g-s Houd de jeugd van de drank af 'Sleephopperzuiger volgde instructies op' ZorgSaam gaat in zee met obesitaskliniek Modern 2 De Zeeuwse straten zijn tijdens het WK- vrouwenvoetbal een klein beetje oranje gekleurd. Veel versierde huizen zijn er niet. Maar de mensen die het doen, gaan ook helemaal los voor de Leeuwinnen. VOETBAL LEEUWINNEN 'Iedereen mag weten dat ik fan ben' woensdag 3 juli 2019 Commentaar Zeeland is beschamend nonchalant met de verkoop van alcohol aan jongeren. Slechts in een klein deel van de sportkantines, dorpshuizen en verenigingsgebouwen wordt het minderjarigen moeilijk gemaakt. Ook veel winkels en cafés beschermen jongeren niet. Terwijl de gemeente, de poli tie en allerlei organisaties hun best doen te voorkomen dat kin deren te vroeg gaan drinken, wordt die aanpak overal onder graven. We zijn er allemaal wel eens bij als het gebeurt. Dat is vreemd. We geven breed steun aan de overheden die namens ons vroegtijdig alcoholgebruik proberen te verhinderen, maar als het ons uitkomt lappen we dat beleid aan onze laars. Willen we de wet handhaven? Het politiek correcte antwoord is 'ja'. Maar praktisch vinden we het kennelijk niet nodig. Dat is dubbelhartig en ongeloofwaardig. Jongeren voe len dat haarfijn aan en zullen zich vrij voelen om zelf te beslis sen. Alleen al het grote effect van alcohol op onvolgroeide lijven rechtvaardigt de wettelijke leeftijdsgrens. Dus moet die worden gehandhaafd. Desnoods met meer loktieners en hogere boe tes. Die harde aanpak werkt overigens alleen als we thuis net zo rechtlijnig zijn. Dat is niet betuttelend of bekrompen, dat is verstandig. Zelfs als we in Nederland onverhoopt zouden be sluiten dat de leeftijdsgrens voor alcoholverkoop omlaag kan naar 16 jaar, zouden we moeten handhaven. Weinig mensen lij ken dat te beseffen. Zeeuwse nonchalance bij de verkoop van alcohol aan jongeren is beschamend De eigenaar van de sleephopper zuiger Bonny River, het grote Bel gische baggerbedrijf DEME, stelt dat het schip zondagavond alle in structies van de verkeerscentrale in Vlissingen heeft opgevolgd. Mensen op het Badstrand in Vlis- singen kwamen door de forse 'vloedgolf, veroorzaakt door de passerende Bonny River, in de pro blemen. De Bonny River is pas in de vaart genomen. Het schip voert bagger- werkzaamheden uit voor de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneu- zen en was op weg naar de Noord zee om zijn lading zand te los sen. ,,De brug werd door de ver- keerscentrale Vlissingen gewaar schuwd dat er een schip uit de an dere richting kwam gevaren. Bonny River heeft alle instructies van de centrale nageleefd en het schip dat uit de andere richting kwam veilig gekruist, net voorbij het Leugenaarshoofd, in de smalle Sardijngeul", aldus DEME. De Bonny River heeft het andere schip veilig gekruist ALMANAK Voetballen is de grote passie van David. Op het schoolplein, op het veldje in de wijk, in de brandgang. Hij laat geen kans voorbij gaan. Het geluk wil dat zijn vriendjes al net zo fanatiek zijn. Toen ze met z'n drieën bij David thuis aan het spelen wa ren, was er wel even een di- Het schip voer volgens Rijkswa terstaat met een te hoge snelheid. De Gemeenschappelijke Nautische Autoriteit heeft hiervan aangifte gedaan bij justitie. DEME zegt volledige medewer king aan het onderzoek toe en is zelf ook een intern onderzoek be gonnen. Tip? redactie@pzc.nl lemma. Twee tegen één vonden ze niet leuk. En iemand laten wachten ook niet. Moderne jon gens als ze zijn, bedachten ze snel een eigentijdse rolverde ling. Waarbij David zich als eer ste opofferde: ,,Als jullie nou ge woon één tegen één spelen, dan ben ik wel even de VAR!" Roparunners helpen hospice Havendagen gaan niet door wegens personeelsgebrek De Havendagen in Kort- gene gaan niet door. Het dit jaar op 2, 3 en 4 au gustus geplande feest is door een gebrek aan per soneel geannuleerd. De Havendagen werden de afgelopen jaren geor ganiseerd door Wouter Kalkman van Stichting Molen de Korenbloem en Jan de Looff van restau rant De Loods. Overigens betekent het niet dat er nooit meer Havendagen in Kortgene plaatsvinden. Kalkman: ,,We willen het allemaal graag, maar gaan het een jaartje over slaan. Volgend jaar pro beren we het weer." MIDDELBURG Woning dicht na vondst van hennepkwekerij MIDDELBURG Aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg is het huis van Yvonne Orgers (63) niet te missen. Al vier weken lang wappert de Oranjevlag aan de voorgevel en is de hele voortuin uitgedost. Ook binnen in het huis en in de achtertuin is alles oranje. Zelfs de (oranje) vissen moeten er aan geloven: oranje opblaashoe- den dobberen in de vijver. Dat ze een echte fan is, mag duidelijk zijn. ,,Ik wil die meiden echt steu nen", zegt ze. ,,Ze weten natuur lijk niet dat mijn huis helemaal versierd is. Iedereen mag weten dat ik helemaal fan ben van Oranj e." En de mensen weten het. De hele buurt geniet mee. Een voorbijkomende fietser roept 'hup Holland!' naar Orgers. Het steekt de mensen aan. Er kwamen steeds meer bezoekers meekijken in haar woonkamer. Stilzitten tijdens een wedstrijd kan ze niet. ,,Ik geef al tijd aanwijzingen en ben echt fa natiek", zegt ze. ,,Ik ben blij dat ze al zo ver zijn gekomen. Als ze ver liezen, is het jammer en ruim ik de boel op. Maar dat gaat niet gebeu ren. We gaan winnen. En de fi nale ook. Ik weet het zeker." In Terneuzen komt een nieuw, Zeeuws gespecialiseerd behandel centrum voor mensen met ernstig overgewicht ofwel morbide obesi- tas. Het ziekenhuis van ZorgSaam gaat daartoe samenwerken met de Nederlandse Obesitas Kliniek (NOK) dat door het hele land al ac tief is op acht locaties. De samen werking sluit aan bij een specialisa tie die ZorgSaam als enige Zeeuwse zorginstelling in huis heeft, het ver richten van maagverkleiningen. De NOK biedt in aanvulling hierop een behandelprogramma aan, waarbij patiënten voor en na een maagver kleining individueel intensief be geleid worden, met name om ook de leefstijl te veranderen. Ingrepen Om maagverkleiningen te mogen verrichten, moet een instelling een minimaal aantal van tweehonderd ingrepen per jaar doen. ZorgSaam zit daar soms net boven of onder. Door de extra dienstverlening die de NOK biedt, hoopt ZorgSaam de continuïteit van de specialisatie te garanderen. Het nieuwe behandel centrum dat in de loop van dit jaar zal openen, gaat NOK Zeeland he ten en komt in of bij het ziekenhuis van ZorgSaam in Terneuzen. Theo Giele Vlissingen woordvoerder DEME GOES In een hospice kom je over het algemeen niet om een vrolijke reden, maar bij Het Clarahofje in Goes was het gisteren toch een beetje feest. Mede dankzij Roparun Team Zeeland heeft het Goese hospice een nieuwe aanwinst: een koppelbed. Dit speciale bed sluit naadloos aan op een zorgbed, waardoor mensen in de laatste fase van hun leven de warmte en aanwezigheid van een geliefde kunnen voelen. De Rotary Club Goes- Reimerswaal was ook aanwezig; die sponsorde een transportkar, waar door het bed makkelijk te verplaatsen is. KORTGENE Het huis op het adres Verwerijstraat 31 in Mid delburg is sinds gisteren voor drie maanden ge sloten. Ook de eigenaar mag er niet in. Dat heeft burgemeester Harald Bergmann besloten. In de woning werd 6 mei een hennepkwekerij ge vonden. Er werd ook il legaal stroom afgetapt, wat brandgevaar ople verde. In dat geval mag een burgemeester, na een juridische proce dure, besluiten het pand een poosje te sluiten om zo te zorgen dat het ge bouw weer uit het crimi nele circuit verdwijnt. Zeeuwse Koen Florusse en Wendy de Jong A Yvonne Or- gers in Middel burg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34