r-v1001 i^ivj ii i \ui ctoi il Zeeuwse club-, buurt- en dorpshuizen vragen nauwelijks naar leeftijd Haaien rukken op in Oosterschelde 'Nakomer' Hiep Nguyen is klaar voor zijn debuut Mysteryshoppers gingen op pad om na te gaan of in de horeca, de paracommercie, slijterijen en su permarkten de regels worden na geleefd. Deze shoppers waren 18 jaar of ouder, maar ze zagen er jong genoeg uit om voor een minderja rige door te kunnen gaan. Slijte rijen en supermarkten kwamen het beste uit het onderzoek. Ruim de helft van de slijterijen (52 pro cent) en bijna de helft van de su permarkten (45 procent) vroegen jonge kopers van alcohol om zich te identificeren. In de commerciële horeca gebeurde dit veel minder, namelijk in 30 procent van de ge vallen. In de paracommercie werd maar 20 procent van de mystery- shoppers gevraagd hun leeftijd aan te tonen. In Veere, Tholen, Middel burg, Hulst en Borsele gebeurde dit in geen enkel club- of buurthuis of andere vormen van paracommerci- ële horeca. Gemeenten, GGD, de politie, In digo Preventie en andere maat schappelijke organisaties werken al jaren aan het terugdringen van al coholgebruik onder jongeren. Bur gemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland is voorzitter van de stuurgroep 'Laat ze niet (ver)zuipen'. Dat in Zeeland ge middeld twee op de drie alcohol- verstrekkers de regels niet conse quent naleeft, is volgens hem onac ceptabel. Reimerswaal De resultaten zijn per gemeente uitgesplitst. Reimerswaal, een van de gemeenten die de afgelopen ja ren zelf'loktieners' inzetten om na- In Veere, Tholen, Middelburg, Hulst en Borsele werd in geen enkel club- of buurthuis naar de leeftijd van de mysteryshoppers gevraagd leving van de regels te controleren, staat op nummer één met 69 pro cent. Burgemeester José van Eg- mond zegt dat haar gemeente dit beleid zal voortzetten. ,,Dat doen we omdat we samen, gemeente, winkeliers, horeca, sport en ouders, een verantwoordelijkheid hebben richting de gezondheid van onze jonge inwoners." Hulst De gemeente Hulst staat onderaan met 3 procent. Slechts twee van de veertien bezochte supermarkten leefden de regels na. Alle andere al coholverkopers in deze gemeente (zes slijterijen, 33 commerciële ho recabedrijven en tien sportkantines en andere paracommercie) ver zuimden de mysteryshoppers om hun leeftijd aan te tonen. De per centages van alcoholverkopers die de regels wel naleefden in de ove rige gemeenten zijn Borsele 29 pro cent, Goes 40 procent, Kapelle 42 procent, Middelburg 33 procent, Noord-Beveland 33 procent, Schou- wen-Duiveland 46 procent, Sluis 39 procent, Terneuzen 16 procent, Tholen 15 procent, Veere 36 procent en Vlissingen 22 procent. Daarbij moet worden aangetekend dat drie gemeenten een afwijkende me thode hanteerden. Borsele koos voor een verlaagde steekproef. Ter- neuzen en Vlissingen leverden een eigen selectie van te bezoeken be drijven aan. In Terneuzen zijn ver der op verzoek van die gemeente geen supermarkten bezocht, om dat daar recent een eigen controle onder supermarkten was gehou den. Het onderzoek werd gisteren in Goes gepresenteerd. Amateurvisser Marcel Mos vangt steeds meer en grotere exemplaren Middelvelder van Goes speelt vanavond met het Zeeuws elftal tegen Kroaten 'S-GRAVENPOLDER Nee, dit is geen plaat uit lang vervlogen tijden. De foto is gisteren gemaakt in 's-Gravenpolder. Daar namen de kinderen uit groep acht van de Julianaschool in klederdracht afscheid van school. Alle 44 kinderen waren gestoken in historische kostuums. Kleding die al generaties lang in bezit is van dorpsbewoners. De traditie dat aanstaande brugpiepers worden uitgezwaaid in dracht bestaat al 25 jaar en is nog steeds springlevend. De feestdag werd afgesloten met een wandeling door Veere. FOTO MARCELLE DAVIDSE Jongere krijgt nog te vaak drank Slechts één op de vijf sportkan tines, buurt- en dorpshuizen en verenigingsgebouwen in Zee land controleert de leeftijdgrens voor alcohol. Dit blijkt uit een steekproef onder 790 alcohol verstrekkers die ZB Planbureau heeft verricht in opdracht van de dertien Zeeuwse gemeenten. Theo Giele Goes ZEELAND 2 en 5 ZEELAND4 ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33