Nieuw: sterk wielershirt dat bij een val niet scheurt r 1 Gratis Wimbledon kijk je op Ziggo Sport! 25 Tom Dumoulin (28) staat op het punt om te vertrekken bij Sunweb. Het lopende contract zal naar alle waarschijnlijkheid worden ontbonden. Zijn nieuwe ploeg: Jumbo-Visma. Hij had vandaag op een podium moeten staan. Hij had applaus moeten krijgen, hij had moeten zwaaien naar de aanwezigen en hij had moeten zeggen dat hij klaar was voor de Tour. Maar de presen tatie van de Tourploeg van Sunweb vindt vanmiddag plaats zónder Tom Dumoulin. Die knie, die knie, die verrekte knie. Het verhaal is bekend. De val op weg naar Frascati zorgde ervoor dat hij moest opgeven in de Giro én dat hij de Tour aan zich voorbij moet laten gaan. De afgelopen we ken waren Dumoulin en zijn knie de hoofdrolspelers in een soap die eindigde toen Dumoulin zijn auto op weg naar hoogtestage plotsklaps omdraaide en besloot een streep te zetten door de Tour. Maar er speelde de afgelopen we ken en maanden nog meer dan die knie alleen. Dumoulin is op weg naar de uitgang bij Sunweb. Hij is al enige tijd in gesprek met manager Iwan Spekenbrink om zijn lopende contract te laten ontbinden. Haarscheurtjes Twee jaar geleden tekende Dumou- lin een contract dat hem aan de ploeg verbond tot eind 2021. Ieder een blij. Maar gedurende de afgelo pen twee jaar ontstonden er lang zaam maar zeker haarscheurtjes in het huwelijk tussen Dumoulin en Sunweb. Over kleine dingen (zoals het overnemen van de tijdritfiets waarop hij wereldkampioen werd), maar hij was ook niet tevreden met het transferbeleid van de ploeg en over de manier van communiceren rond zijn knieblessure. Zijn status als een van de grootste vedetten in het wielrennen botste misschien ook wel met de visie van de ploeg, waar iedereen - ook Dumoulin - uiteindelijk wordt gezien als een ra dertje in het geheel. Verder zal het ongetwijfeld ook niet hebben mee geholpen dat er bij Sunweb dit jaar veel tegenzat: de ene na de andere kopman kieperde om, de resultaten bleven uit en daardoor vielen fou ten en onvolkomenheden ook meer op. Anders dan in het voetbal is het in het wielrennen ongebruikelijk dat renners eerder vertrekken bij hun ploeg dan op het einde van hun contract. Er bestaat geen ge olied transfersysteem. Lopende contracten moeten worden afge kocht of verbroken. Dat leek en lijkt in het geval van Dumoulin kostbaar én ontzettend moeilijk - ook al om dat de ploeg voor een deel op zijn schouders is gebouwd. Maar het gaat er waarschijnlijk toch van ko men - er ligt een scenario om uit el kaar te gaan met een herenakkoord. Ze hebben teveel aan elkaar te dan ken; Sunweb maakte van Dumou- lin een van de beste klassements renners ter wereld, Dumoulin maakte van Sunweb een ploeg die meedeed om de eindwinst in de grote rondes. Over het hoe, wat en wanneer van het ontbinden van het contract zijn nog geen knopen doorgehakt. Maar als alle partijen elkaar vinden dan is Dumoulin, zo bevestigen meerdere bronnen, onderweg naar een andere ploeg: Jumbo-Visma - de ploeg van onder meer Dylan Groenewegen, Steven Kruijswijk en Primoz Roglic. Daar vindt hij een team waar, net als bij Sunweb overigens, veel geld, mankracht en energie wordt gestoken in het ont wikkelen van materiaal, voeding en trainingsmethodes. In het tijdrij den, Dumoulins specialiteit, blinkt de ploeg uit. Zijn overgang zou zowel bij Sun web als bij Jumbo-Visma veel op z'n kop zetten. Sunweb zal zichzelf opnieuw moeten uitvinden, bij Jumbo-Visma moeten de kaarten ook opnieuw worden geschud. Met Roglic, Groenewegen, Kruijswijk én Dumoulin in de ploeg zijn er straks zoveel smaken dat het moei lijk wordt om te kiezen. Iedere renner kent de gevolgen van een valpartij: je ligt helemaal open. Schaven overal. Motorrij ders dragen beschermende kle ding, wielrenners slechts een ly cra pakje. Dat moet anders kun nen, dachten ze bij Sunweb en multinational DSM. Het chemie concern ontwikkelde een aantal jaar geleden al een wielerbroek met een aantal stugge, crashbe- stendigde stukken erin, maar pre senteert vandaag ook onder meer een zweetshirt dat de huid van renners moet beschermen bij val partijen. Jos van Haastrecht van DSM: ,,In het zweetshirt is op de schouders, rug en zijkanten dyneema verwe ven. Dat is vijftien keer sterker dan staal. De uitdaging zat er vooral in om het shirt elastisch en comfortabel te houden. Dat is ge lukt.'' De shirts zijn al getest door de renners van Sunweb; ze zullen in de komende Tour voor het eerst worden gedragen. voor Zigg° klanten Vanaf 12.00 uur: live toptennis Dagelijks om 22.00 uur: Wimbledon Today Uiteraard op kanaal 14 ZIGGO SPORT woensdag 3 juli 2019 Dumoulin van Sunweb onderweg naar Jumbo Thijs Zonneveld Rotterdam ►Tom Dumou- lin tijdens de Tour van vorig jaar. Hij rijdt hier in dienst van Sunweb, gevolgd door Primoz Roglic, Steven Kruijs- wijk en Ant- wan Tolhoek van Jumbo, mogelijk de toekomstige ploeg van Dumoulin. FOTO COR VOS DSM presenteert vandaag in novaties waarmee de renners van Sunweb beter kunnen presteren. Het meest in het oog springend: een wielershirt dat niet scheurt als je valt. Thijs Zonneveld Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25