Beerensteyn schikt zich in rol, zij het met moeite tot een gouden pik Martens traint apart, maar kan wel spelen 23 Het moet vanavond tegen Zwe den een plek in de finale opleveren. Twee jaar terug ging het uitgere kend tegen de Scandinaviërs (toen in de kwartfinale) draaien. Vivi- anne Miedema scoorde toen. Ze kan zich het kantelpunt toen tegen Zweden nog goed herinneren ,,Heel het land ging achter ons staan. We kwamen in een flow en wonnen het toernooi. Nu denkt ie dereen dat we wereldkampioen worden. Dat geeft wat druk, maar nu winnen we weer alles. Je kunt dus wel zeggen dat we weer in een flow zitten." Zweden is dit toernooi een hech ter collectief dan toen. Wel met zo'n beetje dezelfde bepalende en gevaarlijke spelers. Al moet Frido- lina Rolfö geschorst toekijken. Het is voor het grote Nederlandse pu bliek bijzaak natuurlijk. De blik is op Oranje. Juist op dat vlak is er geen weg meer terug. Dit toernooi kon grofweg twee kanten op gaan. Eén: die Europese titel was een in cident. Twee: Nederland bevestigt de status van topland in het vrou wenvoetbal. Scenario twee is uitgekomen en daarmee is het verwachtingspa troon voor de komende jaren ook maar direct vastgesteld. Bonds coach Wiegman vertelde deze week nog dat juist over d^e druk veel gesproken wordt. Met succes voorlopig als je naar de resultaten kijkt. Voor het oog van de wereld volgt tegen Zweden een nieuwe test. Oranje heeft een finaleplaats te verliezen. Een kans op iets unieks. Opnieuw ja. Daniël Dwarswaard Lyon Lineth Beerensteyn is niet het type dat in een paar volzinnen een basisplaats eist. Maar luister goed naar de Haagse en je hoort het: ze heeft het moeilijk met haar rol dit toernooi. Steeds belangrijk als in valler, maar steeds maar niet de beloning in de vorm van een ba sisplaats. Eerst lepelt ze een paar clichés op als het gaat om haar rol in het team. ,,We doen het met zijn allen en als ik er in kom pro beer ik het zo goed mogelijk te doen.'' Dat werk. Dan als er gevraagd wordt of het moeilijk is om poli tiek correct te blijven: ,,Jaik ben goed in vorm en zit lekker in het toernooi. Of ik een basisplaats te gen Zweden verwacht? Ik heb niet al te veel verwachtingen. Dat kan dan alleen maar tegenvallen. Ik vind het lastig, maar ik moet er mee dealen." Of krijgt ze vanavond in de halve finale tegen Zweden wél een kans van Sarina Wiegman. De bondscoach laveert dit toernooi handig door de persconferenties heen. Dan weer ad rem, dan weer tijd voor een gebbetje. Maar soms ook nog fel. Dan gaat ze op het puntje van haar stoel zitten om het punt te maken. Bijvoorbeeld als het over de vorm van Shanice van de Sanden gaat. Alsof ze die discussie een beetje zat is. Ze nam het dit toernooi al zo vaak op voor de rechtsbuiten die het toernooi nog begon als één van de speel sters die het team bij de hand moest nemen. Daar is vooralsnog weinig van terechtgekomen. NEDERLAND Vermoedelijke opstelling tegen Zweden o J met de wetenschap van nu: godzij dank niet! Kijk hoe de grote namen elkaar daar vakmatig uit het toer nooi kegelen. Verenigde Staten- Frankrijk in de kwartfinale: jam mer voor het toernooi, maar een ze gen voor Oranje. Wist u dat Oranje na de groep sfase nog geen doelpunt maakte via een uitgespeelde aanval? En dat terwijl de halve finale al bereikt is. Twee goals tegen Japan, twee doelpunten tegen Italië, allemaal uit een stan daardsituatie. Centraal achterin ontstaat een heuse luchtmacht, be wijst het gegeven dat alle centrale verdedigers van Oranje dit toernooi scoorden uit zo'n moment (Stefa- nie van der Gragt, Anouk Dekker en Dominique Bloodworth). De Zweedse bondscoach Peter Ger- hardsson heeft zijn analisten extra huiswerk meegegeven. Zijn bood schap: hóe gaan we de spelhervat tingen van Oranje afstoppen? Vivianne Miedema (22) is één van de beste spitsen ter wereld. De Ita liaanse verdediger Sara Gama had zich voorgenomen om haar héél dicht op de huid te zitten. Zoals wel vaker kwam Miedema er lange tijd nauwelijks aan te pas. En drie keer raden wie Oranje toch op 1-0 zette? Miedema's derde WK-goal. Met Oranjes topscorer aller tijden in je team liggen er altijd kansen. De linksbuiten bleef aan de kant zitten terwijl de andere 22 speel sters uit de selectie van bonds coach Sarina Wiegman aan de slag gingen op het veld. Martens heeft al een tijdje last van een teen van haar linkervoet en volgt een aan gepast trainingsprogramma. De afsluitende oefensessie in Oullins was alleen het eerste kwartier open voor de pers. Wieg man wilde daarna in beslotenheid toewerken naar de krachtmeting met Zweden, met als inzet een plek in de finale van het WK. De KNVB liet na afloop weten dat Martens 'andere trainingsarbeid' heeft gedaan. Pijnstillers De Limburgse volgt hetzelfde aangepaste schema als vorige week tussen de duels met Japan (2-1) en Italië in (2-0). Met pijn stillers denkt Martens ook tegen Zweden vanavond 'gewoon' te kunnen spelen. Mocht de speel ster van BFC arcelona toch niet kunnen starten in de halve finale van het WK, dan zal Lineth Bee- rensteyn haar vervangen. woensdag 3 juli 2019 aast op finale volk. Hier in Frankrijk is die stij gende lijn óók ter herkennen. Oók nieuw in het vrouwenvoet bal: discussie over de opstel ling van Oranje. Lineth Beeren steyn vindt het zelf al lang tijd dat ze een basisplaats krijgt in plaats van Shanice van de San- den, die maar blijft stoeien met haar vorm. Maar ook vanavond lijkt dat er niet in te zitten. Lineth Beerensteyn scoort voor Nederland in het duel met Canada, kort nadat ze als inval ler in het veld is gekomen. FOTO PIM RAS Martens M Van de Donk Miedema Van de Sanden K Groenen Valenciennes L_e Havre O Reims O o Hennes Parijs Lyon Spitse Van Dongen Bloodworth Van der Van Gragt Lunteren Van Veenendaal Vandaag Aftrap 21.00u NP01 O 4. Sterke spelhervattingen 5. Een topspits Vivianne Miedema kopt raak tegen Italië: 1-0. foto pim ras LYON Een dag voor de halve fi nale van het WK tegen Zweden heeft Lieke Martens de groeps training van de Nederlandse voetbalsters overgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23