vlucht en huur In de war van luizenstreek oudste zoon 21 Waarvan akte De zoon heeft geen zin de vette winst met zijn broers en zussen te delen Opel Corsa huurt bij Hertz en die ophaalt en aflevert bij de luchthaven van Barcelona, dan kost een naviga tiesysteem maar liefst 205 euro. Huur je dezelfde auto bij Budget, Europcar of Avis dan betaal je respec tievelijk 105 euro, 107 euro en 120 euro. Sixt is met 86 euro voor 14 da gen het goedoopst. Kinderstoeltje Ook het huren van een zitverhoger of kinderstoeltje is prijzig. Bij Hertz be taal je respectievelijk 72 euro en 101 euro. Budget en Europcar rekenen voor beide 84 euro. Sixt vraagt 70 euro voor een zitverhoger en 77 euro voor een kinderstoel. Slimmer is het dus om zelf een au tozitje of kinderstoel mee te nemen. Bij onder meer KLM, Transavia en EasyJet mag dat gratis. Daarnaast is het verstandig om eigen navigatie- apparatuur mee te nemen. Ook kun je een gratis navigatieapp op de smartphone downloaden zoals Maps.me of Google Maps. Binnen de EU kun je kosteloos roamen, dus na vigeren hoeft niets extra te kosten. BETALEN Doe het met je pinpas In het buitenland betalen en pinnen met je bankpas of creditcard is han dig. Maar de kosten kunnen per bank sterk verschillen. Ben je op vakantie in een euroland, dan kan betalen en geld opnemen met je pinpas zonder extra kosten. In niet-eurolanden be taal je meestal wel een toeslag om te pinnen of een transactie te doen. Wat brengen de vier grootste Nederland se banken in rekening? Reken je buiten Europa af met een bankpas van ING, dan betaal je een koersopslag van 1,1 procent. Rabo bank en ABN Amro hanteren een koersopslag van 1,2 procent. ABN re kent daarnaast nog een vaste toeslag van 0,15 euro per transactie. ASN vraagt per betaling 0,15 en geen koersopslag. Neem je bij een buitenlandse geld automaat vreemde valuta op, dan be taal je met een pinpas van ING stan daard 2,25 euro plus 1,1 procent koers opslag. ABN brengt ook 2,25 euro in rekening, maar met een koersopslag van 1,2 procent. Rabobank vraagt voor geldopnames buiten de EU 3,50 euro en berekent een koersopslag van 1,2 procent. Ook hier is ASN het goed koopst: 2,25 euro, zonder koersopslag. Creditcard Bij gebruik van een creditcard liggen de kosten hoger. Betalen binnen de EU is bij alle grootbanken gratis. Daarbuiten rekenen ze een koers- opslag van 2 procent. De kosten voor geld opnemen met een creditcard verschillen per aan bieder. Pinnen met een creditcard in eurolanden kost bij ING 2 procent van het opgenomen bedrag, met een minimum van 4,50 euro per transac tie. Bij ABN en ASN kost een opname in euro's 4 procent van het opgeno men bedrag, waarbij ABN net als ING een minimum van 4,50 euro per transactie hanteert. Rabobank rekent voor geldopnames binnen de euro landen een vast bedrag van 4,50 euro per transactie. Neem je met je creditcard geld in een vreemde valuta op, dan betaal je bij alle vier de banken nog een koers- opslag van 2 procent. et is, vind ik ook, een luizenstreek van die oudste zoon. Precies één dag na het verstrijken van de termijn waarbinnen hij de opbrengst zou moeten delen met zijn broers en zus ters, verkoopt hij een stuk grond van de boerde rij die hij heeft overgenomen van zijn ouders. Hij pakt een dikke winst, zij blijven achter met lege handen. Logisch dat ze woest zijn. Hij is een telg uit een bekende boerenfamilie in ons dorp. Vijftien jaar geleden heeft hij de boer derij van zijn ouders overgenomen. Die zijn al tientallen jaren cliënt van onze notarispraktijk. Mijn inmiddels overleden voorganger heeft de overname van de boerderij door de oudste zoon begeleid. In de akte heeft hij de bepaling opge nomen dat de zoon de opbrengst van grond die hij binnen vijftien jaar verkoopt, moet delen met zijn broers en zusters. Verkoop is lang niet aan de orde. Maar de laat ste jaren worden veel huizen gebouwd in ons dorp en de projectontwikkelaars lo pen de deur plat bij de oudste zoon. Bouwgrond is duurder dan land bouwgrond, dus een vette winst ligt in het verschiet. De zoon heeft geen zin die te delen met zijn broers en zusters en wacht met de verkoop tot de termijn van de winstdelings- regeling is verstreken. Dat de rapen daarmee gaar zijn in de familie, raakt vooral de ouders. Twee eenvoudige, kwets bare boerenmensen die al tijd hard hebben gewerkt voor hun kinderen en nu met lede ogen aanzien hoe die slaags zijn geraakt. Dat doet hen geen goed. Ze worden achterdochtig en vertrouwen niemand meer. Behalve mij. Bijna wekelijks staan ze op de stoep met een docu ment of akte. Papieren soms van tientallen jaren geleden, die ze op de keukentafel bewaren in een doos. Ze pikken er steeds willekeurig een of twee uit en willen dan van mij weten: hoe zit dit, wat betekent dat? De meeste van die akten zijn al lang verlopen, maar het lukt me niet om hen daarvan te door dringen. Die doos met papieren maakt ze vooral erg on rustig, zie ik. Ik stel daarom voor dat ik hem voor hen bewaar in ons archief. 'Hier liggen ze veilig.' Maar met dat voorstel verspeel ik hun vertrou wen in mij. Ik lees achterdocht in hun ogen: wat wil die notaris met onze papieren? Van de ene op de andere dag laten ze zich niet meer zien. Later hoor ik dat ze beiden zijn opgenomen in een verpleeghuis. Dat was waarschijnlijk so wieso gebeurd, ooit, maar ik ben ervan over tuigd dat de truc van de oudste zoon en de daarop volgende familieruzies hun aftakeling hebben versneld. Voor de winst die hun zoon heeft opgestreken, betalen zijn ouders de prijs. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21