Kerkhove Zeeland kleurt Luisterhoek* downloads nu ook bij Libris.nl Nieuwe geluidsnorm maakt apparaat te duur Timmermans JOL strandt op Wimbledon Veerkrachtige ServischeJorovic is te sterk: 6-7 en 4-6 Het heeft even geduurd, maar Zeeland komt nu toch ook echt in de ban van het WK voetbal voor vrouwen. Op steeds meer plekken laten de fans van de Leeuwinnen zich zien. Zo ook Henrico Neiisse uit Goes met zijn zoon Sem en dochter Nikki. Hun tuin is uitbundig versierd in Oranjestijl. En zij zijn lang niet de enigen die hun steun aan de vrouwen van Oranje laten blijken. Nieuwe warmtepompen mogen vanaf volgend jaar juli geen herrie voor de buren meer veroorzaken. Op de erfgrens mag nog maar 40 decibel te horen zijn. Dat is te ver gelijken met het geluid van een huiskamer of een stil klaslokaal. De installaties aan de gevel, in de achtertuin of op het balkon produ ceren nu tussen de 53 en 74 deci bel, blijkt uit onderzoek waarop minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken, D66) haar plan baseert. Daardoor is bij de schut ting of heg met de buren vaak nog te veel gezoem of gebrom te horen. De meeste huishoudens die een elektrische warmtepomp kopen ter vervanging van de op aardgas draaiende cv-ketel, gaan voor de variant met een buiteninstallatie. Om de nieuwe geluidsnorm te ha len, moeten zij straks bijvoorbeeld een soort kast om hun pomp laten bouwen. Dat kost geld. Bovendien leidt zo'n kast vaak tot slechtere prestaties, waardoor nóg meer geïnvesteerd moet worden in iso latie of zonnepanelen. De consu ment voelt het straks dus dubbel in de portemonnee. Volgens Frank Agterberg, voor zitter van de Dutch Heat Pump Association, brengt het plan de klimaatambities van het kabinet daarom in gevaar. ,,De nieuwe norm betekent voor veel consu menten een enorme extra barrière om een warmtepomp aan te schaf fen", zegt Agterberg, die de Tweede Kamer samen met vier an dere brancheverenigingen een kri- De nieuwe norm betekent voor veel consumenten een enorme barrière tische brief schreef. Hij wil dat wordt gekeken naar Duitsland, waar een norm van 50 decibel geldt. Slaapkamerraam De Nederlandse Stichting Ge luidshinder vindt de norm van 40 decibel juist niet streng genoeg. ,,Als de installatie van je buren in de buurt van je slaapkamerraam zit en je slaapt met het raam open, dan kan dat nog steeds hinder ver oorzaken", zegt directeur Erik Roelofsen, die jaarlijks enkele tientallen overlastmeldingen bin nenkrijgt. ,,Mijn advies: ga praten met de buren en vraag of de instal latie kan worden verplaatst.'' Afgelopen jaar zijn er volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ruim honderdduizend warmtepompen in huizen en an dere gebouwen geplaatst. Een groei van 27 procent ten opzichte van 2017, die vooral werd veroor zaakt door huishoudens die warmtepompen met buiteninstal laties aanschaffen. Nederland telde eind 2018 bijna een half miljoen warmtepompen. Wie al een warmtepomp heeft, hoeft niet aan de nieuwe regels te voldoen. P4 geen voorzitter van Europese CommissieH Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 5 5 5 530" Op vakantie? Pas op voor bijkomende kosten sunt*'1' FOTO MARCELLE DAVIDSE JM oranje ZEELAND 2, P3 en P22 Warmtepomp is te luidruchtig Strenge nieuwe geluidsnormen maken het voor veel Nederlan ders te duur om een warmte pomp te kopen. Daarvoor waar schuwen brancheverenigingen. De Tweede Kamer praat van daag over regels die buren moeten beschermen tegen het lawaai van de pompen. Stefan ten Teije Chris van Mersbergen Rotterdam/Den Haag —Frank Agterberg Zonnig en droog. In de middag meer 18°C bewolking. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688 Download de Libris Luisterboeken- app en luister De buitenjongen De Libris Luisterboeken-app is verkrijgbaar bij Appstörê j Luister- boek van de maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1