Marjan Berk Opmars processierups veroorzaakt heuse jeukgolf NIEUWS 17 De gedachte aan een nieuwe relatie was al lang geleden gedoofd Ach, de leeftijd was al zo hoog gestegen dat een gedachte aan een nieuwe, sprankelende, vro lijke relatie al lang geleden was gedoofd. We leefden geduldig en meestal opgeruimd verder, pluk ten de dag zoals het weer, en wa ren meestal tevreden. En toen belde Geertje, mijn oude dierbare vriendin, uit Lim burg. Wij hebben altijd contact gehouden, bellen van tijd tot tijd uren met elkaar om ons leven door te nemen en hangen dan op met de belofte dat Limburg wel ver was, maar dat we de tocht naar Heerlen toch maar eens moesten ondernemen. Maar nu was het zondagoch tend half acht, niet een tijd om eens flink bij te praten. Er klonk opwinding in Geertjes stem: ,,Marjan! Wat mij nu is overko men..!'' haar leven was overkomen. Twee keer weduwe geworden van mannen van wie ze zielsveel hield. Een nare operatie achter de rug, gelukkig met positief resul taat. Daarna, de 70 jaar ruim ge passeerd, het leven met ijzeren zelfdiscipline weer opgepakt. Zestien kilo afgevallen, al het vet gesmolten door het eten van hoog katabool, laag calorisch eten, voornamelijk bestaand uit takken, bladeren en knollen afge wisseld met een vis of een hard ei. Niet meer twee keer opschep pen of de pan met een vinger uit- likken, yogales genomen, op ball- roomdansen gegaan (een nieuwe rage bij de oudere mens) en er nu weer een beetje uitzien als de foto uit haar jeugdNou ja, wel met rimpels. ,,Hij is zeven-en-tachtig. En heel lang! En hij is weduwnaar. En hij heeft een Vollenhoofse Bol.'' Een Vollenhoofse Bol? Wat mag dat in godsnaam zijn? ,,Geertje! Een Vollenhoofse Bol? Is die man een warme bakker?'' Ik hoorde Geertje hinniken van het lachen. ,,Lieve schat! Een Vollenhoofse bol is een platbo dem. Waarmee je op zee kunt va ren. Hij is een zeeman. En ik sta aan het roer. Ik ben al drie keer in Muiden geweest. En vier keer in Medemblik!'' Ik viel stil. ,,O Marjan'', riep Geertje. ,,Ik ben zo gelukkig! Weet je nog, een paar jaar gele den? Hoe ik met een strooien hoed vol nepbloemen op de gras maaier in de tuin rondreed, in de hoop dat er nog eens een leuke man langs zou fietsen?'' Ik wist het nog. We hadden wat afgelachen. Er waren uitsluitend oudere echtparen langsgekomen. Op de fiets, dat wel. Geertje liet nu haar opgewon den, vrolijke stem dalen. ,,En weet je, Marjan? Het allerheer lijkst is het om weer eens een paar warme mannenhanden te voelen die je vasthouden!" ,,Als je deze cijfers ziet kun je zeker spreken van een jeukgolf door de eikenprocessierups'', stelt Nivel, in koor met de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Wachtkamers van huisartsen praktijken zitten vol met mensen die last hebben van het harige beestje en ook telefonisch ontvan gen huisartsen veel vragen. ,,Het aantal mensen met jeuk is de afge lopen jaren niet zo hoog geweest'', verklaart huisarts-epidemioloog Gé Donker van het Nivel. Hoe de jeuk wordt veroorzaakt? ,,Door die haren van de processie rups'', licht huisarts Donker toe, die zelf ook werkt in een praktijk in het Drentse Hoogeveen. ,,De haartjes van de rups gaan in de huid zitten.'' Piek Sinds het Nivel in 2016 jeuk is gaan bijhouden, is er niet eerder zo'n piek geweest. Donker: ,,Vorig jaar waren er ook al meer rupsen, maar dit jaar springt er echt uit. Jaren ge leden begon de opmars van de ei- kenprocessierups in Brabant, maar nu zit hij in heel Nederland. Eigen lijk op alle plekken waar bomen zijn. Het lijkt erop dat het alleen op de Waddeneilanden nog een beetje meevalt.'' De Landelijke Huisartsen Vereni ging herkent de stortvloed aan jeukklachten als gevolg van de ei- kenprocessierups. ,,Het leidt tot veel huisartsenbezoek en drukte. We zien het allemaal en het is goed dat het Nivel deze cijfers nu bij houdt'', aldus een LHV-woordvoer- der. Ook roodheid springt eruit in de opgevraagde nieuwe cijfers. ,,Ge- middeld hebben zo'n 30 a 40 men sen op de 100.000 patiënten last van roodheid van de huid. Nu zit ten we op 110 klachten per 100.000 inwoners, het drievoudige.'' Verder kan de eikenprocessierups ook op de slijmvliezen van de ogen slaan, waardoor mensen rode, geïr riteerde ogen krijgen, vervolgt Donker. ,,En mensen die de haren inademen en daar gevoelig voor zijn, doordat ze bijvoorbeeld last hebben van astma, kunnen daar ook last van krijgen.'' Of het eind van de jeukgolf al in zicht is? ,,Dat hangt vooral van het weer af'', voorspelt Donker. ,,Bij droogte blijven die haartjes in de lucht hangen. Dit jaar was de warmste juni ooit. Misschien hangt het ook van die timing af. Als het weer meer gaat regenen, kan het minder worden.'' Plakband Valt er iets tegen de jeuk te doen? ,,Het helpt natuurlijk als je in gebie den met eiken bent om je huid te bedekken en een zonnebril op te zetten. Als je al last hebt van jeuk kun je met plakband proberen de haartjes van de huid te krijgen,'' be toogt Donker. ,,Alleen moet j e soms dan wel erg veel plakband gebrui ken'', voegt zij fijntjes toe. ,,Onder de douche gaan kan ook helpen, en je kunt op thuisarts.nl kijken, daar staan nog meer tips op. Verder moet j e niet gaan wroeten in eiken en geen afgewaaide takken oppakken, dat kan ook wel eens zuur uitpakken.'' Op de 100.000 mensen hebben er 85 zich met jeukklachten bij de huisarts gemeld woensdag 3 juli 2019 Liefde Ik wist wat Geertje tot nu toe in „Vertel", riep ik, nu toch wel nieuwsgierig geworden. Zwaarbewapende agenten begeleiden Stephan E., de man die wordt verdacht van de moord op de Duitse politicus Walter Lübcke, naar een klaar staande helikopter. E. was gis teren voorgeleid bij het ge- rechtshof in Karlsruhe, waar hij zijn eerdere bekentenis in trok. De 45-jarige verdachte staat bekend als een neo nazi. E. bekende eind juni nog dat hij in zijn eentje de moord heeft gepleegd. Lübcke werd op 2 juni bij zijn huis doodgeschoten. De 65-jarige christendemocraat was voor stander van het ruimhartige immigratiebeleid van bonds kanselier Merkel. FOTO EPA In Nederland woedt een heuse jeukgolf. Dat blijkt uit nieuwe cij fers van het Nederlands insti tuut voor onderzoek van de ge zondheidszorg (Nivel). Normaal melden zich wekelijks ongeveer twintig op de 100.000 mensen bij de huisarts met jeukklachten, maar afgelopen week waren dit er zo'n 85. Marcia Nieuwenhuis Hoogeveen De eikenprocessierups. FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17