Senaatsvoorzitter Bruijn: Hotelbrand op Mallorca: zwarte armen van de rook NIEUWS 15 VVD-senator Jan Anthonie Bruijn is de nieuwe Eerste Kamervoorzitter. In drie stemronden versloeg hij GroenLinkser Ruard Ganzevoort. „Uiteindelijk heb ik het vertrouwen gekregen van de Kamer en daar ben ik dankbaar voor'', zei de 61-jarige Bruijn onmiddellijk na zijn verkie zing. Daarna viel hij zijn dertig jaar oudere vader in de armen. Met de keuze voor Bruijn behoudt de grootste regeringspartij toch de senaat, nadat de populaire Ankie Broekers-Knol moest stoppen van partijvoorzitter Christiane van de Wal. De VVD verspeelde daarmee veel goodwill in de senaat. Toch lukte het Bruijn de slag te winnen. D66-senator Joris Backer en Forum voor Democratie-kandidaat Toine Beukering kregen beiden zestien stemmen in de eerste twee ronden. Beukering kreeg PVV-steun, maar niet meer. Van Backer werd verwacht dat hij in de finaleronde zou komen. In de beslissende derde ronde kreeg Bruijn vierendertig stemmen, zijn tegenstrever van GroenLinks Ruard Ganzevoort achtentwintig. Forum voor Democratie stemde blanco. Daaraan voorafgaand lichtten de vier kanshebbers hun kandidatuur toe. Bruijn kreeg de lachers op zijn hand, toen hij stelde: ,,Als er een dokter in de zaal nodig is: ik ben er altijd als u mij tot uw voorzitter kiest!'' Bruijn is arts en hoogleraar immunopatho- logie aan de universiteit in Leiden, gespecialiseerd in nierziektes. Onpartijdig In zijn sollicitatiebrief schreef Bruijn, die al zes jaar senator is, dat hij 'relati verend vermogen' en 'onpartijdig heid' als belangrijke troeven ziet. Hij wil met de nieuwe integriteitscode van de senaat een cultuur scheppen 'waarin wij onszelf en elkaar aan spreken en helpen.' Voor een vlug gertje van een minister die zijn wet erdoor wil jassen, leent hij zich niet: ,,Ik richt mij op kwaliteit en uitvoer baarheid. Al het andere is secundair.'' Bij de mondelinge toelichting van zijn kandidatuur zei Bruijn dat zijn universiteit hem alle ruimte geeft om het voorzitterschap te bekleden. Van zijn ondernemende vader, die vol gens Bruijn al 61 jaar op de tribune van de Eerste Kamer zit, leerde hij 'aanpakken en doorzetten'. In het 'warme en gezellige gezin' gaven ze elkaar de ruimte. In de partij is Bruijn bepaald geen onbekende. De verkiezingsprogram ma's die vanaf 2010 leidden tot rege ringsdeelname van de VVD werden geschreven onder voorzitterschap van Bruijn. Tijdens de kabinetsfor matie van 2010 gold hij als kandidaat minister voor Onderwijs en Volks gezondheid. Met het senaatsvoorzit terschap is hij zo'n beetje de laatste uit Ruttes inner circle die wordt beloond voor zijn inspanningen. Grote indruk maakte Bruijn in 2018 als formateur van het Rotterdamse college van B&W, waarin hij in een paar weken tijd succes boekte. Hij verbijsterde de onderhandelaars aan boord van de SS Rotterdam door aan het einde van een lange formatiedag aan boord te stappen met een gif groen petje, een Dame Ednabril op zijn neus en een keyboard onder zijn arm. Dat wist hij als kerkorganist uit stekend te hanteren. Wat volgde was een onemanshow van drie kwartier, waarbij hij alle aanwezigen op de hak nam. Dat belooft wat voor de komende senaatsvergaderingen. De brand brak in de vroege ochtend uit op de eerste verdieping van hotel Whala Beach in badplaats El Arenal. Het hotel zou vooral bij Duitse toeris ten in trek zijn. Uit voorzorg werden meer dan 670 gasten van het hotel en ongeveer 130 van het aangrenzende hotel Gracia geëvacueerd. De brand, die gepaard ging met zware rook, brak uit op een van de hotelkamers. Bijna zeventig vakantie gangers raakten onwel door inade ming van de rook en de hoge tempe ratuur, meldt de Spaanse nieuwssite Arabalears.cat. Veertien van hen moesten met lichte verwondingen naar het ziekenhuis. Anderen werden ter plaatse onderzocht. Brandweerlieden kregen het vuur volgens lokale media na enkele uren onder controle. Omstreeks 09.30 uur konden sommigen terug naar hun hotelkamers. De brandweer doet on derzoek naar de oorzaak van de brand. Gangen vol rook Volgens Amy Mandersloot uit Amers foort, die samen met vriendin Roos van Leeuwen in hotel Gracia zat, stonden na het uitbreken van de brand de gangen van de bovenverdiepingen vol met rook. De kamer van de vrou wen bevindt zich recht tegenover de kamer waar de brand uitbrak. ,,Zelfs het plafond was gesmolten'', vertelt Mandersloot. De twee werden wakker door hulpgeroep en wisten heelhuids uit hun hotel te komen. De Nederlandse vertelt dat hotel Whala Beach, waar veel Duitsers en meerdere Nederlanders zitten, geen brandtrappen of nooduitgangen heeft. Gasten die vastzaten in de met rook gevulde gangen zouden hebben aan geklopt bij andere kamers en op de balkons zijn geklommen. Het duurde volgens Mandersloot een uur voordat de hotelgasten met een hoogwerker omlaag werden geholpen. Sommigen hadden zwarte armen van de rook. Mandersloot, die gisteren te rugvloog naar Nederland, kon rond 07.30 uur terug naar haar kamer. Gas ten van Whala Beach mochten nog niet terug. Schoonmakers liepen rond met mondkapjes en zetten de ramen open om te luchten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten dat vier Nederlan ders bij de brand zijn geëvacueerd. Een van hen moest kort worden opge nomen in een ziekenhuis, maar kon dat snel weer verlaten. Alarmcentrale SOS International coördineert de hulp aan individuele reizigers. Een woord voerder zegt niet te verwachten dat het om veel mensen zal gaan. Gedu peerde reizigers kunnen vermoedelijk terugvallen op hun touroperator en reisverzekeraar. woensdag 3 juli 2019 VVD'er, professor én cabaretier Jan Hoedeman Den Haag Na zijn winst krijgt Bruijn de felicitaties van zijn vader (boven) en zijn fractiegenoten in de Eerste Kamer. Op het Spaanse eiland Mallorca zijn ruim 800 mensen geëvacu eerd, nadat brand was uitgebroken in een hotel. Onder de gasten waren vier Nederlanders. ,,Zelfs het plafond was gesmolten.'' David van der Heeden El Arenal De brandweer bestreed in de vroege ochtend de vlammen in Hotel Whala Beach, met een hoogwerker werden gasten van hun balkon gehaald. fotos roos van leeuwen, mallorca zeitung Kijk op de site bij /video Ruim 800 mensen geëvacueerd bij brand hotel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15