Run op smartphonehouders door appverbod NIEUWS 13 OM sluit proces af met zes uur durend slotpleidooi Volgens het Openbaar Ministerie (OM) ging Wilders met zijn minder- Marokkanenuitspraak 'niet alleen juridische grenzen', maar ook 'de grenzen van fatsoen en beleefdheid' over. Zo hekelden de aanklagers dat Wilders sprak over een 'aangifte circus', omdat boze burgers voor gedrukte aangiften konden invullen na zijn uitspraken in maart 2014. Volgens justitie was dat alleen maar omdat dit praktisch was en zette Wilders dit onterecht weg als een 'schertsvertoning' ,,Dat doet geen recht aan de aangevers. Zij voelen zich weggezet als minderwaardig, ge brandmerkt als een zondebok.'' Vol gens de advocaat-generaal heeft Wilders de mensen die aangifte hebben gedaan 'een trap na gegeven' door ze niet serieus te nemen. De aanklagers spraken bovendien tegen dat het OM een zaak zou hebben 'opgebouwd' tegen Wilders op aan dringen van 'politieke tegenstander' Ivo Opstelten, die toen minister van Justitie was. ,,Het was eerder an dersom." De speech en uitspraken van Wilders waren 'opgezet', vindt het OM. PVV-medewerkers instrueerden op 19 maart 2014 het publiek in het Haagse café waar Wilders' verkie- zingsspeech was om 'minder, minder' te scanderen op de vraag of ze meer of minder Marokkanen in de stad wil den. ,,Het moest veel aandacht van de pers krijgen. Dat is allemaal gelukt. Maar wie kaatst, kan de bal verwach ten'', aldus de aanklager. Het OM stond verder vooral stil bij wetgeving, zowel Europese als Neder landse, waaruit het OM opmaakt dat Wilders als politicus veel mag zeggen, maar niet alles. De vrijheid van meningsuiting is in die lezing niet absoluut, zeker niet omdat Wilders 'onnodig grievend' zou zijn geweest. Als politicus heeft hij bovendien een groot publiek tot zijn beschikking. Dat geeft hem ook een grotere verant woordelijkheid zijn woorden zorgvul dig te kiezen, vindt het OM. Het OM komt vandaag met een strafeis. Eind 2016, toen de zaak nog voor de rechtbank werd behandeld, eiste het een onvoorwaardelijke geld boete van 5000 euro. De rechtbank achtte de PVV-voorman uiteindelijk Het moest veel aandacht van de pers krijgen. Dat is allemaal gelukt schuldig aan groepsbelediging en het aanzetten tot discriminatie van Marokkanen, maar legde geen straf op. Waar de behandeling van de feiten, het bespreken van Wilders' uitspra ken, in luttele minuten werd afge werkt, nam het OM gisteren langer de tijd voor haar slotpleidooi. Het trok ruim zes uur uit om de zaak te bespre ken. In september krijgt de advocaat van Wilders, Geert-Jan Knoops, de kans om te reageren. Het laatste woord is uiteraard aan Wilders. De uitspraak volgt daarna in oktober. In prijs variëren de trendy houders van een paar euro tot een paar tien tjes. Stukken goedkoper dus dan een boete van 95 euro, stelt Eveline Jansen van Smartphonehoesjes.nl. ,,We zien een aanzienlijke groei in de verkoopcijfers van die dingen.'' Bol.com rept over een gigantische toename, Mediamarkt vindt het woord 'explosief meer van toepas sing. ,,Het aantal houders dat we in mei en juni verkochten, is tussen de driehonderd en vijfhonderd keer groter dan in de maanden daarvoor'', aldus Jeroen Baarde- mans. ,,Onze conclusie is dat fietsers in hun hoofd al behoorlijk bezig waren met het appverbod.'' De Fietsersbond laat weten dat de smartphonehouders handig zijn op een fietsstuur, maar alleen om ermee te navigeren. Appen ter wijl de telefoon in de houder zit is volgens de organisatie net zo ge vaarlijk als de smartphone tijdens het rijden in de hand houden. De ANWB is het daarmee eens: ,,De telefoonhouders zijn zeker geen oplossing'', zegt Ad Vonk. ,,Ze kunnen juist tot verkeersonveilig gedrag leiden. Je moet je concen treren op het fietsen en letten op wat er rondom je gebeurt. Aflei ding is voor verkeersdeelnemers altijd af te raden.'' Wie een houder aanschaft en op de fiets monteert, moet niet den- ken dat hij daarmee gevaar of een boete omzeilt. ,,Als de telefoon op het stuur vastzit en j e wilt bijvoor beeld Spotify bedienen, dan mag dat wat ons betreft niet, maar for meel een beetje wel. De overheid zegt 'in de hand houden mag niet' en stelt om in zo'n situatie één oordopje in te doen. De bediening van de telefoon mag alleen met de knopjes op het oortje of in het snoer. Dat monobeleid kan in onze ogen toch gevaarlijk zijn: je hoort niet alles als verkeersdeelnemer.'' De houders hebben nóg een na deel, zegt Vonk: ,,Iemand kan je te lefoon zo uit de houder grissen. Ons advies is: denk na over wat je met zo'n houder wil. Berg de tele foon tij dens het fietsen op, zodat j e je ogen op de weg kunt houden.'' Politiechef vast om aanslagen Nep-raketwerper langs de weg 14 doden in onderzeeër woensdag 3 juli 2019 'Wilders kaatste, dus kon de bal verwachten' In het hoger beroep in het minder- Marokkanenproces namen de aanklagers Geert Wilders flink de maat. Het Openbaar Ministerie haalde in het slotpleidooi uit naar de 'onfatsoenlijke' PVV-leider. Tobias den Hartog Badhoevedorp -aanklager OM Geert Wilders en zijn advocaat Geert-Jan Knoops in de rechtszaal op Schiphol. foto anp Sinds de invoering van het app- en belverbod voor fietsers is er een run op smartphonehouders die op het stuur van tweewie- lers kunnen worden gemon teerd. Bol.com constateert een explosieve groei, Mediamarkt kan de vraag nét aan. Maar, waarschuwt de ANWB: ,,Je hebt weinig aan zo'n ding.'' Tom Tates Rotterdam In de houder leidt de smart- phone ook af. foto shutterstock COLOMBO De Sri Lankaanse politie heeft twee voormalige topfunctionarissen opgepakt vanwege de bloedige aansla gen op paaszondag. De auto riteiten verwijten het duo na latigheid in de aanloop naar het terroristisch geweld. Het gaat om de geschorste politiechef Pujith Jayasundara en Hemasiri Fernando, die een topfunctie bekleedde op het ministerie van Defensie. De procureur-generaal meldde eerder al dat er vol doende grond is om de oud topfunctionarissen te vervol gen voor 'ernstige misdaden tegen de menselijkheid.' BERGEN-HOHNE In het Duitse plaatsje Bergen-Hohne is ophef ontstaan over een re plica van een antitankwapen van het Nederlandse leger. Een voorbijganger stuitte op de levensechte replica van de Gill en zette een foto ervan op Twitter. 'Mag ik deze houden? Hij staat hier nu al uren onbe heerd. Schijnt geen flitspaal te zijn', schrijft hij erbij. Als de raketwerper echt was geweest, hadden daarmee zelfs de zwaarst gepantserde tanks kunnen worden uitge schakeld. Maar volgens Sjaak van Elten van de Koninklijke Landmacht gaat het om een dummy die daar is neergezet voor verkenningseenheden. Zij houden een wedstrijd en moeten buiten het oefenter rein dit doel zien te spotten. SEVEROMORSK Bij een brand in een Russische duikboot zijn veertien doden gevallen. De brand veroorzaakte zo veel rook en gas dat de slachtof fers bezweken. Anderen wis ten de brand te blussen, de duikboot is teruggekeerd naar Severomorsk, even ten noor den van Moermansk. Het is onduidelijk om wat voor onderzeeër het precies gaat. Sommige Russische media stellen dat het om de atoom onderzeeër gaat met de bij naam 'Losjarik'. Het vaartuig kan tot zeer grote diepten duiken. De boot bevond zich volgens het Russische minis terie van Defensie ook nu diep onder water voor weten schappelijk onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13