Festivalorganisatie laat miljoenenschuld achter Let op, de zwarte zaterdag komt eraan II 12 NIEUWS SP-raadslid Murat Memis uit Eindhoven mag weer naar huis. Wekenlang zat hij vast in Turkije, beschuldigd van betrokkenheid bij de PKK. Zijn partij sprong voor hem in de bres, net als minister Blok. Gespannen, maar hopend op een goede afloop, stapt Murat Memis (31), die al negen weken vastzit in Turkije, het paleis van justitie binnen in het snikhete Antalya. Samen met zijn advocaten, vrienden én met Lilian Marijnissen, fractievoorzitter van de Socialistische Partij in de Tweede Ka mer. Zij is naar de badplaats aan de Turkse Rivièra gekomen om hem te steunen en moed in te spreken, het hoogtepunt van de SP-campagne 'Murat Moet Vrij'. Ook de Nederlandse ambassadeur in Ankara, Marjanne de Kwaasteniet, zit met een medewerkster in de rechtszaal om Memis moreel te steu nen. En om de rechtbank te laten zien dat Nederland tot op het hoogste ni veau een oogje in het zeil wil houden, zodat de gekozen Nederlandse volks vertegenwoordiger een eerlijk proces krijgt. Zij zit er als het publieke ge zicht van de politieke druk die minis ter Blok van Buitenlandse Zaken achter de schermen heeft uitgeoe fend. De verdediging die Memis zelf uit spreekt, komt moeizaam op gang, omdat hij zijn verklaring in het Ne derlands voorleest en deze door de tolk herhaaldelijk onvolledig wordt vertaald. Als hij overschakelt naar het Turks gaat de communicatie tussen hem en de voorzitter van de recht bank een stuk vlotter. Memis benadrukt dat hij als lid van de Socialistische Partij 'tegen geweld is, tegen oorlog en tegen alle terroris tische organisaties'. ,,Wij pleiten er voor alle problemen met politieke middelen op te lossen.'' Hij landde op zondag 28 april in Antalya om daar met zijn gezin van zon, zand en zee te genieten in een luxe all-inclusivehotel. Twee dagen la ter werd hun vakantie ruw onderbro ken toen tien agenten van de antiter- reurpolitie Memis in zijn hotel arresteerden op beschuldiging van 'lidmaatschap van en propaganda ma ken voor een gewapende terroristi sche organisatie', de in Turkije verbo den Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Daarop staat een maximum gevangenisstraf van vijftien jaar. Vier dagen zat hij achter de tralies. Na politieke druk vanuit Den Haag liet de Turkse justitie hem voorwaar delijk vrij en mocht hij zijn rechtszaak bij familie in Diyarbakir afwachten. Zijn paspoort kreeg hij terug, maar hij mocht Turkije niet verlaten. Per ongeluk Tegen de rechter zegt Memis dat hij de dag voor de zitting van zijn Turkse advocaat te horen heeft gekregen dat de aanklager de zwaarste beschuldi ging ('lidmaatschap van een terroris tische organisatie') heeft laten val len. De beschuldiging zou 'per onge luk' in de dagvaarding zijn versche nen. ,,Het is zuur dat dit nu pas open baar wordt'', voegt hij er aan toe. De veertien kritische tweets van anderen die hij op Twitter zou hebben Voor Frankrijk geldt zaterdag al code oranje (druk) op de 'ver- keersdruktekalender' van de ANWB. Een week later, op zater dag 13 juli, geldt code rood (zeer druk), net als op zaterdagen 20 en 27 juli en 17 en 24 augustus. De gevreesde 'zwarte zaterda gen' in Frankrijk vallen dit jaar op 3 en 10 augustus. Volgens een woordvoerder van de ANWB is in de zomerperiode de grootste verkeersdrukte in Frankrijk op de A10 Parijs-Bordeaux-Spaanse grens en op de A7/A9 Lyon- Orange-Spaanse grens. België kent geen zwarte zater dagen, maar is het de komende twee zaterdagen wel heel druk. In Duitsland is het vanaf dit weekeinde aanschuiven. Op de zaterdagen 13, 20 en 27 juli en 3 augustus staan de snelwegen daar het volst. ,,Voor Duitsland geldt ook dat er ontzettend veel wegwerkzaamheden zijn'', aldus een woordvoerder van de Ver keersinformatie. Ik ben heel blij voor Murat. Dit hadden we gehoopt en verwacht gedeeld, waren niet van hem, zo be nadrukt hij. ,,Ze waren van het SP-ac- count en zijn door mijn medewerker geretweet.'' De aanklager laat daarop weten dat hij ook de beschuldiging wegens 'propaganda voor het terro risme' laat vallen, omdat er onvol doende bewijs was dat Memis de be richten zelf had gestuurd. Het vonnis van de drie rechters luidt: vrijspraak, opheffen van het reisverbod en een schadevergoeding voor de tijd dat hij onschuldig in Tur kije vastzat. Het SP-raadslid van Koerdische af komst is heel blij en opgelucht dat de nachtmerrie eindelijk voorbij is. ,,Dankzij mijn partij en de diploma ten ben ik nu weer vrij.'' Zijn partijleider Lilian Marijnissen moet een traantje wegpinken van blijdschap. ,,Ik ben heel blij voor Murat. Dit hadden we gehoopt en verwacht. Maar hij heeft hier wel twee maanden onschuldig vastgeze ten. Iedereen heeft geholpen. Daar zijn we dankbaar voor. Laten we ho pen dat dit ook een positieve uitwer king zal hebben op de andere Neder landse politieke gevangenen in Tur kije.'' De onderzoeksrechter in België liet de rekeningen van de drie Vesti- ville-kopstukken grondig uitplui zen. Organisatoren Ravuth Ty (35), zijn zus Aymira (37) en hun zaken partner Nik Chowda (37) laten een schuld achter van 3 miljoen euro. Om hun betalingsproblemen te verdoezelen, zouden ze leveran ciers voor honderdduizenden euro's aan vervalste betalingsbe wijzen hebben gestuurd. Zo hoop ten ze hun echte betaling wellicht nog éven uit te stellen tot na de start van Vestiville. Maar Vestiville zou nooit van start gaan. De zaakvoerder van ver voersbedrijf Peltax, Frank Pelle- groms, voelde vrijdagochtend al nattigheid toen hij zijn factuur op stelde. ,,Die moest naar een post busadres in Antwerpen. Dat vond ik vreemd. Zeker voor zo'n groot festival.'' Pellegroms kon zijn chauffeurs niet meer terugroepen. Ze waren al onderweg naar de luchthaven in Amsterdam om artiesten naar Lommel te brengen. Ze pendelden Leveranciers kregen vervalste betalingsbewijzen ook met bezoekers tussen het festi valterrein, het station en de 'Vesti- Villa's' van SunParks. ,,Ritjes ter waarde van 4000 euro. Dat geld ga ik waarschijnlijk nooit meer zien.'' 500 mensen De organisatie heeft hem belazerd, vindt Pellegroms. ,,Een week voor het festival zou beginnen, hebben ze ons ingehuurd. Ze zeiden dat het voor 80 procent uitverkocht was. Maar onze chauffeurs hebben mis schien vijfhonderd mensen ver voerd. De ticketverkoop was duide lijk een flop.'' Het is niet de eerste keer dat Ra- vuth en Aymira Ty goede sier ma ken en achteraf een financiële puinhoop achterlaten. In Neder land speelde zich een aantal jaren geleden eenzelfde scenario af met Vestival. Niet enkel de naam ver schilt amper, maar ook op Vestival zou A$AP Rocky aantreden, net als Chris Brown. De artiesten kwamen keurig op draven. Toch bleef de organisatie achter met schulden. Een drankle verancier daagde de organisatie voor de rechter voor een onbetaalde factuur van 40.000 euro. Vorig jaar is Vestival failliet ver klaard. ,,De bestuurder had geen er varing met het organiseren van der gelijke grote evenementen. Het boeken van de artiesten verliep an ders dan gepland, en al snel bleek dat de daadwerkelijke kosten vele malen hoger waren dan vooraf be groot'', aldus het faillissementsver- slag. woensdag 3 juli 2019 Opgelucht: nachtmerrie is voorbij Marc Guillet Antalya De zomervakanties staan voor de deur. Dus wordt het de komende weken weer druk op de wegen richting de vakantiebestemmingen. Kees Graafland Den Haag Het hoort bij de zomer: file richting zon. foto epa - Lilian Marijnissen, SP SP-ers Murat Memis en Lilian Marijnissen bij de rechtbank in Antalya. Het vonnis: vrijspraak en een schadevergoe ding. foto anp De twee organisatoren van het geflopte festival Vestiville in Lommel laten een financieel gat achter van zeker 3 miljoen euro. Stephanie Romans Lommel Polsbandjes van het mislukte festival. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12