13 miljoen euro voor Mali kwijt Haga Lyceum weer in opspraak 10 NIEUWS Onzichtbare hoortoestellen 2 maanden V 1 gratis J 'Het gaat om budget dat door de Malinese regering onjuist of onvol ledig werd gecontroleerd en om vermoedens van fraude', schreef minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking) aan de Tweede Kamer. Ze baseert zich op een Canadese studie en Nederlandse financiële gegevens. Tussen 2005 en 2015 gaf Nederland 265 miljoen euro steun aan Mali waarvan 82 miljoen speci fiek aan begrotingssteun. Neder land geeft nu geen begrotingssteun meer aan het land. Het ministerie van Buitenlandse Zaken onderzoekt nog een tweede geval van mogelijke malversatie in Mali, meldt Kaag. Dat zou zich heb ben afgespeeld tussen 2009 en 2013. Het gaat hierbij niet om begrotings- steun. Zodra er meer bekend is, hoort de Tweede Kamer ervan. Prioriteit Minister Kaag was vorige week op bezoek in Mali. Daar heeft ze de zaak besproken met premier Bou- bou Cissé. ,,Ik heb mijn zorgen uit gesproken over de Malinese over heidsuitgaven, slecht beheer en vermoedens van fraude.'' De pre mier zei dat bestrijding van corrup tie een prioriteit voor hem is. De Kamer is eerder vertrouwelijk geïn formeerd over het verdwenen geld. De Canadezen, die onder meer afgaan op rapporten van de Mali- nese Rekenkamer, concluderen dat tussen 2005 en 2017 in totaal 1,13 miljard euro onregelmatig is uitge geven door de autoriteiten in Mali. Hiervan valt 729 miljoen onder slecht beheer en 401 miljoen is ver moedelijk verdwenen door fraude. ^^^^robee^^^^ ^^én vrijblijvend^^ Kijk op www.schoonenberg.nl voor de winkel bij jou in de buurt of bel naar 085 - 732 5609 voor een gratis afspraak. Je bent van harte welkom! HONGKONG PROTESTEN China wil de Hongkongers die maandag het parlement bezetten vervolgen wegens ,'ernstige illegale acties'. Het is wel oppassen geblazen: hard ingrijpen is riskant vanwege de speciale status van de voormalige Engelse kroonkolonie Hongkong. De jongeren die maandag het parle ment van Hongkong bestormden en binnen de nodige vernielingen pleeg den, hebben mogelijk meer schade aan gericht dan voorzien. Waar de Chinese autoriteiten de voorbije weken moeite hadden te reageren op de massale en vreedzame protestacties van meer dan een miljoen inwoners van de stad, schoten de Chinese staatsmedia giste ren met scherp. De Chinese regering zette de bezet ters van het parlement weg als 'crimi nelen', 'illegale onruststokers' en 'bui tenlandse agenten'. Wei Jianguo, een hoge functionaris in de Chinese com munistische partij en voormalig onder minister van Handel voegde er aan toe dat er 'geen chaos kan heersen in Hong kong, want dat is slecht voor economi sche groei en ontwikkeling'. De overwegend jonge relschoppers, uitgedost met gele en witte helmen, zwarte T-shirts, veiligheidsbrillen en mondkapjes (tegen traangas), sprayden teksten als 'HK is niet China' op de mu ren in het parlement. Een omstreden - en inmiddels opgeschort - wetsvoorstel van de regering van Hongkong om mis dadigers voortaan te kunnen uitleveren aan China past volgens hen in het stre ven van de communistische machtheb bers om Hongkong sneller in de pas te krijgen. Het is geen geheim dat presi dent Xi liever vandaag dan morgen een einde zou maken aan de bijzondere, tij delijke, rechten van de stad op het ge bied van juridische onafhankelijkheid en individuele rechten. Problemen Het gezag van de president staat op het spel, want ook elders in China zijn pro blemen. De economie hapert, er is een handelsoorlog met de VS, er klinken bedenkingen over de zeer ambitieuze investeringen in het buitenland voor de Nieuwe Zijderoute en er zijn etnische spanningen. Xi Jinping garandeert bij dat alles 'stabiliteit met harde hand' en dat past niet lekker met de vrijheden die Hongkong (nog) geniet. Vooralsnog hebben de Chinese machthebbers alleen hun steun uitge sproken aan de pro-Chinese en daarom iXi zou liefst snel een einde maken aan de speciale status van Hongkong AMSTERDAM De Onderwijsin spectie doet onderzoek naar het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam wegens 'signalen van betrokkenen rond de school die erop wijzen dat be langen van leerlingen mogelijk in het geding zijn'. Een woordvoerder van de inspec tiedienst bevestigt berichtgeving door de Amsterdamse nieuwszen der AT5. Als onderdeel van het on derzoek kreeg de school vorige week woensdag onaangekondigd bezoek van zes inspecteurs. De woordvoerder wil inhoudelijk niets zeggen over de signalen. Het Haga Lyceum kwam in maart in opspraak na berichten van de AIVD. Volgens die veilig heidsdienst lopen er mensen op de school die de helft van het leerplan aan de salafistische geloofsleer willen wijden. De school probeert momenteel in kort geding de pu blicatie te voorkomen van een rap port dat de inspectie eerder op stelde over de onderwijsinstelling. De inspectie ging met zes inspecteur langs bij de school in Amsterdam De rechter doet daarover volgende week donderdag uitspraak. Anderhalve week geleden stelde het Cornelius Haga Lyceum een docent op non-actief, omdat hij in een les een filmpje toonde waarin een activistische internetprediker aan het woord komt. De school zei toen dat het filmpje niet past in het onderwijspakket van de school. Het is onduidelijk of het onder zoek van de Onderwijsinspectie daarmee te maken heeft. AT5 sprak met het schoolbe stuur, ouders en leerlingen, die volgens de zender boos zijn over de manier waarop de inspecteurs te werk gingen. Deze manier zou als intimiderend zijn ervaren. De inspectie laat weten normaal met twee inspecteurs scholen te be zoeken, maar dat er nu meer wer den ingezet omdat ze er 'zo kort mogelijk wilden zijn' om de school niet te veel te belasten. De inspectie kan niet zeggen wanneer het onderzoek is afge rond. Doe mee. SJS?^nbe,B Gü woensdag 3 juli 2019 GO DEN HAAG Ruim 13 miljoen euro aan Nederlandse begro- tingssteun voor Mali is verdwe nen. Het land kreeg het geld tus sen 2005 en 2015. *00% Een hoortoestel zó klein datje 'm niet ziet? Het kan. Onze onzichtbare hoortoestellen zijn namelijk minu scuul. Niemand ziet het en je merkt het zelf ook niet. Nou ja, je hoort natuurlijk veel scherper. En elk onzichtbaar hoortoestel is maatwerk, dus zit letterlijk als gegoten. Gratis proberen Klinkt het te mooi om waar te zijn? Dat weet je pas als je een onzichtbaar toestel draagt. Probeer daarom nu 2 maanden lang gratis en vrijblijvend een onzicht baar hoortoestel. Jongeren tarten het gezag van Peking Bob van Huët Rotterdam/Hongkong De demonstranten bestormden het parle ment op de 22ste ver jaardag van de over dracht van Hongkong aan China. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10