Cs 'Elke twee uur smeren, met factor 30 tot 50' 9 op de 'menselijkheid en het inter nationaal recht' om de Italiaanse blokkade te negeren. Zij bracht haar schip in de Italiaanse wateren en zette koers naar Lampedusa, het Italiaanse eiland vlak bij de Libische kust. Haidi Sadik, die al twee jaar vrijwilligerswerk doet voor Sea-Watch en sinds 9 juni aan boord is, maakt zich zorgen over Rackete, maar is ook trots op haar. ,,Zij deed wat ze moest doen om mensen in veiligheid te bren gen. Wij zijn geen criminelen, geen mensensmokkelaars. Als iemand dreigt te verdrinken, dan red je hem. Zo simpel is het. Het op zee redden van iemand in nood is een plicht. Dat is niet onderhan delbaar.'' De kapitein deed wat ze moest doen om mensen in veiligheid te brengen Italië denkt daar anders over. Het beticht Sea-Watch ervan dat het een 'verlengstuk' is van mensen smokkelaars. Zij sturen gammele bootjes met migranten de zee op omdat zij toch door het hulpschip M Vrijwilliger worden gered. Italië spreekt van Haidi Sadik is een 'aanzuigende werking'. Rac- sinds 9 juni kete, die zei dat ze haar verant- aan boord. woordelijkheid nam 'omdat nie- FOTO sea-watch mand anders dat wilde doen', zal worden vervolgd wegens hulp aan illegale immigratie en het schen den van de territoriale wateren. Sadik: ,,Of ik ook zal worden gear resteerd? Er is een kleine kans. Mogelijk worden we overgebracht naar Sicilië voor inspecties. Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt. We hebben bijvoorbeeld ook al vier maanden in Malta gelegen. In periodes. Dan neem ik er drie we ken voor vrij.'' Ondanks alle tegenslag klinkt Sadik ongebroken. Ze is trots op haar kapitein, op Sea-Watch. ,,We zullen op zee mensen blijven red den.'' Daarmee volgt zij de woor den van de voorzitter van de hulp organisatie, Johannes Bayer. ,,We geven niet op en zullen de begin selen van solidariteit verdedigen tegen elk onmenselijk en racis tisch beleid van politici en van Eu ropese instituties'', aldus Bayer. Haidi Sadik kan er niet over uit dat de Sea-Watch 3 van Italië aan vankelijk het advies kreeg om de drenkelingen naar 'een veilige ha ven in Libië' te brengen. ,,Belache- lijk. Te treurig voor woorden. Dan breng je hen terug naar het oor logsgebied dat ze zijn ontsnapt. Daar worden de mensenrechten geschonden.'' Ook de Europese Unie heeft het bij haar verbruid. Nog altijd is de Middellandse Zee een kerkhof dat zich vult met nieuwe verdronken slachtoffers van de migratiestro men. ,,De EU wil zijn verantwoor delijkheid niet nemen, wentelt de migratie nu af op Libië en Afri kaanse staten'', zegt Sadik. Neder land krijgt een veeg uit de pan. ,,De Sea-Watch 3 vaart onder Ne derlandse vlag, maar we vinden totaal geen gehoor. Er is geen be zorgdheid over de mensen aan boord. Of de overheid is niet be reikbaar of er komt een halfhartige reactie.'' Polarisatie Maar de Nederlandse vrijwilliger krijgt ook veel steunbetuigingen. ,,Dat is mooi om te horen. Maar je ziet hoe erg de meningen zijn ver deeld. De polarisatie liet zich weer meteen zien bij het aanmeren in de haven van Lampedusa. Aan de ene kant stonden mensen die ons uitjouwden. Ze riepen leuzen als 'Weg uit Europa!' en 'Jullie hebben hier niets te zoeken!' Aan de an dere kant stonden mensen die ons aanmoedigden, ons verwelkom den met applaus.'' Haidi Sadik hoopt nu dat landen die hebben aangeboden de laatste veertig 'gasten' van de Sea-Watch 3 op te nemen, daadwerkelijk woord houden. ,,Dan is het alle moeite waard!'' ,,Soms, maar niet iedereen zit in zijn vrije tijd op medisch advies te wachten, weet ik inmiddels. Vaak moet ik op mijn tong bijten als ik weer eens iemand knalrood op zijn handdoek zie liggen. Dan denk ik bij mezelf: doe dat nou toch niet.'' ,,Veel mensen denken dat één keer insmeren met zonnebrand wel genoeg is, maar het moet zeker elke twee uur. Het liefst factor 30 tot 50. Zelfs op bewolkte zomer dagen moet je blijven smeren. Ook dan kunnen de uv-stralen je huid aantasten. Vrouwen vergeten vaak hun decolleté mee te nemen, mannen hun kale hoofd. En voor beiden geldt: smeer ook op de uit stekende delen zoals neuzen en oren en wees niet te zuinig.'' ,,Misschien heb je er nu geen last van, maar wie vaak verbrandt loopt actinische keratose op, ofte wel zonneschade. Dat zijn meer dere ruwe plekjes op de huid, vaak op het hoofd, de borst of boven kant van de handen, die zonder behandeling kunnen uitgroeien Vrouwen vergeten vaak hun decolleté in te smeren, mannen hun kale hoofd tot een kwaadaardige vorm van kanker. Naar schatting hebben anderhalf miljoen Nederlanders deze aandoening. De helft van alle mannen en een derde van de vrouwen boven de 50 jaar krijgt ermee te maken. De grote boos doener van de zonneschade is toch echt dat zij in hun jeugd niet goed hebben gesmeerd.'' ,,Als je er op tijd bij bent. Uit een studie die ik recent heb uitgevoerd onder zeshonderd patiënten in vier verschillende ziekenhuizen bleek dat de oudste en goedkoop ste crème (5-fluorouracilcrème) het effectiefst is. Daarmee smeren heeft een slagingspercentage van 75 procent, terwijl de effectiviteit van andere therapieën varieert van 30 tot 54 procent. We hopen dat de richtlijn wordt aangepast en patiënten de effectiefste crème krijgen voorgeschreven.'' ,,Iets minder, maar je kunt nog steeds een kleurtje krijgen. Overi gens denken mensen vaak dat je lichaam geen vitamine D opneemt als je veel zonnebrand smeert. Dat is ook zo'n hardnekkig fabeltje dat ik de wereld uit wil helpen.'' maandag 1 juli 2019 GO *4) «Ms. De Sea-Watch 3 pikte enkele weken geleden 53 vluchtelingen op uit de Middellandse Zee. fotos seawatch M In gammele bootjes gaan vluchtelingen de zee op, waar de Sea- Watch 3 ze op pikt. De kapi tein van het schip, Carola Rackete, werd gearresteerd na aankomst in Lampedusa. De vluchtelin gen zijn van boord. foto's REUTERS, EPA, AFP, SEA-WATCH -Haidi Sadik, Sea-Watch Rome TALIE unis q Lampedusa Sea-Watch 3 meert aan zonder toestemming NESIE oli LIBIE Bij tropische temperaturen hebben we allerlei smoesjes om ons maar niet in te smeren: 'mijn huid is wel wat gewend' of 'ach, dat is morgen lekker bruin'. De prijs betaal je na je 50ste, waar schuwt Maud Jansen, dermato loog aan het Maastricht Univer sitair Medisch Centrum. Hanneke van Houwelingen Maastricht Geeft u mensen ongevraagd smeeradvies, als u zelf een dagje naar het strand gaat? Hoe vaak moeten we eigenlijk smeren op een tropische dag? Je hoort wel: 'Ik ben nu rood, maar dat is morgen een kleurtje.' -Maud Jansen, dermatoloog Is zonneschade te behandelen? Word je eigenlijk wel bruin als je met zonnebrand smeert? Kijk op de site bij /video Dermatoloog Wakké: 'Pindakaasdik smeren.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9