Milieuorganisatie: plastic in blikjes veroorzaakt extra vervuiling Verdachte heeft dochter in Nederland wonen 7 De Amerikaan James B. die vrijdag samen met de vermiste 12-jarige Hania werd gevonden in het Rotterdamse Hilton, heeft een dochter in Nederland. Via haar zou hij Hania hebben leren kennen in het onlinespel Star Stable. De zon lijkt altijd te stralen op het eiland Jorvik, het decor van het on line paardenspel Star Stable. Het is een droomwereld, geschapen voor paardenmeisjes. Die kunnen op hun virtuele paard galopperen over de heuvels en door de grasvelden met wuivende bloemen, waarbij ze opdrachten vervullen, avonturen beleven en nieuwe vrienden ma ken. Deze blije droomwereld staat in schril contrast tot de hotelkamer waar de 12-jarige Hania vrijdag werd gevonden met de 49-jarige Amerikaan James B. Hij werd ter plekke gearresteerd en wordt in elk geval verdacht van het onttrekken van een minderjarige aan het ou derlijk gezag. Vandaag staat hij voor de rechter om te bepalen of hij langer blijft vastzitten. Dan zal blijken of het Openbaar Ministerie (OM) hem van meer feiten verdenkt. Hania krijgt 'de hulp en aandacht die zij nodig heeft'. De Rotterdamse basisschoolleerling werd na een ze nuwslopende zoektocht gevonden, ruim 24 uur nadat ze met een smoes over een afspraak met de or thodontist vroeg van school ver dween. Haar familie maakte zich direct grote zorgen. Hania hield zich juist altijd aan afspraken. De zorgen groeiden, toen bleek dat de chatgeschiedenis van het meisje op een tablet was gewist. Midden in de nacht werd een Amber Alert ver stuurd. Digitale sporen wezen de recher cheurs de weg naar James B. Het OM wil niets kwijt over de identi teit van de verdachte en het onder zoek naar de gewiste chats, maar politiebronnen bevestigen zijn naam. Star Stable kon dit week einde niet bevestigen dat er contact is geweest met de Nederlandse po litie. Er is wel een intern onderzoek gestart naar aanleiding van de me diaberichten. Chatroom Volgens de 18-jarige dochter van B., die met haar Nederlandse moeder in Nederland woont, zocht haar Amerikaanse vader contact met haar in de virtuele wereld van Star Stable. De twee zouden samen met Hania in een chatroom aan de praat zijn geraakt. Iedereen in Star Stable heeft een verzonnen naam, maar haar vader zou er direct voor zijn uitgekomen wie hij was. Of hij zich hier ontpopte als kinderlokker, is onduidelijk; volgens de dochter spraken ze over 'dagelijkse dingen'. Star Stable stelt dat veiligheid al tijd 'topprioriteit' is. Het chatten gebeurt zonder foto's of video's en alleen met tekst, stelt een woord voerder. ,,Deelnemers kunnen niet hun naam en gegevens delen'', zegt hij. ,,Een veiligheidssysteem volgt de chats en reageert op bepaalde woorden, zinsneden en gedrag. - x .X -x X X-X X Moderators zijn altijd aanwezig om te reageren als dit systeem alarm slaat. Alle chatcontacten worden opgeslagen. We zullen alles binnen onze mogelijkheden doen om de politie te helpen, als dat van ons wordt gevraagd." In het onderzoek naar de vermissing van Hania publi ceerde de politie twee foto's van B. De ene was afkomstig van recente camera beelden van Schiphol. Blijk baar vloog hij kort voor de vermissing naar Nederland. De an dere foto is te vinden op het Facebookaccount van B. Het is een foto van hem voor het Vietnam Me- morial in Washington. Op dit ac count staat tussen de vele berichten over poesjes, de Amerikaanse pre sident Trump en wapenbezit ook een foto van zijn Nederlandse dochter, toen zij nog veel jonger was. Ook de grootvader postte in het verleden een foto van zijn k kleindochter. B. zou in de Ameri kaanse staat Louisiana wo nen. Mogelijk zorg den deze Face- bookfoto's ervoor dat de politie bij de dochter van B. terechtkwam. Agenten stonden vrijdagmorgen in elk geval opeens voor de deur van haar moeder, zegt Machteld Roethof, de advocate van de moeder. ,,Men vreesde dat B. haar dochter zou kunnen ontvoe ren.'' Naar verluidt is er al jaren ru zie over een omgangsregeling. De moeder vermoedt dat de poli tie bij haar terechtkwam, omdat zij in het verleden aangifte overwoog te doen tegen B. wegens verkrach ting, aldus de advocate. Ook hier wil het OM niet op reageren. De moeder zou aan de politie hebben bevestigd dat de man op de foto's B. is. Of de politie dankzij tips over de man op de foto's Hania met B. sa men in een hotelkamer van het Hil ton vond, is de vraag. Uiteindelijk bleek hij hemelsbreed op 150 meter van het hoofdbureau van de Rotter damse politie te zitten. Milieuorganisatie Recycling Net werk Benelux onthult vandaag dat vrijwel alle drankblikjes, van bij voorbeeld cola en bier, een dun laagje plastic aan de binnenkant be vatten. Dat laagje lijkt op een plastic zakje. Het wordt zichtbaar nadat het aluminium omhulsel van het blikje wordt opgelost in zoutzuur. Het laagje plastic zit er niet voor niets: fabrikanten gebruiken het al jaren om een reactie tussen de drank en het aluminium of staal van een blikje te voorkomen. Zon der plastic zou het metaal kunnen corroderen, waardoor giftige stof fen in de drank terecht komen. Hoge doseringen aluminium ver oorzaken zenuwstelsel- en botpro- blemen. ,,Veel mensen hebben geen idee van het bestaan van plastic in blik jes'', zegt Rob Buurman, directeur Het laagje plastic in blikjes frisdrank of bier is om corrosie te voorkomen van Recyling Netwerk Benelux. ,,Alle door ons geteste blikjes, van merken die in heel Nederland het vaakst in het zwerfafval worden ge vonden, blijken dergelijk plastic aan de binnenkant te bevatten.'' Volgens Buurman werpt de aan wezigheid van plastic in blik een nieuw licht op de milieuvervuiling die wordt veroorzaakt door blikjes. Het kabinet besloot vorig jaar om in 2021 statiegeld in te voeren op plas tic flesjes, tenzij de industrie de meeste flesjes hergebruikt en zwerfafval wordt verminderd. Blikjes zijn gevrijwaard van deze regeling, omdat blik volgens staats secretaris Stientje van Veldhoven (Milieu) niet bijdraagt aan de plas ticsoep in de oceanen. ,,Bij plastic gaat het ook over onze gezondheid, daarom heeft dat voor mij priori teit'', zei Van Veldhoven afgelopen april tijdens een debat in de Tweede Kamer. In een reactie laat Van Veld hoven weten dat de hoeveelheid plastic in blikjes 'verwaarloosbaar is als je dat vergelijkt met plastic flesjes'. Buurman is het daar niet mee eens. ,,Er liggen zelfs nog meer blik jes dan flesjes in het zwerfafval. Het gaat om enorme aantallen, waar door de hoeveelheid plastic die vrij komt wel degelijk groot is.'' In Ne derland werden vorig jaar ruim an derhalf miljard drankblikjes ver kocht, 155 miljoen meer dan in 2016. maandag 1 juli 2019 GO Amerikaan legde contact met Hania via online-paardenspel Adrianne de Koning Rotterdam De politie doet onderzoek in het Hilton in Rotterdam, waar Hania gevonden werd. foto ginopress bv James B., hier op beveili- gingsbeelden die gemaakt zijn op Schiphol. Drankblikjes bevatten een ver borgen laagje plastic aan de bin nenkant, blijkt uit een experi ment. Dat gegeven kan politieke gevolgen hebben. Tot nu toe is het kabinet niet bereid om sta tiegeld te heffen op blikjes, maar wél op plastic flesjes. Peter Winterman Den Haag Kijk op de site bij /video Plastic in blik onthuld door middel van zoutzuur. itimr Onder het aluminium zit plastic. FOTO RECYCLING NETWERK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7