GroenLinks: geef leraar en agent meer te zeggen 5 Vandaag moet minister Blok van Buitenlandse Zaken tekst en uitleg geven. Bij een overleg in de Tweede Kamer, over het Neder landse mensenrechtenbeleid, kan hij kritische vragen verwachten. Regeringspartij VVD - de partij van Blok en premier Rutte - kiest de kant van de koningin. De partij zegt géén kwaad te zien in de ont moeting met Mohammed bin Sal man. VVD-Kamerlid Sven Koop mans heeft 'respect' voor Maxima. ,,De gezant van de Verenigde Na ties voor inclusieve financiering durft hier een moeilijk gesprek te voeren over vrouwenrechten met iemand die ver van haar af staat'', zegt Koopmans. ,,Zo hoort dat.'' Rutte spreekt van een 'volstrekt normaal gesprek'. ,,Volledig verde digbaar en het hoort ook zo te worden gevoerd.'' Volgens de pre mier zou het tegen de afspraak zijn als Maxima over iets anders was begonnen dan microkrediet en hulp voor vrouwelijke onderne mers. lid Sjoerd Sjoerdsma. Wie daar voor toestemming gaf, 'begrijpt niks van diplomatie en nog min der van beeldvorming'. Ook GroenLinks en SP zijn kritisch over de ontmoeting. Diplomatiedeskundige Van de Roer onderstreept dat Maxima als lid van het Koninklijk Huis dit ge sprek niet zonder toestemming van premier Rutte en minister Blok van Buitenlandse Zaken heeft kunnen voeren. ,,Zij hadden dit moeten tegenhouden.'' Van de Roer is het eens met D66'er Sjoerdsma die vreest dat de Saoe- diërs aan de haal gaan met de ont moeting en Mohammed bin Sal man als gerespecteerd wereldlei der positioneren. ,,Dat zie je nu al in de media. De Rijksvoorlich tingsdienst is angstvallig stil, ter wijl Saoedi-Arabië veelvuldig naar buiten treedt over de ontmoeting. Nederland heeft soms erg veel bo ter op het hoofd als het gaat om het onderscheiden van goed en kwaad.'' Hij refereert aan de beelden die in het verleden naar buitenkwamen van de toast van Karremans met Mladic, bij de val van Srebrenica, en het biertje dat koning Willem- Alexander dronk met de Russische president Poetin in het Holland Heineken House. ,,Regimes zoals Rusland of Saoedi-Arabië zijn heel slim in het uitventen van zo'n ont moeting. Maxima moet als natio naal symbool heel zuinig zijn met wie ze aan tafel gaat. Rutte en Blok hadden haar daar extra tegen moe ten beschermen.'' Klap in het gezicht Mensenrechtenorganisatie Am nesty zegt met familieleden van gedetineerde Saoedische vrou wenrechtenactivisten te hebben gesproken, die boos zijn op Maxima. ,,Juist de koningin had zich moeten uitspreken voor de vrijlating van onschuldige vrou wen, nu voelt het meer als een klap in ons gezicht'', zou een van de familieleden hebben gezegd. Minister Wouter Koolmees van So ciale Zaken moet daarop gaan toe zien. Deze voorstellen doet Groen Links vandaag in de initiatiefnota 'Samen de baas'. Volgens de partij zijn veel publieke instellingen het contact met de werkvloer kwijtge raakt. Daarom hebben leraren, ver- pleegkundigen en politieagenten het gevoel geen zeggenschap meer te hebben over hun werk. De partij wijst er op dat het vroe ger gebruikelijk was dat er in bij voorbeeld een ziekenhuis ook men sen van de werkvloer in de top za ken: een arts, een verpleegkundige. Onder de Paarse kabinetten werd marktwerking een speerpunt. ,,Veel organisaties zijn toen zo gegroeid dat de kloof tussen bestuurskamer en werkvloer heel groot is gewor den'', zegt Kamerlid Paul Smeulders. Natuurlijk weet hij ook dat in de pu blieke sector vooral geroepen wordt om meer geld om de salarissen te verhogen en meer collega's aan te kunnen nemen. ,,Maar uit de verha len van de mensen die we hebben gesproken tijdens onze kantinetour nee blijkt juist dat ook gebrek aan zeggenschap en autonomie heel de motiverend zijn. Mensen willen ge hoord worden en grip hebben op hun eigen werk.'' Zo moeten 'beroepsadviseurs' in de wet worden vastgelegd. Dit zijn werknemers die klankbord zijn voor de top en die omgekeerd ook de di rectie laten weten wat er op de werkvloer leeft. ,,In de VS hebben ziekenhuizen bijvoorbeeld een chief nursing officer, een verpleegkundige die ook aanschuift bij het bestuur. Waarom zou dat hier en bij andere sectoren niet kunnen? De wijkagent weet waarschijnlijk beter wat er in zijn wijk nodig is dan de korpslei ding.'' De wijkagent weet beter wat er in zijn wijk nodig is dan de korpsleiding De afgelopen maanden ging Smeul- ders met zijn collega-Kamerleden Ka- thalijne Buitenweg, Corinne Elle- meet en Lisa Westerveld het land in. Door middel van gesprekken in Den Bosch, Nijmegen en Utrecht met in totaal 150 mensen wilden ze ideeën opdoen voor de nota, die de Kamerle den ook met vier ministers (naast Koolmees ook de ministers van On derwijs, Justitie en Volksgezondheid) willen bespreken. De maatregelen die de partij voor stelt, kosten 'weinig tot geen geld', stelt Smeulders. ,,Het is ook niet heel politiek, niet links of rechts. Dit is ook een uitnodiging naar andere partijen om mee te doen.'' Volgens de partij sluiten de voorstellen goed aan bij de denkrichtingen van CDA en D66. maandag 1 juli 2019 GO fout in met Saoedische prins Koningin Maxima praat op de G20-top met de omstreden Saoedische kroonprins Mohammed bin Salman. foto cic saudi arabia Maxima begroet Ivanka Trump bij de G20 in Osaka. Links zit kroon prins Mohammed bin Salman. foto ap Leraren, verpleegkundigen en politieagenten moeten op hun werk meer invloed en inspraak krijgen. Dat kan bijvoorbeeld door hen een deel van de eigen toezichthouders te laten benoe men en adviesrecht te geven aan het bestuur. Hanneke Keultjes Den Haag -Paul Smeulders, Kamerlid GroenLinks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5