Trump trakteert Kim op bijzonder gebaar bolderman.nl Voor fantastische reizen! boldErman.nl Eerste VS-president in Noord-Korea 4 G20 REL ROND VORSTIN In haar baan bij de Verenigde Naties leek koningin Maxima onberispelijk. Tot nu. Een gesprek met de Saoedische kroonprins Mohammed bin Salman brengt de vorstin - en met haar het kabinet - in verlegenheid. maandag 1 juli 2019 De uitnodiging kwam voor ieder een als een verrassing. 'Na enkele belangrijke ontmoetingen in Japan vertrek ik naar Zuid-Korea. Als ik daar ben en als voorzitter Kim van Noord-Korea dit ziet, zou ik hem kunnen ontmoeten aan de grens. Om de hand te schudden en gedag te zeggen?', aldus een spontane tweet van Trump, aan het einde van de G20-top in het Japanse Osaka. De 'Twitterdiplomatie' werpt vruchten af.Een dag later staat Kim Jong-un inderdaad klaar in de Gedemilitariseerde Zone die Noord- en Zuid-Korea van elkaar scheidt na de afkondiging van de wapenstilstand in 1953. Er worden niet alleen handen geschud, het lijkt op een ontmoeting tussen oude vrienden. Trump neemt de uitnodiging aan om een stap te zetten op Noord-Koreaans grond gebied. Daarmee is hij de eerste Amerikaanse president die verder gaat dan alle voorgangers die de zwaarbewaakte grens hebben be zocht. ,,Dit is een belangrijke dag voor de wereld'', aldus Trump. Het is een grote eer. Er is veel vooruit gang geboekt. Het gaat hier om een bijzondere, goede vriendschap'', aldus de Amerikaanse president. Enorme betekenis Kim Jong-un lacht van oor tot oor. Het gebaar is voor hem van enorme betekenis. Trumps voet sporen op Noord-Koreaanse grondgebied zijn de ultieme be vestiging van waarop zijn regime al zo lang wacht: erkenning door de Verenigde Staten. ,,Ik geloof dat Gedemilitariseerde zone dit een uiting is van onze bereid heid om afscheid te nemen van een ongelukkig verleden en te be ginnen aan een nieuwe toekomst'', zegt Kim Jong-un. Volgens de Noord-Koreaanse leider is de ont moeting een symbool van zijn 'buitengewoon goede relatie' met Trump. De bijzondere ontmoeting giste ren is de derde tussen beide presi denten in een jaar tijd. Zij spraken elkaar eerder in Singapore en in Hanoi over de ontmanteling van het kernwapenarsenaal van Noord-Korea en een kernwapen- vrij Koreaans schiereiland. De laat ste top, in Hanoi, werd abrupt af gebroken, zonder resultaat. De vraag is of het gebaar van Trump leidt tot een doorbraak. Criciti spreken van een 'bijzonder foto moment' dat beide leiders goed uitkomt. Onmiskenbaar past het prima in de campagne van Trump voor zijn herverkiezing volgend jaar. Bovendien hunkert hij naar een Nobelprijs voor de Vrede. Voor Kim Jong-un is het de kroon op zijn toenadering tot de Verenigde Staten. Het voelt als een officiële erkenning na een lang bestaan als paria in de internationale gemeen schap. Het moment is ook een sig naal naar zijn thuisfront. Zijn al in beton gegoten positie van onaan tastbaar dictator krijgt een extra fundament. Onenigheid In Hanoi liep de tweede ontmoe ting op niets uit omdat er grote onenigheid was over het tempo waarop de internationale sancties tegen Noord-Korea, uitgevaardigd in reactie op zijn kernwapenpro gramma, moeten worden afge bouwd. Trump wilde eerst harde toezeggingen, Kim wilde daar al op vooruitlopen. Sindsdien heb ben beide leiders brieven uitge wisseld. Het weerhield Kim er niet van opnieuw proeven rond zijn kernwapenprogramma te houden. Ondanks Trumps bliksembe zoek aan Noord-Korea en zijn ver zekering dat beide partijen nu weer snel met elkaar aan tafel gaan zitten, lijkt een akkoord nog ver weg. Koningin Maxima ontmoette de Saoedische kroonprins vrijdag op de G20-top in Japan en sprak met hem over de hulp aan vrouwen om ondernemingen op te zetten. Het hoort bij haar baan als 'speciale pleitbezorger' van de hoogste VN- baas voor microkrediet in ontwik kelingslanden. De moord op de Saoedische journalist Jamal Khashoggi, in ok tober vorig jaar, werd niet bespro ken. ,,Hoe kun je als koningin met een hoofdverdachte aan tafel gaan die volgens een VN-rapport bloed aan zijn handen heeft, zonder dit te noemen? Ze werkt nota bene zelf voor de VN. Ik ben eigenlijk sprakeloos'', zegt diplomatiedes- kundige Robert van de Roer. Hij noemt het een onverwachte blun der van een doorgaans zo intelli gente vrouw. Ook vanuit de Verenigde Naties zelf klinkt felle kritiek. De VN- rapporteur die de moord op Khas- hoggi onderzocht, noemt het 'meer dan teleurstellend' dat Maxima de zaak niet heeft bespro ken met de Saoedische kroon prins. ,,Het is één ding om deze man te ontmoeten, het is iets an ders om te zwijgen. Op dit punt staat zwijgen gelijk aan mede plichtigheid", zegt Agnès Calla- mard, de speciale VN-rapporteur voor buitengerechtelijke executies. De Fran^aise haalt flink uit naar Maxima. ,,Als je niet spreekt en geen gerechtigheid eist, suggereert het dat je geen zorgen hebt. Stilte, een oogje dichtknijpen, een 'busi ness as usual-aanpak' richting de steeds agressievere tactieken van te veel autocraten: dat zijn niet de kenmerken van het leiderschap dat we zouden moeten verwach ten.'' Volgens Callamard had Maxima het gesprek moeten aan grijpen om 'iets te zeggen en te handelen'. Callamard onderzocht namens de VN de gruwelijke moord op Khashoggi, in het Saoedische con sulaat in Istanboel. Vorige week concludeerde zij dat er 'overtui gend bewijs' is dat Mohammed bin Salman, en andere Saoedische hoogwaardigheidsbekleders, ver antwoordelijk zijn voor de dood van Khashoggi. De journalist, die columnist was bij The Washington Post, werd bij een bezoek aan het consulaat verdoofd en vermoord met een plastic zak over zijn hoofd. Zijn lichaam, dat vermoe delijk in stukken werd gezaagd, is nooit teruggevonden. Gebruikelijk Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is het gebruikelijk dat de koningin een gesprek heeft met de gastheer van de volgende G20-top, dat is Saoedi-Arabië. ,,Het gesprek tussen koningin Maxima en prins Mohammed bin Salman is, zoals gebruikelijk bij internationale op tredens van leden van het Konink lijk Huis, onder verantwoordelijk heid van de minister van Buiten landse Zaken gevoerd'', zo meldt de RVD. ,,Het kabinet was op de hoogte van het gesprek.'' De ontmoeting had nooit mo gen doorgaan, vindt D66-Kamer- 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Neuf-Brisach in de verrassende Elzas 8 dagen De noordkust van Wales 10 dagen Bijzonder Moravië, Blansko 10 dagen Drautalin Karinthië 10 dagen I Het Prinsdom Andorra I 399,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Trump met Kim op Noord-Ko- reaans grondgebied. foto reuters GO Maxima de Voor het eerst in de geschiede nis zet een Amerikaanse presi dent voet op Noord-Koreaanse bodem. Haalt het bijzondere gebaar het vastgelopen overleg tussen Donald Trump en Kim Jong-un uit het slop? Hans van Zon Rotterdam/Panmunjom CHINA Noord' Korea Pyong yang Ingesteld in 1953 als bufferzone na de Koreaaanse oorlog (1950-53) Seoul Zuid- Korea Panmunjom: Trump steek grens over ZUID 010719 TU ®Kijk op de site bij /video Zo steekt Trump de grens met Noord-Korea over. Hanneke van Houwelingen Peter Winterman Den Haag Vertrekdata: 22 juli/ 26 aug 16,30 sept14 okt Vertrekdata: 29 juli/26 aug 9 sept/14 okt. Vertrekdata: 13 juli/3,17,31 aug 14,28 sept s Vertrekdata: 20,27juli/3,10, 24,31 aug/7,14,28 sept. Vertrekdata: 17,31 aug/14,28 sept Vertrekdata: 20 juli 17,31 aug 114 sept. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. AN VR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4