'Schudden met die billen' tijdens Kleurrijk Goes JMW BEVELANDEN EN THOLEN 19 KLOMPENRACE NIEUWDORP De klompenrace is weer terug in Nieuwdorp. Na een afwezigheid van enkele jaren heeft een groep jongeren het evenement nieuw leven ingeblazen. Met succes. En met mooi weer en een heleboel bier. Nou dames, het is twee rondes hè. En het duurt maar tot acht uur. Misschien wat minder drinken en wat harder lopen. Hoeveel rosébier zit er inmiddels al in?" De speaker van dienst heeft het er zaterdagmiddag maar druk mee. Verspreid over een aantal catego rieën lopen er ongeveer zestig deelnemers rondjes over de ring van Nieuwdorp. En uiteraard alle maal op originele houten klom pen. De deelnemers strijden om de felbegeerde titel van 'nationaal' kampioen klompenrace. Als belo ning wacht hen de eeuwige roem en een gouden klomp. Zweten Het is dik over de dertig graden als aan het einde van de middag de eerste groepen van start gaan. De zon laat de deelnemers al zweten voordat ze ook nog maar één me ter hebben gelopen. En misschien is het ook wel een beetje angst zweet. Want voor de meeste jon geren is het waarschijnlijk de al lereerste keer dat ze meedoen. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor Gerhani en Jamih Schutte. Voor de beide broers betreft het hun debuut. En dat doen ze zeker niet onverdienstelijk. Gerhani neemt zelfs een zilveren klomp mee naar huis. Dan lopen ze zeker wel veel op klompen, zou je dan denken. ,,Nee hoor", vertelt Ger- hani met een dikke lach. ,,Dit was mijn allereerste keer dat ik op klompen liep." Ook moeder Jeanneke heeft meegedaan. Maar voor haar was het niet de eerste keer: ,,Ik heb al eerder meegedaan en dat was hart stikke leuk. Dus daarom doe ik nu ook weer mee." Op blankhouten klompen snelt zij vervolgens naar de overwinning bij de vrouwen. Ik vrees dat we achter een nieuwe voorraad bier aan moeten De rosébier-dames ver achter zich latend. Ongeluk De klompenrace was jarenlang een begrip in Nieuwdorp. Door een noodlottig ongeluk in 2013 kwam er een einde aan de reeks. Kort voor de Klompenrace veron- gelukte toen een echtpaar dat veel voor het dorp heeft betekend. De organisatie besloot destijds dat het niet gepast was om de Klompen race door te laten gaan. Maar ook de jaren erna werd het evenement niet meer georganiseerd. Dit jaar heeft een groep jonge ren de draad weer opgepakt. In sa menwerking met SV Nieuwdorp is de Klompenrace nieuw leven ingeblazen. ,,De organisatie be staat nu uit een stuk of tien jonge ren", aldus mede-organisator Pie ter de Vos. ,,En je ziet dat het leeft in het dorp. Ondanks de concur rentie van evenementen als de TT in Assen en Concert at Sea doen er toch nog zestig dorpsgenoten mee." En die dorpsgenoten maken er een vrolijk feestje van. Een aantal gaat duidelijk voor de originali- teitsprijs. Zo heeft een man zich uitgedost met Zeeuwse vlaggen, een ander loopt verkleed als boe renvrouw mee. En een groepje vrouwen gaat als sixpack rosébier over de Nieuwdorpse Ring. Volgens De Vos loopt alles op rolletjes, al zou dat tijdens de race natuurlijk vals spelen zijn. ,,Ik maak me slechts zorgen om de biervoorraad. Het is nu half zeven en het feest gaat nog door tot één uur vannacht. We hadden vijftien fusten bier en daar zijn er nu nog maar vijf van over. Ik vrees dat we achter nieuwe voorraad aan moe ten." Willem Adriaansens Goes ,,Surinamers zijn eigenlijk gewoon Zeeuwen", roept Trafassi-zanger Edgar Burgos over de Grote Markt. ,,En Zeeuwen zijn dus gewoon Suri- namers. Want het was een Zeeuw, Abraham Crijnssen, die als eerste Nederlander een voet op Suri naamse bodem zette in 1667. Dus als ik roep 'Leve Suriname', bedoel ik dus ook 'Leve Zeeland'." Burgos vertolkt met zijn opmer kingen perfect de doelstelling van Variant. De stichting wil de ver scheidenheid aan culturen met el kaar in verbinding brengen. Dat lukt zondag vrij behoorlijk met het festi val op de Grote Markt. Prachtig weer en een gevarieerd aanbod aan mul ticulturele artiesten en eettentjes Surinamers zijn gewoon Zeeuwen met voedsel uit allerlei landen hel pen daar zeker aan mee. ,,Het is duidelijk drukker dan vo rig j aar", vertelt J elka de Kok van Va riant. ,,Maar we hadden voor de tiende editie ook meer budget. Daardoor hebben we nu grotere na men als Trafassi, Hind en Ben Saun- ders op het podium staan." Koopzondag Maar ook het weer werkt mee. De Kok: ,,Het had niet zoals zaterdag moeten zijn, nee. Maar wat ook helpt is dat we het nu voor het eerst op koopzondag houden. Dan komt er ook winkelend publiek op af. Dat zorgt ervoor dat het niet steeds de zelfde groep mensen is." Ondertussen heeft Trafassi de massa in beweging gekregen. Een aantal vrouwen uit het publiek wordt op het podium gevraagd om mee te dansen. Op zijn Trafassi's ui teraard: ,,Iedereen heeft billen, dus schudden met die billen." maandag 1 juli 2019 BE Bier, zon, bier, klompen en bier Willem Adriaansen Nieuwdorp De start van de categorieën dames en veteranen. Met nummer 41 de latere winnaar bij de veteranen Dies Hage. En met nummer 31 de winnares bij de vrouwen Jeanneke Schutte. Links achteraan loopt het sixpack rosébier. foto ernesta verburg - Pieter de Vos, mede organisator Stichting Variant Goes hield giste ren voor de tiende keer het eve nement Kleurrijk Goes. De Grote Markt stroomde dit keer vol voor het multiculturele festival. -Edgar Burgos, Trafassi - Edgar Burgos van Trafassi zet de Grote Markt in Goes in bewe ging tijdens Kleurrijk Goes. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48