l Concurrentieslag tussen kerk en kunstenaar m SCHOUWEN-DUIVELAND 19 maandag 1 juli 2019 AANSTORMENDE MAMA'S SPORTEN Sportende mensen rondom Kaaskenswater. Je komt ze vaker tegen. Maar lang niet altijd met zwangere (of post- zwangere) buik. Tot voor kort. Trainer Annegreet neemt powermama's mee naar buiten. Na een zwangerschap in je broek plassen bij het spor ten? Dat is niet iets waar je mee te koop loopt als jonge moe der. Maar er is wel wat aan te doen. Annegreet van der Weele (28) uit Burgh-Haamstede geeft Power- Mama trainingen. Lekker buiten, als het even kan. ,,Dat geeft een fijn gevoel. Lekker vrij. Het is een goed begin van de dag." De van oorsprong Brouwse per sonal trainer en leefstijlcoach is er net mee in Zierikzee begonnen. In Zoetermeer, waar ze tot voor kort woonde, deed ze het al langer. Ze is er bij de Core Academy voor op geleid. Rond het Kaaskenswater trekt Van der Weele met zwangere vrouwen, en vrouwen die net zijn bevallen, door het groen. Push ups doen op een bankje of zomaar even vijftig squats ergens op een pad. ,,Er zijn genoeg attributen om mee te trainen in de natuur. Ik kan het ook binnen aanbieden, maar de ruimte die ik nu aan huis heb is alleen geschikt voor personal trai ning. Ik ben wel bezig met iets groters, voor als het weer minder wordt." Het maakt eigenlijk niet uit. Als je maar lekker sport en blijft spor ten. ,,Hoe fitter je je zwangerschap ingaat hoe sneller je na de beval ling ook weer herstelt. Het heeft heel veel voordelen als je blijft sporten. Binnen bepaalde grenzen natuurlijk. Je moet ook niet over dreven gaan doen." Een paar van 0 ï&V. de pluspunten: ,,Een gezonde ge wichtstoename tijdens de zwan gerschap. Een beter humeur. Je staat beter, je houdt je conditie op peil, de groei van de placenta is be ter en het is ook nog bewezen dat het kindje sportiever wordt als de moeder sportief is." Waarom veel zwangeren dan toch stoppen met sporten, weet Van der Weele niet. ,,Maar ik denk dat er te weinig kennis is en mis schien is het ook wel makkelijk: oh, ik ben zwanger. Ik mag alles eten en hoef niks. Maar je wilt straks ook weer op je eigen ge wicht zijn. Dan kun je beter ge- zond blijven eten en bewegen." Eén van de klachten waar zwan gere vrouwen mee aankloppen, is bekkeninstabiliteit. Van der Weele verwijst door naar specialisten waar nodig. ,,Je moet met som- Het heeft heel veel voordelen als je blijft sporten. Binnen bepaalde grenzen natuurlijk mige klachten niet door blijven lo pen." Maar ook die vrouwen kun nen bij het PowerMama-pro- gramma terecht. ,,Er zijn aange paste oefeningen." Na de zwanger schap liggen urineverlies, diastase (het wijken van de rechte buik spieren) en pijn aan de onderrug op de loer. Door onder begeleiding te sporten, kan volgens Van der Weele veel ellende worden voor komen. In het acht weken durende pro gramma worden aanstormende en kersverse mama's bewust gemaakt van hun lichaam, leren ze hun ademhaling controleren en trai- nen ze hun spiercorset: bekkenbo dem en core. Is het dé toveroplossing? ,,Dat is heel persoonlijk. Iedereen heeft z'n eigen verhaal. Maar ik denk dat sporten er in ieder geval voor zorgt dat je energie blijft houden. Ik krijg veel positieve reacties omdat mensen zich er goed bij voelen. Het is ook een momentje met el kaar. Je kunt dingen bespreekbaar maken: hoe doen jullie dit? En hoe krachtiger je bent, hoe fijner het is. Als je futloos bent, beleef je ook minder plezier aan je kinderen." Info: seven-lifestyle.com/power- mama Esme Soesman Brouwershaven Confronterend. Dat vond Coen van den Ende uit Voorburg toen hij zijn schilderijen en beelden uitstalde in de Grote Kerk van Brouwershaven. Zijn in een galerie alle ogen gelijk gericht op het werk dat er staat of hangt, in de monumentale kerk schieten de blikken van bezoekers eerst naar boven. ,,Het is een soort concurrentieslag tussen de kerk en mij." Eentje waar hij van geniet. Tot 20 juli is Van den Ende met zijn werk en workshops in de kerk te vinden. Zeker 150 werken bracht hij mee. Met het inrichten van zijn expositie Zon, zee, strand en land, die dit week end is begonnen, merkte Van den Ende meteen dat gebouw en expo sitie elkaar versterken. Mensen die de kerk komen bekijken, doen spontaan een ommetje langs zijn werk. De concurrentieslag gewon nen? ,,Nou, er is in ieder geval ba lans." De kunstenaar, die ook al jaren lang cursussen en workshops geeft, ervaart de wisselwerking tussen gebouw en werk als interessant. ,,Misschien zelfs wel als prettig. De ruimte staat centraal. En dat klopt voor mijn gevoel. De werken die we maken in ons aardse bestaan zijn maar tijdelijke versieringen. Ik heb niet de indruk dat ik dingen maak voor de eeuwigheid. Dat zijn ge bouwen op zich ook niet, maar die zijn toch wel ietsjes meer voor de eeuwigheid bedoeld." Toch valt er zeker ook van het werk van Van den Ende te genieten. Hij is geen expositiebeest of hande laar. De Voorburger voelt vooral een gigantische drive om iets te doen met wat hij om zich heen ervaart. Dat levert een veelzijdige expositie op met werken in klei, steen en acryl- of olieverf op doek. Tom Stuij, inwoner van Brouwershaven, haalde Van den Ende naar zijn woonplaats toe. ,,Hij komt van de kust. Hij let op zee, op lucht, op de zon, op strand- gangers en dat zie je in de expositie terug. Had hij Spakenburgs bor duurwerk gemaakt, had ik 'm hier niet voor gevraagd." Stuij zelf wordt gedreven door liefde voor zijn stad én voor die monumentale kerk. ,,Als ik zie hoeveel mensen hier 's zomers langs de kerk komen. Elke dag. Daar moet je wat mee." SCEB (Stichting Cultuur en Erf goed Brouwershaven) liet vorig jaar van zich horen met exposities over Jacob Cats en de Watersnoodramp. Rondom Monumentendag komt SCEB met een nieuwe dubbelexpo sitie terug. In de tussentijd zorgt Van den Ende voor leven in de brouwerij. Een deel van de op brengst gaat naar SCEB en het Res tauratiefonds. Wie meer wil dan alleen kijken, kan meedoen aan één van de vier workshops (van steeds twee dagde len) die Van den Ende de komende weken meerdere keren geeft. OPENING EXPOSITIE SD Squats en push-ups in het groen Esme Soesman Zierikzee SSÜS Personal trainer Annegreet van der Weele neemt Daphne den Boer (links) uit Dreischor en Elise van der Wekken (midden) uit Brouwers haven mee voor een sessie bij het Kaaskenswater. foto marieke mandemaker -Annegreet van der Weele Zie voor data en info: coenvande- nende.com De expositie in de Grote Kerk in Brouwershaven wordt vrij dag 5 juli om 19.00 uur offici eel geopend door burge meester Gerard Rabelink. Dan zijn ook de werken te zien die de leerlingen van openbare basisschool De Schoener uit Brouwershaven onder leiding van Coen van den Ende maken. Zij hebben de work shopprimeur. Die workshops maken deel uit van de exposi tie. Deelnemers gaan ook in en om de kerk zelf aan de slag. Van den Ende is zelf ook in de weer met zijn werk. Er zijn verschillende workshops.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46