Binnenhalen van olympisch ticket wordt bijna 2 HUGO BORST WK VOETBAL ITALIË- NEDERLAND Na de zege zaterdag op Italië kunnen de Leeuwinnen woensdag bij winst op Zweden de WK-finale halen. Het andere grote doel is al bereikt: plaatsing voor de Olympische Spelen volgend jaar in Tokio. Maar daar schuilt ook een gevaar in. Column De bal is toch geen de tail, maar die arme Sha- nice van de Sanden heeft er constant ruzie mee. Anderen van het Nederlands elftal doen ook verkeerde dingen met de bal. Bijna niemand speelt 'm in één keer. Matige aanname, corrige ren, even goed leggen en dan pas spelen. Ze houden 'm (de bal is volgens De Dikke Van Dale man nelijk) te lang bij zich. De bal wordt verder te zacht rondge speeld. Het wil maar niet vloeien. Tüürlijk was de tweede helft te gen Italië goed. Het eerste half uur tegen Japan ook. Maar drie kwart van de tijd op dit WK voetballen de vrouwen van Sa rina Wiegman ondermaats. Dat kan vast beter. Er is iets wonderlijks aan de hand met het Nederlands elftal voor vrouwen. Zo matig als Oranje voetbalt, zo extreem goed presteren ze. Alle wedstrijden zijn binnen 90 minuten gewon nen. Wow. Zondag is de WK-finale. Op woensdagavond moet in Lyon dan wel Zweden worden versla gen. Niet gemakkelijk, maar geen onmogelijke opgave. De kansen zijn fifty-fifty. Maar er is iets dat Oranje be dreigt. Het zit in de hoofden van de vrouwen. Wij dachten met z'n allen dat ze voetballen om we reldkampioen te worden. Direct na de overwinning op Italië kwam de aap uit de mouw. Kwa lificatie voor de Olympische Spe len 2020 is het hoofddoel (ge weest). Van de Donk zei het zelf. De magie dat ze volgende zomer naar Tokio mogen is een bewijs dat de vrouwen nog met één been in het jaar 2009 staan, dat deelnemen belangrijker is dan winnen. Het getuigt van nederigheid en realisme om de wereldtitel als een onmogelijke opgave te zien. Team USA lijkt gewoon te goed. Maar alleen van een WK-finale dromen is te bescheiden. Zo'n kans krijg je echt maar één keer in je leven. Het zit dit WK zo mee. Loting, mazzel in het kwadraat, de goede kant van het speelschema. Drie landen zijn een beetje beter dan Nederland: Japan, Engeland, Frankrijk. Eentje is veel beter: de USA. Van die beetje betere lan den zijn er twee uitgeschakeld, waarvan Japan door Nederland zelf. Resteren: Engeland en de USA. Als die zeven keer tegen elkaar spelen winnen de Engelse vrou wen één keer. Collega Willem Vissers constateerde tijdens dit WK al dat bondscoach Sarina Wiegman een gouden pik heeft. Wie weet wint Engeland mor genavond wel van de onaantast baar geachte Amerikaanse vrou wen. Wie van de vrouwen vandaag nóg blij is vanwege de kwalifica tie voor Japan is ongeschikt om woensdag te spelen. Japan, Tokio, Olympische Spelen: het zijn ver boden woorden. Met de blijd schap van het bereiken van de Op 7 juli is de finale, op de dag van de moeder aller nederlagen in 1974 Natuurlijk, de verslaggevers ter plekke vroegen er gretig naar. Naar die olympische droom die voor de voetbalsters van Oranje nu werke lijkheid is geworden. Maar de speel sters deden er weinig aan om die gedachte te parkeren. Vol enthousi asme mijmerden ze over de Spelen volgend jaar zomer in het Japanse Tokio. Een zekerheidje, nu Oranje hoe dan ook bij de beste drie Euro pese ploegen van dit WK hoort. Is die reactie logisch? Natuurlijk. Twee jaar voorbereiding, kwalifica tiewedstrijden en trainingskampen leveren nu iets tastbaars op. Dan is ontlading menselijk. Is het ook ge vaarlijk? Ja, dat óók. Voldoening tij dens een toernooi kan funest zijn. Al zullen de positivo's denken: nu is de grootste druk eraf en kan Ne derland bevrijd voetballen. Boven dien: kijk eens naar de tegenstan der. Zweden presteert boven alle verwachtingen dit WK. Zij hebben het olympisch ticket óók al binnen, voor hen is alles wat nu volgt nog meer bonus dan voor Oranje. De sportieve verliefdheid op de Spelen is in deze selectie ruim schoots aanwezig. Leg je oor te luis ter na de overwinning op Italië en je weet genoeg. Vivianne Miedema, opnieuw belangrijk in de kwartfi nale vanwege de 0-1 (rake kopbal), zegt het zo: ,,Als klein meisje wilde ik daar al heen. Ik wist toen niet eens dat het ook met voetbal kon. Ik ben zelfs op tennis gegaan met dat idee in mijn achterhoofd. Het is een droom dat we nu met ons elftal naar Tokio gaan.'' Inspireren Aanvoerder Sari van Veenendeel vult aan: ,,Ik ken alle namen die er komen. Sven Kramer, Ireen Wüst, Dafne Schippers, Tom Dumoulin, de hockeyers. Ze willen allemaal naar de Spelen. Die zijn voor Ne derland bijzonder en dat wij daar met het vrouwenvoetbalteam deel van uitmaken, is heel speciaal. Dddr kun je iets bereiken, daar kun je jonge meisjes inspireren. Daarvoor speel ik. Om die meisjes een voor beeld te geven, zodat ze ook prof voetballer kunnen worden en we aan de volgende generatie verder kunnen bouwen. Dat bereik je al leen op toernooien.'' Neem ook Jackie Groenen, de meest constante factor dit WK. Als voormalige judoka, Nederlands kampioen in de jeugd, heeft ze van jongs af aan al affiniteit met het olympische toernooi. ,,Dat keek ik vroeger vanwege de judo. Voor ju doka's is dat het grootste podium dat er is, echt gigantisch. Dat wij daar nu staan, daar ben ik heel trots op. Al ben ik aan de andere kant nóg Olympische Spelen in het hoofd vlieg je er tegen Zweden uit. Ver geet dat B-toernooitje in Japan! 7 juli. Het is de dag van de moe der aller nederlagen. Op die datum in 1974 verloor Neder land van West-Duitsland. Voor iedereen van 50 jaar en ouder kan het verlies nog emoties oproepen. Au. Door zondag 7 juli te winnen, we reldkampioen te worden, be vrijden de vrouwen Neder land 45 jaar na dato van een sporthistorisch trauma. Ik dacht toen ik begon met schrijven: ik zet het lekker dik aan, ik voer de druk een beetje op. Zet 'm op, vrouwen. Voor volk en vaderland. maandag 1 juli 2019 GO Bedreiaina 00-2 Voldoening als valkuil of juist zegen? Daniël Dwarswaard Lyon Italië Nederland KWARTFINALES do 27 juni 21.00 I Italië - Nederland 1 0-1 70. Miedema 0-2 80. Van der Gragt Opstellingen Giuliani Van Veenendaal Bartoli Van Lunteren 46. Boattin Van der Gragt Gama 87. Dekker Linari Bloodworth Guagni Van Dongen Bergamaschi Groenen 75. Serturini Van de Donk Galli Spitse Giugliano Van de Sanden Cernoia 56. Beerensteyn Giacinti Miedema Bonansea 87. Roord 54. Sabatino Martens Scheidsrechter: Umpiérrez (Uru) Toeschouwers: 22.600 Noorwegen 0 Engeland 3 vr 28 juni 21.00 Pariis Frankrijk 1 Verenigde Staten 2 za 29 juni 15.00 Valenciennes Italië 0 NEDERLAND 2 za 29 juni 18.30 Rennes Duitsland 1 J Zweden 2 HALVE FINALES di 2 juli 21.00 Lyon Engeland Verenigde Staten wo 3 juli 21.00 Lyon NEDERLAND Zweden FINALE zo 7 juli 17.00 Lyon BRONS za 6 juli 17.00 Nice Wat zondag betreft. Heeft u de datum gezien?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30