Openingsconcert van Muziekfestival Middelburg verfrissend Lotte (9) uit Sirjansland: prinses Beatrix is heel lief 20 ZEELAND Diploma voor3734van de3958 Zeeuwse eindexamenkandidaten IB II I W Dat blijkt uit cijfers die de scholen in het voortgezet onderwijs hebben vrijgegeven, nu ook de uitslagen van de herexamens bekend zijn. In totaal hebben 3958 leerlingen exa men gedaan. Van hen zijn er 3734 geslaagd. Het percentage van 94,3 procent ligt iets hoger dan in het schooljaar 2017/2018. Toen kon 93,8 procent van de leerlingen de vlag uithan gen. Het jaar ervoor was het nog 92,8 procent. Het Calvijn College - met vesti gingen in Goes, Krabbendijke, Mid delburg en Tholen - heeft naar ver houding de meeste geslaagden. Van de 649 examenkandidaten hebben er uiteindelijk slechts 14 geen di ploma in ontvangst kunnen ne men. Ook het Zwin College in Oost burg (96,5 procent), het Ostrea Ly ceum in Goes (95,7 procent), Pieter Zeeman in Zierikzee (95,5 procent), de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (95,1 procent) en de Isaac Beeckman Academie in Kapelle (94,6 procent) zitten boven het Zeeuwse gemiddelde. Opvallend is dat dit jaar het Zeeuwse slagingspercentage bij het vwo het laagst is (91,3 procent). Doorgaans is dat bij de havo-afde ling. Dit jaar hebben 53 van de 607 vwo-kandidaten het jaar niet met succes kunnen afronden. Met name op het Lodewijk Col lege in Terneuzen en het Ostrea Ly ceum zijn relatief veel vwo'ers ge zakt. Op het Zwin College zijn juist alle 23 vwo-leerlingen geslaagd. Op de CSW zijn dat er naar verhouding eveneens veel: 56 van de 58. Bij het vmbo/mavo is het Zeeuwse slagingspercentage hoger dan voorgaande jaren: 96,6 procent. Dat is vooral te danken aan het Cal vijn College (98,7 procent), het Reynaertcollege in Hulst (98,0 pro cent), Pieter Zeeman (97,9 procent), Opvallend is dat dit jaar het Zeeuwse slagingspercentage bij het vwo het laagst is het Ostrea Lyceum (97,5 procent) en de CSW (96,8 procent). Bij de basisberoepsgerichte leer weg van het vmbo zijn vrijwel alle Zeeuwse leerlingen geslaagd. Het Scheldemond College in Vlissin- gen, het Ostrea Lyceum, het Calvijn College, het Goese Lyceum, Pieter Zeeman, het Lodewijk College en het Reynaertcollege hebben in deze richting allemaal de maximale score van 100 procent gehaald. Bij de havo konden 1047 van de 1142 kandidaten worden gefelici teerd, ofwel 91,7 procent. Dat is het hoogste percentage voor havo in ja ren. Het Calvijn College (96,9 pro cent geslaagd), scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg (96,7 procent), het Ostrea Lyceum (96,6 procent) en het Zwin College in Oostburg (96,2 procent) hebben de hoogste slagingspercentages. Verrassend begin met De gevaar lijke nacht van John Cage voor ge prepareerde piano. Onder de sna ren en/of de hamers van de piano worden verschillende objecten geplaatst (metaal, plastic, rubber) waardoor de klank verandert. De piano wordt minder snaar en meer percussie-instrument. De zes miniaturen kennen geen on derling verband, de stemming is overwegend somber. Vjacheslav Poprugin (piano) speelde deze interessante compositie, met ver assende tooneffecten, overtui gend. De drie overbekende liederen uit de opera Porgy en Bess van Gershwin werden gespeeld in een arrangement van de violist Heifetz. Een dergelijk arrange ment mist de charme van de vo cale klanken. Bovendien waren piano en viool niet goed op elkaar afgestemd en klonk alles lichtelijk uit balans. Het Strijkkwartet in F (Ameri can) van Dvorak werd door Anush Nikoghosyan, Wolfgang Schröder (violen), Asdis Valdi- marsdottir (altviool) en Erich Os kar Hütter (cello) met gedoseerde dynamiek vertolkt. De nostalgie naar Bohemen, die Dvorak voelde toen hij in Iowa logeerde, kwam goed over. Dvorak gebruikte ge punte ritmes en syncopen om de muziek van de negroïde bevol king in Amerika en zijn eigen Bo heemse folkloristische muziek in het geheel te verwerken. De zwoele cantilene in het Lento werd vloeiend gebracht door vi ool en cello en het slotdeel klonk eerst vrolijk, voor de nostalgie weer doorschemerde. Bernstein is een componist die steeds weer weet te verrassen. Zijn derde Meditation uit Mass, oorspronkelijk theatermuziek voor dansers, acteurs en musici, werd gespeeld door Poprugin (pi ano) en Ramón Jaffé (cello). Deze meditatie is gebaseerd op de tekst De Profundis (Uit de diepte). Het werk is een spannende mix van jazz en hedendaagse klassieke muziek met hevige uitbarstingen en prachtige smekende melodie lijnen. Het optreden van de virtuoos Pradeep Ratnayake (sitar) en I Virtuosi di Middelburg was een leerzame demonstratie van de mogelijkheden van dit tokkelin- strument. Het was boeiend te luisteren naar de speciale sound, de resonantiemogelijkheden, de schemaopbouw zoals in de jazz muziek en de samenklank met strijkers en piano. En stoer was prinses Beatrix ook. Niet alleen liep ze fier over het bloedhete veld bij Sirjansland, waar de vijftigste editie van de Zeeuwse Dag van het Paard werd gehouden. Ze nam ook nog eens de tijd, bij aankomst en vertrek, alle paarden, menners en ruiters in de piste per soonlijk te begroeten. ,,Magnifiek. Het was formidabel", vat Andrie de Buck van de organisatie haar aan wezigheid na afloop samen. Veiligheidsmaatregelen Twee jaar geleden begon de club met voorbereidingen voor de jubi leumeditie, want een bezoek van prinses Beatrix gaat gepaard met 'ongekende veiligheidsmaatrege len'. Bovendien werd voor de gele genheid ook een delegatie van het Koninklijk Staldepartement naar Sirjansland gehaald. ,,Dat was prachtig om te zien", zegt Netty Groeneveld die met haar man Melis uit Dordrecht is gekomen om paar den te kijken. ,,De Zeeuwse Paar dendag is het mooiste van Zeeland. Het is prachtig om te zien. De pres taties in de hitte. Ze zien er allemaal heel mooi uit. Ze doen allemaal hun best. Het is het hoogste niveau en zeker de paarden van de koninklijke stallen." De hitte zorgde voor wat afzeg gingen onder deelnemers en uitge nodigde zorgcentra, die geen ri sico's wilden nemen. Maar de warmte heeft geen problemen op geleverd, meldt De Buck. ,,De vee arts had glad niets te doen." Nog amper afgebouwd is al zeker dat volgend jaar, het laatste week end van juni, een nieuwe Zeeuwse Dag van het Paard wordt gehouden. Voorzitter Mat Weststrate roemt het samenkomen van jong en oud, van fokkers tot gebruikers en van vrijwilligers tot mensen die be roepsmatig met paarden bezig zijn. ,,Het is de passie voor paarden die ons verbindt. Door heel de provin cie." .'-1 maandag 1 juli 2019 GO Meer leerlingen geslaagd Ruim 94 procent van de Zeeuwse eindexamenkandida ten heeft dit schooljaar ook een diploma gehaald. Onder vmbo- leerlingen ligt het slagingsper centage verreweg het hoogst. Rolf Bosboom Vlissingen Op de avond van de warmste dag in juni klonken composities uit Amerika en Sri Lanka tij dens het openingsconcert van Muziekfestival Middelburg ver frissend. Jeanette Vergouwen RECENSIE Cellist Ramón Jaffé Kamermuziekfestival Middel burg. Amerikaanse werken en Sitarcomposities. Door Ramón Jaffé, Virtuosi di Middelburg en Pradeep Ratnayake. Gehoord zaterdag 29 juni in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg Lotte Doeleman (9) uit Sirjans- land moest huilen toen haar ge vraagd werd of ze een bloemetje wilde geven aan prinses Beatrix tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard. ,,Zo leuk vond ik het." Het was in het echt nóg leuker dan ze had gedacht. ,,Ze was heel lief. Dat had ik niet verwacht." Esme Soesman Sirjansland sgippp:,-. W i' Prinses Beatrix en Lotte Doeleman, vergezeld van (vlnr) commissaris van de koning Han Polman, bur gemeester Gerard Rabelink en voorzitter Mat Weststrate van de Zeeuwse Dag van het Paard. FOTO DIRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20