effeweg.nl EUWS 11 Geflirt van FvD-leider roept weerstand op binnen de eigen partij effeweg.nl oF bel 08810 30 800 ^|j|| Thierry Baudet betuigde dit weekeinde z'n liefde voor het christendom als bron 'van wie wij zijn'. De FvD-leider omarmt religie steeds vaker als 'fundament' voor zijn 'revolte'. En er zijn kiezers te winnen. Vanaf het spreekgestoelte van de pre dikant - onder het orgel, rechts van een kruis - laat Thierry Baudet zich van zijn christelijke kant zien. Hij wil even 'het kennelijke misverstand' uit de wereld helpen, dat zijn partij niet pal zou staan voor de vrijheid van onderwijs, en daarmee christelijk onderwijs. ,,Ik ben groot voorstander. Ik heb alleen bedoeld dat we strenger moeten zijn op islamitisch onderwijs, dat is een probleem.'' Deze hete zaterdagmiddag is Baudet ('iets te laat, excuses') in een kerk in Gouda voor een spreekbeurt over mi gratie en christendom, op uitnodiging van predikant Henk-Jan Prosman. Maar veel meer dan om het onder werp gaat het erom dat de Forum leider zich in een kerk manifesteert. Hij is steeds nadrukkelijker te zien in christelijke hoek. Zoekt politiek ook toenadering tot de SGP. Met reden: bij de laatste verkiezing stapte een deel van de kiezers van die partij over naar Forum. Al zegt Baudet vooral de 'waarden van het christendom te delen'. Hij noemt zich een 'cultuurchristen', die niet naar de kerk gaat, maar 'bescher mer' is van 'de christelijke wortels van de westerse beschaving'. Baudet is kritisch op abortus en euthanasie, al is dat geen partijstandpunt. Ook nu zegt hij: ,,Ik spreek van het christendom als bron van wie wij zijn. Maar er zijn ook andere geschriften. We moeten ons richten op het grote thema: de herwaardering van de wes terse samenleving''. Daarin is het christendom een 'fundament' voor een westerse samenleving die weer 'trots is op wat het is' en 'wat het was'. Baudet: ,,Er wordt nu kwaad van gesproken, maar het kolonialisme was een geweldig project. Het was een enorm avontuur dat de westerse lan den aangingen. Zulke dromen moeten we weer gaan creëren. We moeten weer naar de maan, een luchthaven in zee. We hebben weer positieve idea len nodig.'' Want nu is 'de interessantste bescha ving ooit' haar 'volkscultuur ont nomen'. ,,We hebben geen liederen meer, geen dansen meer. Niemand weet meer hoe we naar muziek moeten luisteren, omdat we in een tijd van antimuziek leven. Na een kwar tiertje popmuziek ben je helemaal. bwuuuuuuhhhh.'' De 'klimaathysterie' noemt hij moderne 'ketterij'. ,,Dat wij hier op aarde ten onder zouden gaan. Dat er een zondvloed komt. Waanzin.'' Het is in lijn met zijn bekende rede voeringen met hang naar het verleden. Het Nederland van vóór de 'massa migratie; de 'te machtige' EU. Precies waar zijn kiezers met heimwee aan terugdenken. Baudet wil daarom een 'revolutie'. Om ons land te 'heroveren op linkse We moeten weer naar de maan. We hebben positieve idealen nodig mensen', 'die VVD stemmen' door hun 'van culturele zelfmoord bevan gen brein'. De 'christelijke waarden' om het belang van een gemeenschap te benadrukken kunnen daarbij bouwstenen zijn. Hij zegt hier, in de kerk, dus ook geen kwaad woord over de schep pingsleer. ,,Ik vind dat we vrijheid van wetenschap moeten hebben. Zoals dus ook over de evolutietheorieën. Maar we moeten ook de vrijheid heb ben theorieën te onderzoeken, anders dan toevallige genetische mutaties. Ik denk dat we daar een vrij debat over moeten kunnen voeren. Ik denk niet dat het christendom zo'n discussie afremt.'' Baudet is lang niet de enige rechtse populist die de liefde verklaart aan het christendom. De Hongaarse premier Ortón, de Russische president Poetin, de Italiaanse Legaleider Salvini: allen fluiten eenzelfde wijsje. Baudet bejubelt de 'joods-christe lijke cultuur'. Maar critici vinden dat door alleen die twee religies te noe men, de islam wordt 'buitengesloten'. En Baudet werd toch al verweten met het woord 'boreaal' extreemrechts te hebben willen aanspreken. Binnen zijn partij zijn zorgen over het 'christelijke geflirt van Thierry', zegt een ingewijde. Om zich heen ver zamelde hij al een aantal oud-SGP'ers en gelovigen. ,,Daar mag hij graag oeverloos mee ouwehoeren over de Bijbel.'' Maar dat roept weerstand op. Ook Henk Otten, die in ongenade viel bij Baudet, zei al 'politiek los te willen zien' van geloof. Een ingewijde vindt dat ook. ,,Onze achterban bestaat veelal uit seculiere ondernemers. Die willen dat het gaat om belasting, klimaatgekte. Gewoon wezenlijke zaken.'' Baudet is echter niet terughoudend. Als wordt gesteld dat conservatieven en christenen elkaar vooral niet moe ten bevechten, is Baudet het 'helemaal eens'. In de zaal zegt iemand: ,,Amen.'' Zwitserse Alpen - Glacier Q" Rondreis Roemenië Express en Mont Blanc Express Hoogtepunten van Tirol, Q Fieberbrunn - de luxe Rondreis Schotse Hooglanden Rondreis Noordkaap en LoFoten Boek zonder aanbetaling maandag 1 juli 2019 GO Onder het orgel omarmt Baudet het christendom Tobias den Hartog Gouda ,,Ik denk niet dat het christendom een vrij debat afremt.'' FOTO MARNIX SCHMIDT -Thierry Baudet, FvD SUPERLUXE 4* RESORT Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Vertrek: 9,23 aug, 6,20 sep Vertrek: 8juL, 5 aug, 9 sep, 21 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 20jul, 17,31 aug, 14,28 sep, 12 okt Ontbjjt en diner Vertrek: 5,19jul, 2,16 aug, 6,20 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 29jul, 16,26 aug Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserverlngskosten en CaLamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11