10 NIEUWS Inspectie: we kijken of de wensen van mensen worden vervuld We gunnen onze partner, moeder, vader, opa of oma de beste zorg in het verpleeghuis. Sinds het ingrijpen van Hugo Borst en Carin Gaemers zijn politici en de verpleeghuizen er ook van doordrongen dat aandacht voor de wensen en behoeften van bewoners daarbij bovenaan staat. Utrecht Bewoners van verpleeghuizen winnen bij de nieuwe kwaiteits- eisen, ziet de Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd (IGJ). Volgens de inspectie is de zorg in verpleeg huizen goed als de hulpbehoe vende senioren er 'persoonsge richte' zorg krijgen, als de deskun digheid van de medewerkers past bij de groep mensen voor wie ze zorgen, en als leidinggevenden de medewerkers goed ondersteunen. Korrie Louwes, hoofdinspecteur Maatschappelijke Zorg bij de IGJ, merkt dat er veel meer aandacht is gekomen voor de verpleeghuisbe woner als persoon. Ook bij de in specties die worden uitgevoerd. ,,We doen geen geluksmeting, we kijken of de wensen van mensen worden vervuld. Kennen de men sen die de zorg verlenen de cliënt goed? Hoe is de interactie tussen mensen in zo'n instelling?'' Louwes vertelt dat tijdens een bezoekdag de inspecteurs veel aan wezig zijn op verschillende afdelin gen en in huiskamers. Daar obser veren ze cliënten en medewerkers. Zo krijgen de inspecteurs een beeld Het kan nog een slag beter, maar we maken ons geen grote zorgen wen, begrip en respect van zorgme- dewerkers. Ruim 71 procent van de zorgorga nisaties laat cliënten waar mogelijk zelf 'de regie voeren' over hun le ven en welbevinden. Louwes legt uit: ,,Als er in een hoekje iemand in z'n eentje een boterham zit te eten, hoeft dat geen enkel probleem te zijn. Zolang diegene het zo wil en het personeel de consequenties goed heeft overdacht.'' De verpleeghuisorganisaties heb ben het een stuk lastiger om orga nisatorisch alles goed te regelen, blijkt uit de controles. Dat komt vaker wel dan niet door personeels tekort. Per saldo slaagt slechts ongeveer 57 procent van de zorg organisaties erin medewerkers beschikbaar te hebben die passen bij de aanwezige cliënten en de zorg die zij nodig hebben. Ongeveer 74 procent van de zorg organisaties heeft een interne cul tuur die is gericht op leren en ver beteren. Maar bij ruim een kwart is dat dus niet goed voor elkaar. Zorg professionals zijn ook steeds slech ter te spreken over de manier waarop zij zich moeten verant woorden voor hun werkzaam heden, constateerde de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving onlangs nog. Louwes concludeert dat dit het moeilijkste is van alles: open het gesprek voeren binnen de eigen organisatie over wat er beter kan. Per saldo is de hoofdinspecteur van de IGJ echter niet ontevreden over de ontwikkelingen in de ver pleeghuizen. ,,Het kan nog een slag beter, maar we maken ons geen grote zorgen.'' Vast na flop festival België Hunt: desnoods no deal-brexit Watersnood in Siberië van hoe mensen daar leven en werken. Daarnaast praten ze met bewoners en hun vertegenwoor digers, medewerkers, behandelaars en de cliëntenraad. „En we contro leren natuurlijk op belangrijke zaken als medicatieveiligheid en vrijheidsbeperking." Volgens de hoofdinspecteur doen veruit de meeste organisaties hun stinkende best om te voldoen aan de nieuwe kwaliteitseisen voor goede verpleeghuiszorg. „En dat is niet altijd makkelijk, want door de vergrijzing en de trend dat men sen langer thuis wonen, wordt de zorgvraag alleen maar zwaarder en complexer wan neer ouderen in een ver pleeghuis belanden." Tel daarbij op de per soneelstekorten, die per organisatie en regio ver schillen, en de ene organi satie slaagt er beter in om goede zorg te leveren dan de andere. Dat blijkt ook uit de resultaten van driehonderd inspecties in de afgelopen twee jaar. In zo'n 78 procent van de verpleeghuizen ervaren cliënten nabijheid, geborgenheid, vertrou- maandag 1 juli 2019 GO Meeste verpleeghuizen doen hun stinkende best Edwin van der Aa -Korrie Louwes, hoofdinspecteur LOMMEL De Nederlander Ravuth Ty en zijn zus Aymira, organisatoren van het geflopte Belgische urbanfestival Vestiville in Lommel, zijn gisteren aan gehouden door een Belgi sche onderzoeksrechter. Ze worden verdacht van oplichting, witwassen, vals heid in geschrifte en mis bruik van vertrouwen. Zo zou leveranciers van het festival met valse beta lingsbewijzen een rad voor de ogen zijn gedraaid. Mogelijk loopt de fraude in de honderdduizenden euro's. LONDEN Als er begin okto ber geen zicht is in het Britse parlement op een akkoord over de brexit, is Jeremy Hunt bereid om het Verenigd Koninkrijk op 31 oktober zonder deal uit de Europese Unie te halen. Dat zei de conservatieve politicus in een interview met de BBC. Hunt is met Boris Johnson in de race om het premierschap van Theresa May over te nemen. ,,Het is mijn demo cratische plicht de brexit op tijd te realiseren'', aldus de huidige minister van Buitenlandse Zaken van het Verenigd Koninkrijk. BRATSK Na droogte en bosbranden is de regio rond het Baikalmeer in Rusland getroffen door wa tersnood. Door dagenlange regenval staan vijftig dor pen en stadjes onder water. Er zijn verscheidene doden en vermisten. Dui zenden huizen, gebouwen, bruggen en wegen zijn be schadigd of verwoest. In totaal zijn zeker 10.000 mensen getroffen door de overstromingen. President Vladimir Poetin maakte op de terugweg van de G20- top in Japan zaterdag een tussenlanding in Bratsk. Hij beloofde steun en spoorde de lokale autoriteiten aan de infrastructuur en de stroomvoorziening zo snel mogelijk te herstellen. Bewoners van verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn krijgen boksles. foto merel klijzing Carin Gaemers en Hugo Borst. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10