Adviesraad: meer geld nodig voor hightech Rapper Anne Frank wijzigt naam 9 I m -X V v Verscholen tussen het onkruid staat namelijk een soort verdeelpaal, van waaruit stroomkabels naar de ver schillende plantjes lopen. Een vorkje dat aan het uiteinde van elk draadje zit, is in de stam van het onkruid ge prikt, bij elke plant één. ,,Via de sap pen die door de plant lopen, gaat de elektriciteit naar de wortels'', vertelt Van der Roest. ,,Ik ga door totdat er geen leven meer in de plant zit, tot ook de kleinste haarwortels dood zijn. Dat is cruciaal bij deze plant. Anders staat er binnen mum van tijd weer een nieuwe.'' De planten staan een of twee we ken onder stroom. Het resultaat: bruine, dode planten die zich gewil lig uit de grond laten trekken. Van der Roest zit nog midden in zijn ex perimenteerfase, maar zit qua killfac- tor al rond de 90 procent. Hij heeft er alle vertrouwen in dat hij richting de 100 gaat. Dat vertrouwen wordt gedeeld door Vitens, het waterbedrijf dat 110 waterwingebieden exploiteert in het midden, oosten en noorden van het land. Op drie plekken in het land test Vitens de oplossing van Van der Roest. Het waterbedrijf zit te springen om een oplossing voor de Japanse dui zendknoop, zegt Shelitha van Hunen. Het bedrijf steekt 50.000 euro in GT Eclipse, het bedrijf van de Achter hoeker. ,,We komen de duizend knoop op onze terreinen overal te- Ik ga door totdat er geen leven meer in de plant zit. Tot de kleinste haarwortels dood zijn gen. Het risico bestaat dat hij op ter mijn de kritieke punten in de infra structuur aantast. Leidingen bijvoor beeld, en zelfs het beton van water zuiveringsinstallaties." De Japanse duizendknoop heeft maar een klein scheurtje nodig, zegt Van der Roest, en dan kan hij zich er al tussen wur men. Als de stam dan eenmaal dikker en sterker wordt, kunnen de gevol gen groot zijn. Nu is Van der Roest bepaald niet de enige die aan een middel tegen de duizendknoop werkt. Er is zo langza merhand een wildgroei aan, consta teerde stichting Probos al eerder. Het gaat van snoeien tot begrazing door schapen, van injecteren met heet wa ter tot het compleet metersdiep af graven en zeven van stukken grond. Ook Vitens ging al eens over tot de laatste variant: het bracht - net als veel andere experimenten - geen blij vend resultaat. Goede hoop Chris van Dijk, onderzoeker Plant en Milieu aan de universiteit van Wa- geningen, heeft goede hoop dat het met langdurige elektrocutie beter gaat. ,,Bij eerdere methoden lukte het vaak toch niet helemaal om de wor tels uit te schakelen. Het lijkt er op dat dat met deze oplossing beter gaat.'' De toepassing wordt momen teel ook in het lab in Wageningen ge test: deze zomer worden de uitkom sten daarvan verwacht. DEN HAAG Nederland moet meer investeren in de ontwikkeling van technische hoogstandjes als kunst matige intelligentie, elektrische auto's en langwerkende batterijen. Zo kunnen we voorkomen dat de technologische achterstand op China verder groeit. Ook houdt ons land zo, samen met andere EU-lid- staten, politiek en economisch druk op de ketel. Heel Europa dreigt de boot te missen bij de nieuwe technologi sche revolutie, concludeert de Ad viesraad Internationale Vraagstuk ken (AIV) in een gisteren versche nen strategisch advies over China. Ook Nederland kan zelf meer geld, tijd en moeite steken in de natio nale hightechindustrie. ,,We moe ten in EU-verband inzetten op mo dernisering van de begroting en een forse verhoging van het onder zoeksbudget'', aldus de raad. ,,Ons continent heeft wel degelijk potentiële drukmiddelen ten aan zien van China (markttoegang, technologie, legitimiteit, diploma tiek en geopolitiek gewicht)." Deze kunnen worden vergroot door één blok te vormen richting die enorme opkomende economie, aldus de ad viseur. Recent hebben Frankrijk, Duitsland, Spanje en het Verenigd Koninkrijk daar al stappen in gezet. ,,Nederland dient deze aanzetten tot gezamenlijk optreden te onder steunen'', constateert de AIV. Ook kan Nederland een belangrijke rol spelen als regelneef bij wapenex portcontroles of infrastructurele projecten. DEN HAAG Rapper Anne Frank, de protegé van Lange Frans, heeft na alle ophef besloten haar arties tennaam toch te veranderen. Ze staat voortaan bekend als Anne, laat Lange Frans weten. Anne kwam gisteren onder vuur te liggen vanwege haar naamkeuze en vanwege tweets die ze in het verleden had geplaatst. Zo deelde het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) een reeks be richten die het antisemitisch noemt. ,,Al jarenlang tweet deze persoon antisemitische teksten, die haar artiestennaam en haar 'goede bedoelingen' in een ander licht plaatsen. Het CIDI vindt deze naamkeuze ongepast. Misdaden van de Holocaust mogen niet wor den gebagatelliseerd.'' Frans, die Anne vroeg voor zijn nieuwe plaat, was niet op de hoogte van de tweets. ,,Ik wist dat zij wel gekke dingen zei op Twitter, maar dit was me onbekend'', zegt hij. De rapper zei eerder dat ze als ar tiestennaam Anne Frank koos om dat dit al sinds de basisschool haar bijnaam is. ,,Ze is inspirerend, een voorbeeld van hoe je kunt leven in een ondraaglijke situatie.'' donderdag 27 juni 2019 KOEN VERHEIJDEN s.w M Dick van der Roest heeft in zijn tuin een stroom- kastje, waarmee hij elektriciteit opwekt. Stroomkabels lopen naar de verschil lende plantjes. foto's r Kijk op de site bij vid< Hoe Dick van der Roest de duizendknoop aanvalt -Dick van der Roest, bestrijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9