OZCAN AKYOL Gezocht: au pair voor de baby's van overleden Kim 'Hij had veel eerder moeten bekennen' 6 donderdag 27 juni 2019 Column Het Sociaal Cultureel Plan bureau heeft voor het eerst onderzocht hoe wij met zijn allen tegen onze eigen identi teit aankijken. Het verbaast me dat ze dat niet eerder deden, want de afgelopen jaren werd bijna elke verkiezing gekaapt door politici die onheil spellende riedeltjes over het thema verkochten, doordesemd van de boodschap dat anderen hier de hele bups zouden willen over nemen. Het schijnt allemaal kolder te zijn. Er is uiteraard polarisatie, maar als puntje bij paaltje komt, voelen we ons heel erg verbonden met ons prachtige polderland én met elkaar. De belangrijkste zaken die ge noemd werden om dit te illustre ren: onze beeldschone taal, allerlei symbolen en tradities, en de cere moniële momenten waarop we oorlogen herdenken. Ik was eerder deze maand in Portugal. Het fenomeen is u mis schien bekend: pas als je op een af stand gaat kijken naar wat je alle maal hebt, keert ook vanzelf de waardering terug, die eerder mis schien ietwat op de achtergrond was geraakt door gewenning. De Neder landse identiteit zijn snelwegen die er iedere keer weer tiptop bij liggen; de prioriteit die wordt gegeven aan zelfont plooiing in onderwijs, sport en cultuur; barmhartig zijn voor de genen die het nodig hebben én onverbiddelijk ageren tegen lap zwansen. En dan is er natuurlijk de niet-aflatende geestdrift om al tijd te pionieren en beter te wor den. Ik heb inmiddels aardig wat lan den afgereisd en weet dat ze het op weinig plekken beter voor el kaar hebben dan bij ons. Wat dat betreft heb ik het getroffen met mijn ouders, die als gastarbeiders hier neerstreken en niet voor een andere plek kozen. Mddr, als het om de Nederlandse identiteit gaat, vallen er natuurlijk ook wat kritische noten te kraken. We zouden bijvoorbeeld best eens wat vaker kunnen zeggen wat voor voorrecht het is om in dit eigenaardige land te mogen leven, waar gemeentes bloembakken aan lantaarnpalen hangen en ze ver volgens braaf elke week water ge ven, om maar wat te noemen. Er zijn maar weinig mensen die stilstaan bij zulke dingen, zo van: 'Hé, wat bijzonder eigenlijk dat dit allemaal voor ons wordt geregeld.' Ddt is iets wat we nog moeten le ren: af en toe een compliment aan onszelf en aan anderen uitdelen, omdat het allemaal zo goed gaat. Maar misschien past dat toch niet zo bij ons. Wat we nog moeten leren: af en toe een compliment uitdelen Frank Hermans Nijmegen Een oproep die hij hiervoor op Facebook heeft geplaatst, is dui zenden keren gedeeld. Volgens Kurt hebben zich diverse goede kandidaten bij hem gemeld. ,,Mijn moeder en de moeder van Kim nemen elk een dag in de week de zorg voor de baby's op zich. Ik heb een eigen bedrijf dat ik wil blijven runnen voor onze broodwinning. Daarom ben ik op zoek naar één of twee zorg zame au pairs die het leuk vin den om mee te helpen met het verzorgen en opvoeden van mijn baby's.'' Verzoek is ook of de aan staande oppashulpen de eerste tijd ook in de nachten beschik baar willen zijn. De vriendin van Den Brok, de 25-jarige Kim van der Hoef, over leed in mei onverwachts. Ze was op dat moment zeven maanden zwanger en opgenomen op een verpleegafdeling van het Rad- boudumc. De baby's kwamen met een keizersnee ter wereld, terwijl Kim werd gereanimeerd. ,,De tweeling maakt het naar omstandigheden goed. Omdat ze te vroeg geboren zijn, liggen ze nog wel in het Radboudumc. Binnenkort gaan ze voor het eerst zelf proberen uit de fles te drinken'', aldus Den Brok. De vader verblijft vanwege de ziekenhuisopname van zijn tweeling in het Ronald McDo- Ik hoop dat we ze kunnen opvoeden zoals Kim het zou hebben gewild naldhuis bij het Radboudumc. Dat logeerhotel is bedoeld voor familie leden van mensen die zijn opgeno men in het naastgelegen zieken huis. ,,Ik ben ook nog hier, omdat ik het moeilijk vind om thuis te ko men. Ik stel het uit, omdat ik daar geconfronteerd word met de spul len die Kim en ik samen gekocht hebben en hebben uitgezocht voor onze gezamenlijke toekomst.'' Maar Den Brok beseft ook dat hij op een gegeven moment weer ver der zal moeten. ,,Kim is weggeval len en die leegte is onvervangbaar. Wel hoop ik dat we de kinderen met alle ondersteuning zo veel als mogelijk kunnen opvoeden zoals Kim het gewild zou hebben.'' Kurt, eigenaar van een bedrijf in sierbestrating en bouwmaterialen, laat via Facebook weten dat hij op zoek is naar iemand die minimaal 21 jaar is en voor minstens een jaar bij zijn gezin wil intrekken. Hij schrijft: ,,Ik ben op zoek naar een lieve, zorgzame, actieve flexi bele, geduldige, enthousiaste stu dente (geneeskunde, verpleeg kunde, pedagogie, didactiek) die ervaring heeft met kinderen. Je krijgt kost en inwoning in een mooie eigen kamer. Ook wil ik je een leuke vergoeding per uur geven bij het helpen en verzorgen van de kinderen of bij andere (lichte huis houdelijke) taken. De exacte werk zaamheden en werktijden zijn in overleg en we maken een perio dieke planning die volledig past bij jouw studie.'' Steun krijgt Kurt den Brok ook van vrienden die dinsdagmiddag een crowdfundingsactie zijn ge start via Facebook. 'Onze hoop met deze actie is ten eerste om concrete hulp te bieden en de financiële zor gen wat te verlichten', laten ze op Facebook weten. 'Ten tweede wil len we laten zien dat we met liefde en verbondenheid om Kurt en de tweeling heen staan, dat de wereld niet alleen maar de harde en helse plek is die het nu lijkt, en dat ze er niet alleen voor staan.' Het Hof van Beroep doet uitspraak over 32 verdachten in drie grote drugszaken. Een van die verdach ten is Frank Masmeijer, betrokken bij het ophalen van 467 kilo drugs uit de haven van Antwer pen. Eind vorig jaar gaf Masmeijer eindelijk toe er iets mee te maken te hebben. ,,Hij heeft bekend dat hem is gevraagd of hij mensen kent die de drugs konden ophalen in de ha ven'', vertelt Kris Vincke, de Belgi sche topadvocaat die Masmeijer bij staat. ,,En zijn neefje werkte daar, dus zo is het gegaan. Hij was bena- derd door een man die hij ooit heeft leren kennen. Met de hele operatie had hij verder weinig te maken. Bijna alle andere namen in het dos sier kent hij niet.'' Masmeijers bekentenis kwam na ruim vier jaar hardnekkig óntken- nen. ,,Ik heb dat nooit verstandig gevonden, omdat je weet dat het dossier ooit naar buiten komt", zegt Vincke. ,,Ik ben ervan overtuigd dat we een veel betere zaak hadden ge had als hij veel eerder had bekend en gezegd: ik doe het nooit meer. Ik heb hem ook wel 'ns gezegd: 'hé, ik ga niet voor gek staan, je moet iets bekennen'. Maar hij wilde het zo.'' Enkelband De geschiedenis: Frank Masmeijer wordt 14 oktober 2014 's ochtends vroeg door een arrestatieteam van bed gelicht. Hij zit 8,5 maand vast, maar mag eind juni 2015 met een enkelband om de cel uit. Zeven we ken later mag die enkelband af, on der voorwaarden. Masmeijer wordt daarna weer een BN'er als in zijn beste jaren bij de NCRV toen hij grote spelshows presenteerde. Hij brengt een single uit (Ik geloof in morgen), werkt mee aan een tv-documentaire en aan een boek (Frank en Vrij), zegt dat-ie een comeback op televisie wil maken en geeft interviews over z'n onschuld en dat hij er is ingeluisd. „Dat had alle maal wel wat meer low profile ge kund", zegt Kris Vincke nu. De klap is hard als op 9 maart 2017 zeven jaar cel wordt geëist tegen Masmeijer. Het vonnis zeven maanden later is nog harder: acht jaar cel. Maar Masmeijer zit 'veilig' in Nederland en gaat in hoger be roep. De Belgische justitie doet lange tijd geen overleveringsver- zoek, maar ergert zich aan beelden in showrubrieken met Masmeijer volop genietend van het leven. Op 23 oktober 2018 wordt Masmeijer op verzoek van de Belgen toch weer opgepakt in Breda. Het juridische gevecht tegen zijn overlevering naar de 'erbarmelijke' Ant werpse gevangenis ver liest hij op 13 novem ber: koffer pakken, zegt de rechter in Amsterdam. Sindsdien zit hij wéér vast. Tijdens de be handeling van zijn hoger beroep, y 30 november in België, bekent Mas- meijer dan toch zijn 'beperkte rol'. Te laat? Het Hof van Beroep is zeer streng, hè'', zegt Kris Vincke eerlijk. ,,Het slechtste scenario, een nog langere straf, kan ook zomaar ge beuren.'' Het Belgische Openbaar Ministe rie eist in november dezelfde straf die hij al kreeg van de recht- bank. Mocht ook het Hof van Be roep hem tot acht jaar veroordelen, kdn hij toch over zestien maanden vrij man zijn. Vincke: ,,In België kun je na een derde van je straf vrij komen. Voor Frank na 32 maanden dus. En hij heeft al zestien maan den in voorarrest gezeten. Je moet hier bij een strafuitvoeringsrechter aantonen dat je klaar bent voor de maatschappij: laten zien dat je niet in oude fouten valt, uitzicht op een baan.'' Garantie Als de strafuitvoeringsrechter niet akkoord gaat, moet Masmeijer net als in Nederland minimaal twee derde zitten, in dat geval nog 48 maanden. Hij heeft overigens de garantie dat dat in Nederland mag. ,,Hij mag kiezen'', zegt Masmeijers Nederlandse advocaat Geert Jan Knoops. Maar de ooit gevierde tv- coryfee zit sinds mei in een moder nere gevangenis in Beveren. De omstandigheden zijn daar beter. De 'Belgische route' lijkt voor Masmei jer de snelste weg naar de vrijheid. GO y @OzcanAkyol Identiteit Nijmegenaar Kurt den Brok, vader van een tweeling van wie de (aanstaande) moeder tij dens de geboorte plotseling overleed, zoekt oppashulp voor zijn twee zuigelingen. M Vader Kurt den Brok met zijn tweeling. —Kurt den Brok Het Belgische Hof van Beroep doet vanmiddag uitspraak in de drugssmokkelzaak waar ex- showmaster Frank Masmeijer bij betrokken was en eerder acht jaar cel voor kreeg. Volgens z'n Belgische advocaat Kris Vincke kan het alle kanten op: „Frank had veel eerder moeten beken nen." Victor Schildkamp Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6