II FiZi brengt programma voor scholen bij FbtS Gaslek veroorzaakt krater in de berm 7 AFSCHEIDSTOURNEE ORGANIST SANDER VAN MARION 'Later als ik groot ben, word ik musicus en laat ik het orgel sprankelen', nam de 9-jarige Sander van Marion zich destijds voor. Hij is nu 80 en heeft woord gehouden in zijn 60- jarige loopbaan. Organist Sander van Marion (80) speelt morgen samen met trompet tist Pascal van de Velde (34) in de Adriaanskerk in Dreischor. Hij vindt het zo jammer dat de jeugd denkt dat een orgel ouderwets, zwaar en onlosmakelijk met religie verbonden is. Onterecht, vindt hij. Van Marion bespeelt het orgel als een orkest, laat er veel verschil lende stemmen van horen. Het geldt als zijn missie de spranke lende kant van het orgel te laten be leven. Hij doet dat al tientallen ja ren tijdens concerten in Nederland, veelvuldig in Canada en de VS en morgen dus ook in Dreischor, aan vang 20.00 uur. ,,Dan samen met Pascal en dat maakt het extra fees telijk, want orgel en trompet gaan zo fantastisch samen.'' Paplepel Anders dan Van Marion, die niet uit een muzikale familie komt, kreeg de in Dreischor geboren en opge groeide Pascal van de Velde de mu ziek met de paplepel ingegeven. Als 5-jarig jochie zat hij op het bankje naast vader Kees als die op het orgel de kerkdienst begeleidde. Luttele ja ren later kreeg Pascal zelf orgelles en als puber mocht hij al voor het eerst een rouwdienst begeleiden. ,,Maar los van het orgel was ik meer op het blazen gericht, de trompet. Toen ik 7 jaar was, heb ik die van de kast ge- De 80-jarige organist Sander van Marion en trompettist Pascal van de Velde (34). foto pictures plans haald. Mijn vader had die ooit ge kocht om er op te leren spelen, maar dat is nooit gelukt. Dat heb ik van hem overgenomen'', vertelt Pascal. Een bezoek aan een musical in Sche- veningen deed hem al dromen over een leven in de muziek. Muziekles in Dreischor van Roland Slager, die toen zelf al studeerde aan het Con servatorium, deed Pascal definitief besluiten die weg ook te gaan vol gen. ,,Het zou toch ideaal zijn hele dagen met muziek bezig te zijn'', mijmerde hij. Dat blijkt in de praktijk ook het geval. Hij speelt in orkesten bij di verse musicals en doet tal van an- Dat maakt het extra feestelijk, want orgel en trompet gaan zo fantastisch samen dere optredens, zoals met een her autenduo bij bruiloften of openin gen van bedrijven. ,,Die originele dingen en wat kleinere bezettin gen zijn van belang. Als musicus moet je wel meegaan met de ont- wikkelingen om werk te houden. Misschien worden er bijvoorbeeld op een bepaald moment geen trompetten meer gebruikt bij mu sicals'', aldus Pascal. De concerten met Sander spreken hem extra aan, omdat hij dan uit de anonimi teit van de orkestbak kan treden en zich als solist kan manifesteren. ,,Ik heb Pascal gevraagd in ons concert ook zijn herautentrompet te bespelen, zoals je dat in Enge land vaak ziet. We doen dan een suite van Purcell. Dat geeft een mooi plaatje hoor als hij daar be neden staat met die lange trompet die bijna net zo lang is als hij zelf'', belooft Van Marion. Ook bena drukt hij dat Pascal naast trompet ook de bugel zal bespelen, speci fiek in een beroemd Adagio van Albinoni. ,,Dat zouden toch vooral ook jongeren moeten horen hoor'', vindt de 80-jarige organist. Hij is dan wel bezig aan zijn afscheids- tournee, maar hij weet de melan cholie nog op afstand te houden. ,,Af en toe nog eens een concert zou kunnen. Als de gezondheid goed blijft én als Pascal mag mee doen. Volgend jaar met 75 jaar be vrijding bijvoorbeeld zouden we een mooi programma kunnen sa menstellen.'' ZIERIKZEE FiZi draait dit jaar mee in het educatieve programma van Filmfestival Film by the Sea in Vlissin- gen. Basisscholen kunnen van 16 tot 21 september in het Zierikzeese filmtheater terecht voor een gevarieerd programma, dat voor deze doelgroep wordt samenge steld. De jongste leerlingen kun nen kijken naar De Grote Boze Vos, een animatiefilm met als thema's: boerderijle ven, platteland, zorgen voor elkaar en dieren met mense lijke trekjes. Daarnaast kun- nen ze kiezen voor Ted Sie ger's Molly Monster. Deze film gaat over hoe het is om een broertje of zusje te krij - gen, opgroeien, jaloezie en fantasie. Voor de middenbouw zijn de films Supa Modo en De Drie Rovers geselecteerd. De hoogste groepen kunnen onder meer naar de film De geheime club van Soepstad, maar ook naar de documen taire Ceres over vier Zeeuwse kinderen die op groeien op een boerderij, van wie twee op Schouwen- Duiveland. SEROOSKERKE Sabine en Mikèl van der Salm van Fritureluur zijn niet zo snel in paniek. Maar raar was het wel even; het gaslek gisteren in de buurt van hun cafetaria bij de Schelphoek in Serooskerke. Daar werd een gestuurde boring verricht om het gloedjenieuwe cafe taria, dat voorheen in een snackwa gen was gevestigd, op de gasleiding aan te sluiten. Volgens een woord voerder van netbeheerder Enduris is door de hoge druk de gasleiding stuk gegaan. Dat gebeurde rond 13.30 uur, in de berm langs de toegangs weg richting Schelphoek. Opspattende grond Het lek lag op vier meter diepte en zorgde voor een enorme gaslucht en opspattende grond. Medewerkers zetten het gebied en de weg af en de brandweer werd ingeschakeld. Bij Fritureluur moest de apparatuur voor korte tijd uit, maar Sabine en Mikel konden rond 14.00 uur weer aan de slag. Negen of tien adressen, vooral boerderijen in de omgeving, kwamen zonder gas te zitten. Zij zijn door medewerkers van Enduris persoonlijk geïnformeerd. Ze hiel pen hen ook zodra de storing ver holpen was met het opendraaien van de gaskraan. donderdag 27 juni 2019 Een instrument dat klinkt als orkest Ali Pankow Dreischor - Sander van Marion, organist Het gebied bij de Schelphoek werd afgezet. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58