4 dagen Veluwe 4 HOLOCAUST SCHADEVERGOEDING NS-baas Roger van Boxtel raakte overtuigd van de noodzaak tot individuele schadevergoeding bij de Jodentransporten. „Door deze regeling kan ik nabestaanden iets rechter in de ogen kijken.'' 3 dgn Antwerpen 4 dgn Duitsland**** Ongeveer vijfhonderd overleven den krijgen 15.000 euro, 5500 nabe staanden en weduwen kunnen op een vergoeding van 7500 euro reke nen. Kinderen die geboren zijn na 7 mei 1945 ontvangen 5000 euro. Met de vergoeding neemt de NS het advies van de commissie-Co- hen geheel over. De oud-burge meester van Amsterdam inventari seerde vanaf januari aan wie de spoorwegen welke schadevergoe ding zouden moeten betalen. Men sen die dachten in aanmerking te komen voor compensatie, konden zich melden. Voor de hoogte van het bedrag baseerde de commissie zich op al lerlei andere compensatieregelin gen. Cohen sprak van een zeer las tige taak. ,,Een geldbedrag om leed te compenseren valt niet te noe men. Dit is een tegemoetkoming waarmee NS erkenning wil geven voor wat deze mensen is aange daan. Het besef blijft hoe het in he melsnaam heeft kunnen gebeuren, zo kort geleden.'' President-directeur van de NS Van Boxtel noemde de regeling 'een pleister op de wonde'. NS beschouwt de Tweede We reldoorlog als een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het bedrijf omdat het treinen heeft laten rijden in opdracht van de Duitse bezetter. Circa honderdduizend Joden zijn naar kamp Westerbork vervoerd, waarna ze naar vernietigingskam pen als Auschwitz en Sobibor wer den getransporteerd. Het spoorbe drijf verdiende er een paar miljoen gulden mee. In 2005 bood toenma lig president-directeur Aad Veen- man al excuses aan voor de rol van het bedrijf tijdens de bezetting. De Nederlandse Spoorwegen maakten eind november vorig jaar bekend individuele schadevergoe dingen te willen betalen aan over levenden en nabestaanden van de Holocaust. Van Boxtel sprak daar over enkele keren met Salo Muller (83), een overlevende van de Holo caust en oud-fysiotherapeut van Ajax. Zijn ouders werden door NS naar doorgangskamp Westerbork vervoerd. Schuldbekentenis Het Centraal Joods Overleg (CJO) is 'positief' over de tegemoetkoming die de NS gaat betalen. ,,Het is een schuldbekentenis en dat is goed.'' Het CJO wil nog wel met het spoor bedrijf om tafel om verder te praten over een gebaar naar de joodse ge meenschap. ,,Meer dan 100.000 mensen hebben het niet overleefd. Er zijn geen nabestaanden meer die in aanmerking kunnen komen voor een tegemoetkoming, maar mis schien kan er wel iets gebeuren voor de Joodse gemeenschap als ge heel.'' wvfw.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg Het vervoer van Jo den, Sinti en Roma naar kamp Wester- bork vormt een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de spoorwegen. Circa 100.000 mensen werden van daaruit overgebracht naar vernietigings kampen als Auschwitz en Sobi- bor, waar het overgrote deel om kwam. De schadevergoeding die de NS gisteren bekendmaakte, is mede tot stand gekomen dankzij de volharding van de 83-jarige Holocaust-overlevende Salo Muller, oud-fysiotherapeut van Ajax. Zijn ouders kwamen om in Auschwitz; zelf zat hij vanaf 1941 ondergedoken op acht adressen en overleefde. President-direc teur Roger van Boxtel sprak di verse malen met hem. ,,Dit is puur de verdienste van Holocaust-overlevende Salo Muller. Hij had mijn adres en te lefoonnummer achterhaald en stuurde me een persoonlijke brief. In het begin liep het alle maal wat moeizaam, maar uit eindelijk is het volledig aan zijn doorzettingsvermogen te danken donderdag 27 juni 2019 GO NS doet boete voor leed Joden Bijna tachtig jaar na dato betaalt de NS schadevergoeding aan Joden, Roma en Sinti die tijdens de Tweede Wereldoorlog per trein naar kamp Westerbork werden vervoerd. Het Centraal Joods Overleg is positief over de 'schuldbekentenis'. Robyn Samsom Cyril Rosman Utrecht Vanuit Westerbork werd het over grote deel van hen afgevoerd naar vernietigingskampen in Duitsland en Polen. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 'Dit gebaar was de missende pagina in onze geschiedenis' David Bremmer Utrecht Vlnr. Salo Muller, Job Cohen en Roger van Boxtel. foto anp Hoe belandde deze zaak op uw bord? Voor maar: Prachtige locatie, op een natuurpark van 18 ha. Vlakbij Apeldoorn Arnhem! 3* Fletcher Hotel Beekbergen-Apeldoorn (7,7) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, gebruik wifi en buitenzwembad Aankomsten t/m september. Betaal pas bij aankomst! 3* Century Hotel Antwerpen (7,5) 4* Van der Valk Hotel Moers (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt In het centrum gelegen en Incl. welkomstdrankje Tip: Solden in heel juli 3 Gratis wifi en parkeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4