UIT THUIS 3 Ode aan de Schelde Voorwerpen voor gesprek Vrijheid Vandaag! Zing mee met HZO speelde bijvoorbeeld bij de Cats en mijn buurman in BZN. Die stonden in de hitparade en kwamen op TV. Dat vonden de mensen leuk, daar wilde je bij horen.'' Zelf wilde hij graag zanger worden, maar de eerste jaren kwam hij achter het drumstel terecht. Het bandje waarin hij speelde, had immers al een zanger. ,,We waren zo'n vriendenclubje, al tijd aan het sparen voor kleine ver- sterkertjes en zo. Soms waren we meer aan het solderen dan aan het re peteren, want die dingen waren kwetsbaar en je moest veel sjouwen met apparatuur naar repetitieruim ten en dan ging er vaak wat kapot.'' Keizer memoreert dat hij ook na zijn overstap naar BZN aanvankelijk nog drummer was. Hij wist zich ech ter als zanger in de kijker te spelen door tijdens de bruiloften van di verse bandleden liedjes te zingen. Uiteindelijk kon hij zijn drumstokjes inruilen voor die gedroomde plek achter de microfoon. ,,Maar toen had den we een repertoire, waar we nog niet direct succes mee hadden hoor. BZN zat nog gebakken aan hardrock en rock-'n-roll, de mensen verwacht ten dat van ons. Ik wilde wel omtur nen naar meer melodieuze num mers, maar dat lukte niet direct. En toen - dat was echt een godsgeluk - toen kwamen we met Mon Amour en dat werd de doorbraak.'' Het Franstalige repertoire loopt als een rode draad door Keizers loop- Veel later, toen ik zelf al heel wat Franse nummers had gemaakt, besefte ik dat ik een beetje m'n vader aan het kopiëren was baan als zanger en vooral ook als lied jesschrijver. ,,Ik was op school rede lijk goed in Frans. Ik vind het een mooie, romantische taal. We gingen als gezin vaak op vakantie in Frank rijk. Het is ook een taal om bij het schrijven van teksten lekker mee te puzzelen en daar houd ik van. Elke morgen vul ik ook alles wat in de krant aan puzzels staat in. Verder moet ik je zeggen dat mijn vader al tijd Franse liedjes zong, maar dat vond ik als kind helemaal niet zo leuk. Ik luisterde liever naar The Beatles en The Stones. Pas veel later, toen ik zelf al heel wat Franse num mers had gemaakt, besefte ik dat ik een beetje m'n vader aan het kopië ren was.'' Stoppen Vijfenvijftig jaar in het vak. De zan ger is inmiddels 70 en vindt het tijd eind dit jaar te stoppen met optre dens. Daar kiest hij bewust voor. ,,Je moet kwaliteit blijven leveren. Ik zing nu nog perfect en ik heb een goede conditie, maar ik wil geen afta keling op het podium en je moet er toch ook een keer een punt achter zetten. Maar ik ga wel gewoon door met liedjes schrijven en andere ar tiesten adviseren in de studio.'' PROGRAMMA liefd in Terneuzen, want op 25 okto ber staan we ook geboekt in het Scheldetheater daar met onze af- scheidstournee Grande Finale. Aan die optredens tijdens de Havendagen heb ik goede herinneringen, hoor. Het punt is dat ik die cultuur ook wel een beetje ken. Volendam is een vis sersdorp. Al mijn ooms hebben geva ren op het IJsselmeer. Die visserij is nu voorbij hier, maar wij hebben ook havendagen gehad in Volendam. Dat kwam wel overeen met wat er in Ter neuzen gebeurt", constateert Jan Kei zer. Hij verheugt zich erop samen met Anny hier weer alle grote hits van BZN en van de tijd daarna te brengen, wetend dat het publiek hier altijd spontaan meedoet. „Dat wordt dus anders dan in oktober in het Scheldetheater. Natuurlijk komen ook daar veel bekende hits voorbij, want die willen de mensen horen, maar dan treden we op met een grote band en vertellen we er ook verhalen bij. We hebben in al die jaren immers zoveel meegemaakt. Zelf sta ik al 55 jaar op de bühne", memoreert Kei zer. Hitparade Volgens hem zijn 'in Volendam wo nen' en 'muziek maken' onlosmake lijk aan elkaar verbonden. „Toen ik 17 was, waren er achttien bandjes in Vo lendam. Ze waren niet allemaal even bekend, maar mijn overbuurman kermis en heel veel muziek. Zanger Jan Keizer (70) trad hier al drie keer eerder op: één keer alleen en twee keer met Anny Schilder. Zij bepaal den samen destijds het gezicht van de Volendamse band BZN in de be ginperiode. Hij wegen scheidden zich en in 2010 pakten ze na 25 jaar de draad als zangduo op. Zo manifeste ren ze zich ook zondag op de Haven dagen. ,,We zijn blijk- baarge- Vierdimensionale vertelling i Beeldende kunst Het Zeeuws Orkest donderdag 27 juni 2019 GO <Wflewa@dium' 44 Jan Keizer, zanger Jan Keizer en Anny Schilder: slot- optreden Havendagen Terneuzen, zondag, tent aan de Rondweg, aan vang 17.30 uur. Met de Havendagen brengt Terneuzen vrijdag, zaterdag en zondag een ode aan de Schelde. Tal van activiteiten leggen de verbinding met het water en de haven. De festivallo caties zijn het Veer- plein en de Rond weg. Naast kermis, foodtruckfestival, vlootschouw en roeiwedstrijden zijn er vooral veel mu- ziekoptredens,onder anderen van Trijntje Oosterhuis, Danny Froger, Sugarbeet Streetband, Schel- denloodsenkoor, Sa- mantha Steenwijk en Def Rhymz. De voormalige mijnen veger Bernisse kan op zaterdag- en zondagmiddag wor den bezichtigd. Op het Techniek plein zijn program meerbare robots te vinden evenals een nautische en logis tieke simulator en kunnen bezoekers ook zelf aan de slag gaan met het in el kaar zetten van een auto. Volledig program maoverzicht: ha- vendagenterneu- zen.nl. Broeder Dieleman wandelt - naar eigen zeggen - als een hedendaagse Jan de Prentenknipper door het landschap en verzamelt onderweg allerlei voorwer pen, geluiden en verhalen om ze vervolgens op te nemen in zijn eigen alterna tief Zeeuws archief. In de voorstelling Voorwerpen voor gesprek wekt hij deze verhalen tot leven in een vierdimensionale vertelling. Hij onderzoekt daarin de re latie die mensen hebben tot het landschap om hen heen en tot hun geschiedenis. Door middel van gevonden voorwerpen, veldopnames, gedichten en liedjes deelt hij deze verhalen met zijn publiek. Hij doet dat dichtbij de mensen zelf, als aan een keukentafel. Erfgoed ligt volgens Broeder Dieleman niet alleen maar opgesla gen in een archief, maar heeft ook stemmen en ge luiden die klinken en heeft ook poëzie en woorden die iets over de toehoorders zelf kunnen vertellen. Vandaag, Lange Noord straat 25, Middelburg, 19.30 uur. Ook op 4 en 25 juli en 1 augustus. Kaarten: deman- nenbroeders@gmai l.com Het thema van de tweede editie van het Kunstenfestival Aardenburg is 'Vrijheid Vandaag!' Het festival wordt gehouden op tien locaties in Aardenburg met werk van veertig oudere en jongere kunstenaars. Het werk is samengebracht door de Bel gische curator Hans Theys. Hoofdlocatie is de Sint-Baafskerk in het centrum van Aardenburg. Zeven jonge kunstenaars presenteren daar hun werk rond de monumentale sculptuur Eupen (1993) van de Duits-Belgische kunstenaar Bernd Lohaus. Behalve bestaand werk wordt er ook nieuw werk gemaakt en ge toond. Zaterdag 29 juni t/m zondag 18 augus tus, Sint-Baafskerk en negen andere loca ties in Aardenburg Het Zeeuws Orkest begint een nieuw ini tiatief. Het orkest wil in de toekomst met zoveel mogelijk zangers concerten ver zorgen. Als de eerste scratch succesvol is, wil HZO een traditie opbouwen. In de Grote Kerk van Veere wordt zaterdag ge repeteerd. In de twee uur durende koor repetitie o.l.v. Rob van der Meule worden psalm 42 van Mendelssohn en een deel uit het Gloria van Poulenc ingestudeerd. Opgeven voor de scratch kan via de web site van Het Zeeuws Orkest. Belangstel lenden zijn welkom, ook tijdens het con cert van HZO, Musica Cordis en soliste Anneke Luyten. Zaterdag, Grote Kerk Veere, 15.30 uur koorrepetitie, 17.45 uur miniconcertje van het scratchkoor, 20.15 uur concert HZO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47