14 ZEELAND De Wageningse hoogleraar Luisa Trindade gewassen ontwikkelen die behalve voor voedsel ook bijvoorbeeld als kleding, tafelblad of inpakmateriaal kunnen dienen. Zoals een jurk van tomaten. PLANTENVEREDELING LUISA TRINDADE u eten we een to maat, aardappel of maïskolf en de rest van de plant is af val. ,,Ik wil de hele plant gebruiken", zegt Luisa Trin- dade, hoogleraar plantenveredeling in Wageningen. ,,Een voordeel is dat boer en tuin der meer kunnen verdienen met hun gewassen." ,,Ja, maar de vraag is niet alleen: wat kun je met plantdelen die we nu niet gebruiken, zoals bladeren en sten gels, maar ook: hoe kun je de plant zo kweken dat je van die bladeren bij voorbeeld kleding kunt maken? Dus je kijkt naar een betere verwerking en ook naar een andere ontwikkeling van planten.'' ,,Het past goed in de discussie over duurzaamheid, klimaatcrisis en een beter gebruik van grondstoffen. Ge wassen gebruiken we nu weinig effi ciënt. Bij dieren doen we dat veel be ter. Kippen leveren ons bijvoorbeeld eieren, vlees en botjes.'' ,,Dat we meer met minder doen, beter gebruik van planten. Ik wil bij dragen aan de ontwikkeling van ge wassen die ons leven plezieriger en beter maken. Hoe kunnen we onze natuurlijke omgeving beter gebrui ken, maar tegelijk niet beschadigen? ,,Daar gaat het om. Voor de boer of tuinder betekent het dat die de pro ducten beter kunnen verkopen. Niet alleen de tomaten of paprika's bij voorbeeld, maar ook de rest van het gewas.'' ,,Er komen nieuwe producten op de markt. Die moet je wel ontwikkelen in overleg met die consument, want is er bijvoorbeeld wel voldoende vraag naar plantaardig eiwit? Onze houding tegenover producten moet ook mee veranderen. De economie is nu gebaseerd op consumentisme: hoe meer je koopt, hoe beter. „Producten gaan niet lang mee: je gooit ze weg en koopt nieuwe. Dat zouden we graag anders zien. Tege lijk met de ontwikkeling van duur zamer materiaal, vraag je dan van de consument dat die langer en beter gebruik van nieuwe producten maakt.'' ,,Ja, voor katoenteelt bijvoorbeeld is veel water nodig en het vraagt ook veel pesticiden en mest. Het zou goed zijn als je daar een duurzaam alternatief voor kunt vinden, bij voorbeeld hennep. Hennep is be kend van de marihuana, maar je kunt hennep zo veredelen dat dit element minder voorkomt en andere interes sante cannabinoïden meer. Je kunt het voor textiel gebruiken, maar ook voor medicinale toepassingen bij voorbeeld. ,,Naast kleding is er veel meer mo gelijk. Plantmateriaal kan een alter natief zijn voor fossiele brandstoffen en voor plastics. ,,En biomassa kun je bijvoorbeeld persen en met een coating verwer ken tot tafelbladen." PASPOORT Luisa Trindade (1971) komt uit Lissabon. „Maar ik heb jaren in een dorp gewoond. Daar begon de liefde voor de land bouw. Bovendien was mijn oma boe rin." Ze studeerde eerst plantenver edeling in Lissabon en kwam hier op een Erasmusbeurs. Daarna deed ze een tweede mas ter, in Minho, in moleculaire gene tica. Ze kwam daarvoor opnieuw naar Wageningen. Ze is sinds 1 maart hoogleraar plan tenveredeling. ,,Waarom Wagenin- gen? Het is de beste landbouw universiteit van de wereld. Maar ook de cultuur past bij mij. Mijn docent in Portugal zei al: jij komt niet meer terug.'' Ze woont in Ede, met haar Ne derlandse man en een dochter van 13. Hoe kunnen we onze natuurlijke omgeving beter gebruiken, maar tegelijk niet beschadigen? ,,Zeker, er gebeurt ook al veel. Tien jaar geleden was er een modeshow met studenten van ArtEZ hogeschool voor de kunsten. Maar we zitten nog in de ontwikkeling. ,,Textiel dat van tomatenplanten wordt gemaakt, is nu vaak nog wat grof. Goed voor spijkerbroeken bij voorbeeld. ,,Maar inderdaad, de kledingkeuze van Louise Fresco was een mooie boodschap vanuit onze universiteit en goede reclame voor ons onder zoek, ik ben er blij mee. Als bijvoor beeld dan nog een modehuis als Cha nel zou meedoen, kun je het groot brengen. ,,Er zijn hier al start-ups van stu denten die kijken naar de markt voor plantaardige producten.'' donderdag 27 juni 2019 GO Dromen van een tomatenjurk Ton van den Born Wageningen Een beter gebruik van de plant? Hoe bent u tot dit onderwerp ge komen? Wat wilt u bereiken met uw onder zoek? Wat betekent het voor de consu ment? De kledingindustrie is nu een van de bedrijfstakken met de grootste impact op het milieu. Wat is er te winnen? Bestuursvoorzitter Louise Fresco droeg een plantaardige jurk en dito pumps bij de opening van het Luisa Trindade FOTO SVEN MENSCHEL academisch jaar. Maxima droeg een hoed van bananenvezels op Koningsdag. Helpt dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42