Wij feliciteren Petra Smit n Huiselijk geweld vaker in de Randstad NIEUWS 3 Politiemensen willen ook waardering op Veteranendag Politiemensen die uitgezonden zijn geweest naar bijvoorbeeld Irak, Afghanistan of Mali moeten mogen meelopen tijdens het defilé, vindt Hans Muller, die ook op missie ging. Politieman Hans Muller werd uit gezonden naar Afghanistan, net zoals zoveel Nederlandse militai ren en marechaussees. Waar zijn collega's van de krijgsmacht voor drie of zes maanden naar 'de zand bak' gingen, duren de politiemis sies, zoals die van Muller in 2012, minimaal een heel jaar. Hij trok in het land samen op met Nederlandse militairen die zaterdag, op Nationale Veteranen dag, tijdens het defilé daar de er kenning en waardering voor krij gen. ,,Maar mijn collegamissiegan- gers en ik staan dan het verkeer te regelen en de orde te bewaren. Dat is wrang.'' Muller mag niet meelopen. Hij en zijn uitgezonden collega's zijn formeel geen veteraan. In de Vete- ranenwet staat dat 'veteranen het Koninkrijk der Nederlanden als militair hebben gediend onder oorlogsomstandigheden dan wel door deelname aan een missie ter handhaving of bevordering van de internationale rechtsorde'. Alleen zij mogen meelopen in het defilé door Den Haag. ,,Dat is nu een maal zo vastgelegd'', zegt een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Terwijl Nederland door de VN, de EU, de Navo of de organisatie voor veiligheid en samenwerking in Europa (OVSE) ook wordt ge vraagd politieagenten uit te zen den. Die moeten in missiegebie den de internationale rechtsorde bevorderen. De agenten worden op basis van vrijwilligheid naar landen als Bosnië, Irak, Libië en Mali gestuurd. Ook Muller, nu commissaris bij de politie-eenheid Noord-Holland, stak zelf zijn vin ger op. ,,Ik had een hele rugzak aan kennis en ervaring en die wilde ik delen met mijn Afghaanse politie collega's. Maar ik ben er ook ster ker uit teruggekomen." De erva ring in de Afghaanse hoofdstad Kabul helpt hem nu in zijn hui dige baan als programmahoofd We willen ons niet met militairen meten, maar wij verlaten ook huis en haard terrorismebestrijding. In Afghanistan had hij de lei ding over vijftig Nederlanders en alle buitenkantoren van de Euro pese politiemissie in het land. De politieman wil het werk van hem en zijn andere politiecollega's niet vergelijken met dat van comman do's en mariniers. ,,Wij gingen niet de gevechten aan op verre buitenposten en willen ons beslist niet met die militairen meten, maar wij verlaten ook huis en haard om te helpen.'' Zonder gevaar was dat niet. Muller ging op veldbezoeken en legde daar contacten met de Af ghaanse politie, gouverneurs en rechters. Hij maakte aanslagen op het kamp mee, zag voertuigen die werden opgeblazen en kort na zijn uitzending werd een politiecollega uit een ander land doodgeschoten. Voor zijn uitzending kreeg hij, net als zijn militaire collega's, een her inneringsmedaille. Maar daar hield het op. Grapperhaus CDA-Kamerlid Chris van Dam roept minister van Justitie Ferd Grapperhaus vandaag op ook vete ranen van de politie mee te laten lopen in het defilé. Van Dam is zelf oud-politieman. ,,Ik heb in mijn werk ook slag gevoerd. Het respect daarvoor kun je - als je wilt - in ons land dag in, dag uit collecte ren. Maar politieveteranen hebben buiten het zicht van de samenle ving hun werk gedaan. Er is één moment per jaar waarop we hen kunnen bedanken, maak dan een plekje vrij in het defilé.'' De erkenning voor politievete- ranen zou lastig liggen bij de mili taire veteranen, stelt Van Dam en de vrees zou bestaan dat politieve- teranen dan ook aanspraak willen maken op andere rechten van ve teranen, zoals nazorg. ,,Maar de politie zorgt daar zelf al voor. Dus kom op, deze regelzucht doet mensen tekort.'' Het Politie Veteranen Platform ijvert al jaren voor erkenning in de Veteranenwet én het defilé; hun pleidooi werd in 2015 ook ge steund door de plaatsvervangend korpschef. Vorig jaar probeerde een groep matrozen uit de Koude Oorlog erkend te worden als vete raan - tevergeefs. Muller hoopt dat de politieveteranen wél lukt, om dat zij actief in crisisgebieden heb ben gewerkt. Militairen die na hun tijd bij Defensie bij de politie gin gen werken, mogen immers wél meelopen. ,,Het is kort dag, maar ik heb zaterdag mijn agenda vrij.'' Het aantal straffen dat in het hele land wordt uitgedeeld na geweld tegen (ex-)partners, kinderen en familieleden loopt wel terug. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Van alle zaken die de politie te behandelen krijgt, vond bijna de helft (49 procent) plaats in de Randstad. Rotterdam is kop loper (met 18 procent), gevolgd door Den Haag (12 procent) en Midden-Nederland, waar Am sterdam (11) eruit springt. Ook afgezet naar het aantal inwoners in de Randstad (ruim 8 miljoen op een totaal van 17,2 miljoen), ligt het aantal zaken een paar procent hoger dan buiten het stedelijk gebied. De oorzaak hiervan was geen onderdeel van de studie, maar de onderzoekers schrijven wel dat het er mee te maken kan hebben dat steden vaker een 'kansar mere en criminaliteitsgevoeli gere populatie' kennen. Ook is binnen het ene gebied meer aan dacht voor huiselijk geweld dan in het andere, zodat dit mogelijk sneller in de statistieken belandt. In de meeste gevallen gaat het om fysiek geweld, soms ook om (alleen) bedreiging. Mannen Het totale aantal zaken nam niet toe tussen 2008 en 2015, het aan tal wisselt tussen ruim zesdui zend en maximaal zo'n achtdui zend. Daders zijn in het over grote deel van de gevallen man (91 procent), en veelal in Neder land geboren (69 procent). Uit het onderzoek blijkt dat bijna 70 procent van de plegers van huiselijk geweld eerder al een strafzaak op zijn naam had staan. In 39 procent ging het om een geweldsdelict, in 5 procent om eerder geweld tegen familie, kinderen of (ex-)partner. Daders worden steeds minder vaak veroordeeld voor het ge weld. In de meeste gevallen wordt geen straf opgelegd. Als er wél straf wordt opgelegd, is het meestal een werkstraf. muziekdocent CSB Amsterdam MUZIEKDOCENT k VAN HET JAAR J 2019 buma*cultuur donderdag 27 juni 2019 Verkeer regelen in plaats van meelopen in defilé Hanneke Keultjes Den Haag -Hans Muller, politieman Boven: eigen foto van Hans Muller in Afghanistan. Links: Muller nu. foto guus schoonewille In de Randstad vindt meer huiselijk geweld plaats dan daarbuiten. De stad Rotter dam kent daarbij het grootste aantal zaken dat bij de politie belandt, als dat wordt afgezet tegen het aantal inwoners. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3