Alleen Veere steunt de vakantiedokter Onderwaterrobot voor inspectie kades getest Blof is nog steeds de regionale trots 8 ZEELAND OPENING SEIZOEN Het weer had niet beter kunnen zijn, bij de opening van het Zeeuwse mosselseizoen gisteren. „Van de bodemcultuurmossel", verduidelijkte dagvoorzitter' Tilly Sintnicolaas van het Mosselbureau bij De Oesterij, waar het evenement werd afgetrapt. wmM Wethouder Els Verhage bena drukte dat het dagelijks bestuur van de gemeente Vlissingen sym pathie heeft voor het plan van de Zeeuwse Huisartsen Coöperatie maar niet bereid is geld te geven. Formeel niet, omdat het verzoek daartoe niet bijtijds en op de juiste wijze is ingediend. Was dat wel gebeurd, dan was net als Middelburg besloten dat het huisvesten van een huisarts geen taak is voor een gemeente. Bovendien vinden Middelburg en Vlissingen dat het vooral een Veers probleem is, omdat het gros van de Walcherse toeristen naar die gemeente komt. Het Veerse college ziet het als een regionaal project en wijst er ook op dat de vakantiedokter overdag actiefis in de Huisartsen post (HAP) in Vlissingen en daar alle toeristen helpt. Net als toeris ten die vanaf volgende maand door Vlissingse en Middelburgse huisartsen worden doorverwe zen. 9300euro Veere vindt het echter zo'n be langrijk project dat het zonder meer bereid is de complete huis- Negen huisartsen willen werk en vakantie in Zeeland combineren vestingskosten voor de Walcherse vakantiedokter te betalen. Het stelt zonder problemen 9300 euro beschikbaar. Daardoor kan vanaf juli de vakantiedokter in een huisje in Vrouwenpolder met haar of zijn gezin. De Coöperatie heeft in totaal negen huisartsen gevonden die op deze manier werk en vakantie met het gezin willen combineren. TERNEUZEN Havenbedrijf North Sea Port heeft gisteren een proef gedaan met een onderwa terrobot om kades te inspecteren en had daarmee een Europese pri meur. De proef vond plaats in de Au- trichehaven bij bedrijventerrein Axelse Vlakte. Het Indiase bedrijf Planys Technologies, opgericht in 2015, heeft de hightech onderwa terrobot ontwikkeld. Op verzoek van North Sea Port haalde Asset.Insight, onderdeel van de VolkerWessels-groep, de vinding voor een demonstratie naar Terneuzen. Asset.Insight is gespecialiseerd in allerlei inspecties en dataverzameling. Kade-inspecties vinden mo menteel nog plaats met behulp van duikers. Scheepvaart in de omgeving moet dan voor de vei ligheid worden stilgelegd. Bij de inzet van de onderwaterrobot hoeft dat niet. De robot, uitgerust met onder meer laser- en sonar- apparatuur en een hoge resolutie camera, kan ook sneller informa tie verzamelen, onafhankelijk van de weersomstandigheden. Of North Sea Port de onderwa terrobot gaat inzetten, zal afhan gen van de resultaten van de proef en de kosten, aldus woordvoerder Johan Bresseleers. VLISSINGEN Zeeuwen zijn en blijven het meest trots op Bl0f. De band is opnieuw het belangrijkste 'cultuurmerk' van de provincie. Dat blijkt uit de vierde editie van het Vrije Tijd Merkenonderzoek van Hendrik Beerda Brand Con sultancy. Het onderzoek kijkt hoe het is gesteld met de bekendheid, waar dering en binding van culturele iconen in hun eigen provincie. Daarvoor zijn bijna 8000 mensen ondervraagd. In Zeeland staat Bl0f bovenaan, gevolgd door Racoon, Deltapark Neeltje Jans, Concert at Sea en het Watersnoodmuseum. Bl0f staat ook in de landelijke top-10 van sterkste regionale cul- tuurmerken: op de derde plaats. Die lij st wordt aangevoerd door de Martinitoren in Groningen. Her inneringscentrum Kamp Wester- bork is tweede. Ook in de lijst staan het Anne Frank Huis, Rijks museum, Pinkpop, Spoorwegmu seum, Vierdaagsefeesten Nijme gen, Rowwen Hèze en Martini- Plaza. ,,Culturele smaakmakers liggen buiten de Randstad", concluderen de onderzoekers, gezien de sa menstelling van de top-10. Verder vinden zij dat musea het opval lend goed doen in Zeeland. I osselkwekers, han delaren en geno digden stapten na het welkomst- I praatje over op de YE100, die het gezelschap naar de natte pakhuizen voerde. Daar komt de YE110 van mosselkweker Adrie Saaman hen tegemoet om de eerste mosselen op te vissen. Gebiologeerd kijken de opvaren den toe hoe luid ratelend de eer ste korren hun lading lossen. Voedsel-journalist Wouter Kloot wijk, onder meer bekend van De Wilde Keuken en de Keurings dienst van Waarde, loopt het wa ter in de mond. ,,Ik weet nu al dat ze gaan smaken." En dan is daar het moment su prème: mosselambassadeur Jan Boskamp mag de eerste mossel tot zich nemen. ,,Waar is Jan?!" DSSr is Jan. In zijn kielzog gevolgd door cameramensen begeeft de bourgondische Rotterdammer zich naar de reling van de YE100. Daar neemt de voormalig prof- Eind deze week zijn zo'n 2 miljoen kilo mosselen afgeleverd bij de klanten voetballer (tegenwoordig televi sie-analist) de mand met mosse len over van Saaman. Klikkende camera's. Jan proeft. En, hoe is het eerste mosseltje? „Geweldig!" Hij zal het de komende uren nog veel vaker zeggen, vaak met een knip oog en de toevoeging: ,,Maar ik mag toch niks anders zeggen!" Bulderende lach. Eerlijk is eerlijk: de mosselen zj ook heerlijk. Ge woon uit de schelp of rauw met een beetje citroen, zoals je een oester eet: heerlijk. Boskamp kan er geen genoeg van krijgen. Belaagd door een woud van ca mera's gooit hij er de ene na de andere mossel in. „Heerlijk! Ge weldig! Ik kan enorm genieten van mosselen. Ik kijk altijd reik halzend uit naar het nieuwe sei zoen. Het liefst heb ik de mosse len gewoon puur natuur, met een sausje. Ik eet zo een hele pan weg." Ook Klootwijk krijgt er een paar te pakken. Inderdaad, ze zijn fantastisch. Vleesgewicht Addy Risseeuw, secretaris van de producentenorganisatie van de mosselcultuur, toonde zich dik tevreden met de kwaliteit van de 'mossel primeur': ,,Wat nu aange voerd wordt is qua vleesgewicht en sortering prima. We hebben voldoende in alle maten mosselen en het vleesgewicht, rond de 27 procent nu, is voor de start van het seizoen goed." Tot augustus groeien de bo demmosselen nog; rond die tijd zal het vleesgewicht naar ver wachting 30 procent zijn, ver klaart Tilly Sintnicolaas van het Mosselbureau. ,,Dat percentage donderdag 27 juni 2019 GO Alleen de gemeente Veere trekt geld uit voor een vakan tiedokter op Walcheren. Die helpt het tekort aan huisartsen in de zomermaanden op te vangen. Net als Middelburg vindt ook Vlissingen het niet de taak van de gemeente om huis vesting te regelen voor deze vakantiekracht. Emile Calon Vrouwenpolder Mosselen van Zee Ondine van der Vleuten Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36