II AvSlil beslissers korting tot 1 2020 5 GEMEENTEN FINANCIËLE TEKORTEN LOPEN OP De Zeeuwse gemeenten kampen met snel oplopende financiële tekorten. Extra belastingverhogingen en andere drastische maatregelen lijken onvermijdelijk. Middelburg rept zelfs van een dreigend faillissement. In de jaarrekeningen die mo menteel de gemeenteraden passeren, lijkt het op het eer ste gezicht nog mooi weer. Bijna allemaal hebben ze 2018 afgesloten met een positief saldo, van vaak enkele miljoenen. De zorgen zijn niettemin groot. Heel groot. De belangrijkste reden zijn de tekorten op vooral de jeugdhulp. Het Rijk heeft in 2015 de verantwoordelijkheid daarvoor neergelegd bij de gemeenten. Die zijn er veel meer geld aan kwijt dan ze ervoor krijgen. Het gaat vaak om miljoenen euro's per ge meente per jaar. De spaarpotten om tekorten op te vangen, raken in hoog tempo leeg. Het dringende beroep dat de Vereniging van Nederlandse Ge meenten herhaaldelijk op het ka binet heeft gedaan om meer geld beschikbaar te stellen, heeft maar beperkt resultaat gehad. Onlangs werd duidelijk dat er, verspreid over drie jaar, 1 miljard euro extra beschikbaar komt. Maar dat is slechts tijdelijk en boven dien onvoldoende om alle nood te lenigen. Bovendien ontvingen ge meenten tegelijkertijd de bood schap dat zij de komende jaren aanzienlijk in totaal minder geld krijgen dan ze hadden verwacht. Hoe nijpend het is, blijkt uit de financiële vooruitblikken waar over de meeste gemeenteraden deze of komende week spreken. Alle seinen staan op rood. Vrijwel zonder uitzondering voorzien de gemeenten op dit moment (mil- joenen)tekorten tot en met 2023, als ze niet ingrijpen. Onthutsend De Middelburgse wethouder Jo- han Aalberts heeft de situatie 'echt onthutsend' genoemd en gewaar schuwd voor een faillissement, zonder stevige bezuinigingen. Ook andere gemeenten uiten hun zorgen. Reimerswaal, bijvoor beeld, zegt dat 'drastische maatre gelen' nodig zijn om de begroting sluitend te krijgen. ,,We moeten alle zeilen bijzet- ten om dreigende tekorten op te lossen en de financiële ruimte te creëren die nodig is voor onze plannen", waarschuwt ook het college van Schouwen-Duiveland. ,,Het is onverantwoord om de re kening alleen bij de burgers te leg gen. Dit vraagt offers van iedereen, van burgers, ondernemers, verblij vende toeristen en dagtoeristen." De eerste belastingingrepen worden al aangekondigd. Borsele wil onder meer de onroerende- zaakbelasting (ozb) met 6 procent verhogen en de rioolheffing met 10,4 procent. Middelburg ver wacht dat 'aan een verdere verho ging van de ozb-tarieven niet valt te ontkomen'. Schouwen-Duive land gooit niet alleen de ozb maar ook de toeristenbelasting en de parkeertarieven extra omhoog. In Sluis zal zowel de forensen- als de toeristenbelasting aanzienlijk stij- Het is onverantwoord om de rekening alleen bij de burgers te leggen gen. Tholen gaat uit van een ozb- verhoging met 8 procent. Vlissin- gen, al langer armlastig, wil toeris ten fors meer laten betalen. De financiële nood wordt dus voelbaar in de portemonnee, al proberen de gemeenten de schade nog te beperken. Ze blijven lobbyen voor structureel meer rijksgeld voor jeugdhulp, maar doen ook gezamenlijk in Zeeland pogingen de uitgaven daarvoor onder controle te krijgen. Als dat niet of onvoldoende lukt, komen niet alleen verdere belastingverhogingen, maar ook bezuinigingen op bijvoorbeeld voorzieningen en dienstverlening in beeld. Dat gaat onvermijdelijk gepaard met pijnlijke keuzes. Zo ver is het nog niet, maar de kans dat de donkere wolken boven de Zeeuwse gemeenten alsnog over drijven, wordt steeds kleiner. Vertrek in Veel meer reizen? Ca naar nrv.nl/snelle-besUsserskorting neemt je mee i neemt je mee J donderdag 27 juni 2019 Alle seinen staan op rood A 27 septem ber 2018: De wethouders van Terneuzen tijdens de ge meenteraad. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE Rolf Bosboom Terneuzen -College Schouwen-Duiveland Hoogtepunten van Jordanië ^mmm Groepsreis 8/10 dagen, al vanaf Ervaar het betoverende Jordanië inclusief Petra, de Wadi Rum, Amman en de Dode Zee Hoogtepunten van Costa Rica Groepsreis 16 dagen, al vanaf Beleef het 'groene paradijs' in het Monteverde, Tortuguero en Manuel Antonio Nationaal Park Beste van Sri Lanka Groepsreis 17 dagen, al vanaf Anuradhapura, de Leeuwenrots van Sigiriya en heerlijke stranddagen aan de zuidkust Java Bali Groepsreis 17 dagen, al vanaf Ontdek waarom het veelzijdige Java en het paradijselijke Bali zo geliefd zijn Beste van Noord-lndia Groepsreis 16 dagen, al vanaf Alle hoogtepunten van Noord-lndia met vanzelfsprekend de wereldberoemde Taj Mahal Relaxt door Vietnam Groepsreis 25 dagen, al vanaf Reis in een aangenaam tempo van het schilderachtige Hanoi naar de Mekong Delta Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Heeft u al reisplannen voor volgend jaar? Profiteer van kortingen tot €175 per persoon op al onze 37 groepsreizen en 199 privéreizen met vertrek in 2020, die u zelf kunt voorzien van een persoonlijk tintje. Nu boekbaar t/m juni 2020: er is volop keuze! Boek vóór 3 juli. n/V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33