Replica tank zo echt dat-ie onder de wapenwet valt Hoge Franse onderscheiding voor Looijen 4 Studie moet risico' in beeld brengen r Bovendien moet de installatie worden uitgebreid, omdat het aan tal aansluitingen fors is gestegen, vooral door de snelle groei van de recreatie. Inmiddels wordt reke ning gehouden met een investering van 7 tot 9 miljoen euro. ,,We zijn behoorlijk geschrok ken", zei Hubrecht Janse (VVD) deze week in de commissie water beheer. Kees Polderman (Water Natuurlijk) sprak van 'grote tegen vallers'. De zorgen nemen alleen maar toe, omdat bij de zuivering in Hulst mogelijk hetzelfde probleem speelt. Bovendien is er momenteel tegen slag bij het groot onderhoud aan de rioolwaterzuivering Westerschou- wen, waardoor 1,6 miljoen euro ex tra nodig is. Daar is de onder grondse luchtleiding zo versleten, dat die direct moet worden aange- pakt om het zuiveringsproces niet in gevaar te brengen. Deze leiding heeft op papier een levensduur van 50 jaar, maar is 'pas' 32 jaar oud. Dagelijks bestuurder Gert van Kralingen deelde de zorgen van het algemeen bestuur. ,,Ik kan het ge voel van tegenvallers niet wegne men. Dat was ook mijn gevoel. Het is onze plicht om negatieve zaken direct te melden en dat hebben we gedaan." Hij wees er wel op dat de raming voor de zuivering van Retranche- ment al jaren oud is. Omdat andere projecten voorrang kregen, is het nog niet eerder tot uitvoering geko men. Inmiddels is duidelijk dat er een behoorlijke uitbreiding moet komen. Hij sloot niet uit dat de zui vering er destijds ook al slechter aan toe was dan gedacht. Grootste moeilijkheid is dat de onderhoudsstaat van afvalwater- Ik kan het gevoel van tegenvallers niet wegnemen. Dat was ook mijn gevoel zuiveringen moeilijk in beeld is te krijgen, omdat veel zaken zich on der de grond bevinden. Daardoor blijft onzeker wat men tegenkomt op het moment dat een zuivering wordt aangepakt. Dat kan grote (financiële) risico's voor het waterschap betekenen. Daarom heeft Van Kralingen op dracht gegeven voor een interne studie om de risico's goed in beeld te krijgen en te weten of en hoe het waterschap daarop voorbereid is. Die studie moet binnen enkele maanden klaar zijn. Meerdere commissieleden vroe gen zich af of de recreatie mee kan betalen aan de uitbreiding van de zuivering in Retranchement. Van Kralingen zei dat dat in feite al ge beurt, omdat per afsluiting moet worden afgerekend. ,,Die investe ring wordt uiteindelijk dus gewoon terugverdiend." Hij staat nu nog in de grijze grond verf, maar als hij straks legergroen is geschilderd, valt hij niet meer te onderscheiden van een echte. Stichting Decorbouw werkte meer dan twee jaar aan de replica van de Canadese Shermantank. 7500 ma nuren zitten erin. ,,Het idee is ont staan naar aanleiding van een foto van de tank op de Markt", vertelt Ferd Quik, voorzitter van de Stich ting Decorbouw en de technische commissie van De Vierschaar. De tank is gemaakt in opdracht van De Vierschaar en de Stichting Bevrijding Brabantse Wal. En zal gebruikt worden tijdens Supersum. Dat openluchtspektakel vertelt het verhaal van Bergen op Zoom, een paar dagen voor de bevrijding in oktober 1944. ,,De tank zal tijdens twee scènes opkomen", vertelt re gisseur Arthur van Broekhoven. ,,Welke dat zijn, vertellen we nog niet." Oude grasmaaier ,,We hebben de tank één op één na gemaakt. De basis is een oude gras maaier. Daar zit een stalen frame omheen. Als materiaal is paverpol en hout gebruikt, strak afgewerkt met onder andere glasmatten. De gietijzeren onderdelen zijn van hennepmatten. Ja, gemaakt van wiet. Uit Canada." Vrijwilligers van de stichting voorzien de tank nog van Canadese aankleding, van de legergroene kleur en rupsbanden. ,,Die maken we van polyester blok ken", aldus Quik. De tank lijkt zo echt, dat hij zelfs moet voldoen aan de Wet wapens en munitie. ,,De politie is komen kijken en hij lijkt te veel op een echt wapen", vertelt vrijwilliger Paul Versijp. ,,Zoals je ook niet zomaar een neppistool mag hebben, mogen wij hier ook niet mee rondrijden. We moeten ontheffing aanvragen om hem te gebruiken. Dat is na tuurlijk een groot compliment!" De tank is niet het enige grote de corstuk. ,,Het decor bestaat uit een projectiewand, een verhoogd to neel, een verrijdbaar deel en nog een toneelstuk", zegt van Broekho ven. Hij is al drie jaar bezig met de voorbereidingen van Supersum. ,,Ik ben veel te weten gekomen uit ge sprekken met mensen die de oorlog hebben meegemaakt. Kort voor de bevrijding liepen ze door de stad met koffers en tassen. Omdat ze nooit wisten hoelang ze ergens moesten schuilen." ,,Het is één van de meest prestigi euze onderscheidingen, ingesteld in 1963 door onze toenmalige pre sident De Gaulle", aldus de Franse ambassadeur Philippe Lalliot. ,,Andries Looijen krijgt hem voor zijn indrukwekkende werk dat hij heeft verzet voor de herdenking van de Franse soldaten die in de Tweede Wereldoorlog in Neder land hebben gevochten en zijn ge sneuveld." Bij de uitreiking van de onder scheiding was ook voormalig mi nister-president Jan Peter Balke nende aanwezig. De in Biezelinge geboren ex-premier sprak ook zijn bewondering uit voor Looijen. ,,Je bent je eigen museum begonnen in je eigen huis. Allemaal om de verhalen van deze militairen te kunnen blijven vertellen. Dat is belangrijk. Want om naar de toe komst te kunnen kijken moet je weten wat er in het verleden ge beurd is." Verhuizen De toekomst kwam even later nog uitgebreider ter sprake. Looijen gaat met zijn museum verhuizen. Het nieuwe Vitality zou aan de Goesestraatweg moeten komen, naast de Franse begraafplaats. En met de verhuizing krijgt het mu seum ook een nieuwe naam: Me morial 40-45 Kapelle. Balkenende riep op om het mu seum te steunen. ,,Zowel bedrij ven als particulieren kunnen hel pen. Door geld te doneren of door erover te praten. Nu komen er al 5000 bezoekers jaarlijks. Dat kun nen er straks veel en veel meer worden." donderdag 27 juni 2019 GO Zorgen om staat rioolzuivering Het algemeen bestuur van wa terschap Scheldestromen maakt zich zorgen over de staat van de rioolwaterzuiveringen. Het vreest in de toekomst meer tegenvallers. Rolf Bosboom Terneuzen Aanleiding is de situatie bij de zui vering in Retranchement, die toe is aan groot onderhoud. Daarvoor was enkele jaren geleden drie mil joen euro uitgetrokken. Recent is gebleken dat de zuivering er veel slechter aan toe is dan verwacht. -Gert van Kralingen, dagelijks bestuurder waterschap DECORBOUW Ferd Quik bij de replica van de Shermantank die in 1944 Bergen op Zoom binnenreed. FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS Zes meter lang, drie meter hoog en 2,70 meter breed is-ie. En vooral: net echt. Stichting de Vierschaar presenteerde giste ren de replica van de Canadese Shermantank die op 27 oktober 1944 bij de Slag om de Schelde de Grote Markt van Bergen op Zoom opreed. De tank is één van de decorstukken voor het openluchtspektakel Supersum. Anne Jansen Bergen op Zoom Kapellenaar Andries Looijen heeft gisteren een Franse on derscheiding gekregen. In de woning van de Franse ambas sadeur in Den Haag kreeg de oprichter van oorlogsmuseum Vitality de insignes de Cheva lier dans l'Ordre national du Mérite opgespeld. Willem Adriaansens Den Haag De Franse ambassadeur Philippe Lalliot feliciteert de echtge note van Andries Looijen. De decorandus staat zelf in het mid den. Links kijkt voormalig minister-president Jan Peter Balke nende toe. FOTO JOS VAN LEEUWEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32