"T'rcrh> Bijna iedereen wil duurste variant Zanddijk In Amsterdam voel ik me niet thuis We hoeven niet weg, het is hier zo mooi Ik v°nd het belangrijk om ABN te praten 3 inclusief Zeeland, kijkt. De randen horen wel bij ons land, maar om ze 'typisch Nederlands' te noemen, dat komt in bijna niemand op. En dat merken de bewoners van dat 'grensland' wel. Inwoners van die delen van Nederland zeggen wei nig te merken van waardering voor hun omgeving en voor henzelf, blijkt uit het onderzoek. Vierenvijftig procent van de Zeeuwen voelt méér betrokken heid met andere Zeeuwen dan met Nederlanders, staat in het rapport. Daarmee staat onze provincie aan kop, nog voor Friesland. En dat is rechtstreeks te verklaren uit dat ge voel van 'achtergesteldheid'. De grenslanders 'hebben minder' met de rest van het land, en dus au tomatisch relatief méér met hun ei gen omgeving, concluderen de on- derzoekers. Nu is dat gevoel van 'achtergesteldheid' niet de enige re den voor de Zeeuwse koppositie, meldt het rapport. Ook onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau heeft, geconfronteerd met de cijfers, een aanvullende verklaring. ,,Verhui- zen vanuit Zeeland is niet zo ge makkelijk. Mensen blijven hier vaak hangen, met hun bekenden en familie in de buurt. Bovendien ver grijst Zeeland, en oudere mensen hechten meer belang aan hun om geving. Die combinatie zorgt voor een sterk gevoel van 'eigen identi- tieit'." Overigens, benadrukken de on derzoekers, voelen ook grenslan- ders betrokkenheid bij Nederland, maar dan wel op de tweede plaats. Ofwel: wie het hele jaar de Zeeuwse vlag in de tuin heeft han gen, laat daar op Koningsdag vaak een rood-wit-blauwe naast wappe ren. ,,Pas op, dit is gevaarlijk. Wij over vragen hiermee en ik sta niet in voor de gevolgen", waarschuwde wet houder Jaap Sinke de Reimerswaalse raad over de motie van SGP, CDA en VVD. Die motie pleitte voor de 'rode' variant voor een nieuwe ont- sluiting van Yerseke. De Provincie Zeeland heeft vier mogelijke tracés onderzocht om de problemen op de gevaarlijke Zanddijk en Molendijk in Yerseke op te lossen. Er moet een betere ontsluiting van het dorp naar de A58 komen. Gedeputeerde Harry van der Maas presenteerde onlangs de vier varianten. Bruin en groen hebben daarbij de voorkeur van de provincie. Maar iedereen in en rond Yerseke wil de rode variant. Daarom bereidde de SGP-Rei- merswaal een motie voor om de provincie kenbaar te maken dat het de (duurste) rode variant zou moe ten worden. Al snel was met het CDA en de VVD een meerderheid in de raad gevonden en ook de CU en de PvdA stonden zeer positief te genover dit voorstel. Alleen Leefbaar Reimerswaal (LR) was tegen. ,,Als fractie zijn wij het eens met rood", meldde LR-voorman Marien West- De rekening komt straks voor een groot deel bij ons te liggen strate. ,,Maar met de motie roepen wij iets over ons afwaar we spijt van gaan krijgen. De provincie gaat ons straks de beurs laten trekken." Wethouder Jaap Sinke zat op één lijn met Weststrate. ,,We zijn het ook 100 procent eens met gedepu teerde Harry van der Maas: dit is on verstandig. De rekening komt straks voor een groot deel bij ons te liggen. Als Rijkswaterstaat niet mee betaalt, kan ons dat zomaar 18 miljoen euro gaan kosten. Natuurlijk is rood de beste variant. Maar we moeten nu pas op de plaats maken." Legitiem Raadslid Daniël van Iwaarden (SGP) verzocht na de reacties van West- strate en Sinke om een schorsing. ,,Het leek ons heel legitiem om als raad om de rode variant te vragen. Daarbij komt dat we moeten hande len met de informatie die we heb ben. En de informatie over Rijkswa terstaat was ons niet bekend." Na de schorsing bleek dat de mo tie ingetrokken werd. Van Iwaarden: ,,De hele raad is het eens: we willen rood. Dat impliceert deze motie ook, maar blijkbaar krijgt hij nu ook een Het leek ons heel legitiem om als raad om de rode variant te vragen andere uitleg. Wij zijn er overigens niet bang voor dat de motie allerlei negatieve effecten gaat hebben. Maar om te voorkomen dat mensen zich er wel aan gaan storen hebben wij besloten de motie niet in te die nen." Corné Mol uit Yerseke moet zijn best doen om ABN te pra ten, merkt hij op als hem ge vraagd wordt naar zijn Zeeuwse ge voel. Thuis praat hij in dia lect. Dat zorgt er ook voor dat hij zich meer Zeeuw voelt dan Nederlan der. ,,In een grote stad als Amsterdam voel ik me niet zo thuis. Als Zeeuwen onder elkaar zijn, voel je je één. Hoe wel er tussen de dorpen on derling wel een beetje afstand kan bestaan." Hij merkt op dat steeds meer mensen 'nor maal' Neder lands praten in zijn omgeving. „Zoals mijn neefjes. Dat zijn dus geen hard core Zeeuwen. Jammer dat het dialect er zo uit gaat." donderdag 27 juni 2019 „Vroeger, toen ik in dienst zat, konden ze het wel horen dat ik uit Zeeland kwam", zegt Jan Verburg uit Goes lachend. ,,En mijn broers in Canada pra ten nog oud Zeeuws tegen elkaar. Je kunt ook zien waar er daar Zeeu wen wonen. Dan zie je een molen in de tuin." Verburg is trots op de produc ten die uit de provincie komen, maar ook op de Zeeuwse na tuur, vertelt hij. ,,De meeste mensen weten niet hoe mooi de Zak van Zuid-Beveland is. Ga er maar eens fietsen! We hoeven he lemaal niet ver weg. Alhoewel, als ik een keer in Amsterdam ben, vind ik 't ook wel leuk, hoor." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE Kijk op de site bij /video Zeeuw is meer Zeeuws dan Nederlander De inwoners van Yerseke willen 'rood', de ondernemers willen 'rood', de hele gemeenteraad van Reimerswaal wil 'rood' en zelfs het college wil 'rood'. Toch werd een motie van SGP, CDA en VVD voor die rode ontsluitings variant van Yerseke in de nacht van dinsdag op woensdag op het laatste moment terug getrokken. Willem Adriaansens Kruiningen - Jaap Sinke, wethouder van Reimerswaal - Daniël van Iwaarden, SGP Hoewel ze een echte Goese is, voelt Debora Fraanje zich niet méér Zeeuws dan Nederlands. ,,Mijn moeder had dat wel. Die liep heel haar leven in kleder dracht. Zelf heb ik eigen zaken gehad en heb ik voor een cate raar gewerkt. Daarom vond ik het belangrijk dat ik ABN kon praten. Al kan ik plat Zeeuws ook verstaan en praten. Mijn kleinzoon van vijf heb ik snel wat geleerd: 'bie ons tuus gooien de huus mi kluuten over de schuure op de puuten in de dulve'." Ze woont hier pret tig in de provin cie, vertelt ze. °pkijken tegen de Randstad is er dan ook niet bij. ,,Af en toe hebben we ook hier een grote 112-storing, hè".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31