Mobieltje thuis óf in de kluis Inspectie legt Juzt dwangsom op Tweede verdachte supermarktzaak vast Naam 2 Zeeuwen voelen zich meer verbonden met andere Zeeuwen dan met Nederlanders. Nergens in ons land overheerst regionale betrokkenheid in zo'n mate als hier. VERBONDENHEID IDENTITEIT donderdag 27 juni 2019 Commentaar Het Calvijn College in Goes trekt de aandacht met een simpele vraag aan ouders. Moet de middelbare school de smartphone verbannen? Het bestuur van de reforma torische instelling weet het antwoord: thuis, óf in de kluis. Want die mobieltjes hebben een slechte invloed. De school heeft een paar goede argumenten. Eindeloos gamen en filmpjes bekijken verhindert de normale interactie tussen de kinderen. De mo bieltjes zijn ook niet best voor de rust in de klas en voor de concentratie. Daar zullen de meeste ouders het mee eens zijn. Niet alleen in reformatorische kringen. De school vindt dat veel films en games een vernietigende werking hebben op de moraal en de zeden. Dat is nogal een stelling. Dat we moeten oppassen met geweld in films en in games is onomstreden. Maar mediageweld is niet de grootste aanjager van verwerpelijk gedrag. Sociale omstandigheden en psychische stoornissen hebben meer invloed. Het Calvijn College schiet ook een beetje door in het neerzetten van het mobieltje als middel van 'de satan'. Voor het profiel van de school is het kennelijk nodig om een vermeende duistere kracht te benoemen. Dat is jammer. Want dit leidt no deloos af van de vraag die élke school moet beantwoorden. Beschermen we jongeren tijdens schooltijd met een verbod op mobieltjes of is het beter hen op school hun telefoon goed te leren gebruiken: vaak helemaal niet, soms voor het onderwijs en soms toch ook voor de lol? Calvijn College helpt discussie over smartphones op school niet met verwijzing naar duistere kracht KORTGENE De Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd heeft jeugd- hulpaanbieder Juzt een last onder dwangsom opgelegd. De 'leefomge ving' op een van de locaties is on dermaats. Juzt, met locaties in Zee land (Kortgene en Sint-Annaland) en West-Brabant, ligt al langer on der een vergrootglas vanwege fi nanciële en andere problemen. De inspectie constateerde onder meer dat de zorg op instelling Lievens- hove in Oosterhout onder de maat was en dwong Juzt maatregelen te nemen. Sluiting De organisatie besloot Lievenshove versneld te sluiten en de jongeren te verspreiden over onder meer De Vliethoeve in Kortgene en Laan- zicht in Teteringen. Vervolgens bleek dat een pand van Laanzicht ongeschikt was voor de opvang van ALMANAK Een van de gezworenen in het Zeeuwse waterschapsbestuur heet Mangnus. Zijn achternaam wordt echter, ook in eigen gele deren, regelmatig verbasterd tot Magnus. Zo ook deze week veel vuldig door de voorzitter van de commissie waterbeheer. Een van de leden werd dat te gortig en jongeren. Bij een nieuw bezoek, be gin deze maand, stelde de inspectie vast dat het pand nog altijd in ge bruik is. Als stok achter de deur legt zij nu een dwangsom van 5000 euro per week op als de zaak niet snel wordt opgelost. Juzt ligt al langer onder een vergrootglas vanwege financiële en andere problemen De kans dat deze dwangsom wordt geïnd, is klein. Volgens Juzt verhuizen de betrokken jongeren vandaag naar een locatie die wel geschikt is. greep in. ,,Voorzitter, het is toch de heer MaNgnus?" De naamdrager zelf reageerde schouderophalend. ,,Dat heb je met zo'n naam. Ik ben veel ge wend in mijn leven. Het ergste wat ze er ooit van hebben ge maakt is 'meneer Hangneus'. En daar heb ik ook naar geluisterd." Vragen over graf Jacoba van Beieren CDA-Kamerleden Lenny Geluk Poortvliet en Erik Ronnes vragen of het klopt dat Jacoba van Bei eren voor haar dood heeft aangegeven dat ze in Sint Maartensdijk be graven wilde worden. Mondriaan Fonds steunt VierVaart VierVaart bij Groede ont vangt een werkbijdrage van 10.000 euro van het Mondriaan Fonds. Het geld is bestemd voor het organiseren van activitei ten, zowel dit als komend jaar. VierVaart, een initia tief van Iris Cornelis en beeldend kunstenaar Maartje Korstanje (foto), combineert een minicam- ping en biologische tuin met kunstactiviteiten. Het Mondriaan Fonds heeft aan 23 kleinere kunst ruimtes en initiatieven voor beeldende kunst een werkbijdrage toege kend. Er waren 61 aan vragen ingediend. Vier Vaart was de enige uit Zeeland. MIDDELBURG Kamerlid Schonis bij politiek café D66 Van Nederland moeten de Zeeuwen gewoon niet zo veel hebben. Tradities als Konings dag en pakjesavond, symbolen als de Nederlandse vlag, locaties als grachten, de haven van Rotterdam en het Binnenhof in Den Haag. Dat soort antwoorden geven inwoners van ons land als ze 'typisch Nederlandse dingen' moe ten noemen, blijkt uit het rapport 'Denkend aan Nederland'. Dat pu bliceerde het Sociaal en Cultureel Planbureau dinsdag. Maar de Veluwse bossen? Het Limburgse heuvellandschap? De stranden? De enorme verscheiden- heid aan dialecten? Ze ontbreken, net als bijna alle andere specifieke kenmerken van het 'grensland', zo als de onderzoekers de randen van Nederland noemen. Vooruit, de Deltawerken staan nog net in de top tien. Die kunnen we als Zeeu wen in onze zak steken. De inhoud van de lijst zegt iets over de manier waarop 'de rest van Nederland' naar dat grensland, Verhuizen vanuit Zeeland is niet zo gemakkelijk TERNEUZEN De politie heeft een tweede verdachte opgepakt van de overval op de Poolse supermarkt in Terneuzen, eerder deze maand. Het is een 21-jarige man uit Brakel. In eerste instantie meldde de politie dat het om een 16-jarige jongen uit Terneuzen ging, maar dat blijkt een foutje. Arrestatie De man is gisterochtend gearres teerd. De politie pakte vorige week in Arnhem al een andere ver dachte op. Dat was een 23-jarige in woner van het Gelderse Malden. De supermarkt aan het Arsenaal plein werd op zaterdagavond 8 juni overvallen. Daarbij werd een mede- werker gestoken. Hij raakte ernstig gewond. Een andere medewerker kwam er vanaf met lichte verwon dingen. De twee daders gingen er te voet vandoor. Zij werden vastgelegd op camera. De politie gaat er voorlopig van uit dat de twee daders nu gepakt zijn. ,,We zochten twee verdachten en we hebben er nu twee", conclu deert een woordvoerster. ,,We gaan er nu niet vanuit dat er een derde persoon bij betrokken is. Maar het onderzoek gaat natuurlijk wel ver der, de tweede verdachte is nog maar net opgepakt. Het is even af wachten wat daar uit naar voren komt." II Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Het CDA wil van minister Ingrid van Engelshoven (D66, cultuur) weten wat zij vindt van het idee om Jacoba van Beieren een graf te geven op Tholen. Dat wil de Historische Kring Voorhout. Van Beieren ligt nu met een summiere aanduiding begraven op het Binnen hof. Dat kan anders als het Binnenhof wordt ver bouwd. GROEDE Het Middelburgse Tweede Kamerlid Rut- ger Schonis neemt mor gen deel aan een poli tiek café van zijn partij D66 in Middelburg. Ge spreksonderwerpen zijn mobiliteit en de bevol kingsontwikkeling op Walcheren. Schonis is in de Tweede Kamer ook woordvoerder over mo biliteit en krimp. De raadsleden van D66 Rob van Eijkelenburg en Bas van der Reest gaan tij dens de bijeenkomst in op de actuele lokale po litiek. Het politiek café vindt plaats in Hilder- nisse, aan Plein 1940, van 16.00 tot 18.00 uur. Zeeuw is plaats Zeeuws Martijn de Koning Vlissingen - Dick van der Wouw, ZB Planbureau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30