mee Ate de Jong a draagt Aardenburg Vrouw met spoed naar ziekenhuis na steek kleine pieterman Doelman Lars Bleijenberg Financiële tekorten zoekt een nieuwe uitdaging lopen op bij de Zeeuwse gemeenten Filmmaker Ate de Jong neemt deel aan het jaarlijkse kunstenfestival in zijn geboortestad Aardenburg. Na een succesvolle carrière in Hollywood en Londen komt hij er niet vaak meer. Maar geloof maar dat zijn Zeeuws- Vlaamse jeugd in al zijn films een woordje meespreekt. In vergelijking met studies van twintig jaar terug is er een vervijf voudiging van het giftige warmwa tervisje in de Noordzee, blijkt uit onderzoek van het Vlaams Insti tuut voor Kust en Zee (VLIZ). De Noordzeegarnaal, een koudwater- soort, is juist met factor vijf afgeno men. De kleine pieterman hoort eigen- lijk helemaal niet thuis in de Noordzee, maar doordat het water opwarmt komt een van de giftigste visjes nu ook hier vaker voor. ,,De Noordzee is de voorbije halve eeuw met 1,7 graden opgewarmd, twee keer zo snel als het wereldgemid delde voor oceaan en zeeën. Dit uit zich in allerlei verschuivingen in het voedselweb, met als belangrijk ste het wegtrekken van koudwater- soorten en een toename aan dieren en planten afkomstig van de Atlan tische Oceaan of zuidelijker", meldt de VLIZ. In de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw leek de kleine pie terman hier bijna uitgestorven. Sindsdien neemt het aantal gestaag toe. De Antwerpse Isabelle Van Hulle (55) werd vorige week tijdens haar strandvakantie in Knokke gestoken door de kleine pieterman, meldt de Belgische krant HLN. Ze ligt al De Noordzee is de voorbije halve eeuw met 1,7 graden opgewarmd sinds woensdag in het ziekenhuis, nadat ze op een van de stekels ging staan. Nadat ze werd gestoken, kreeg ze 'een heel erg extreme reac tie op het gif van de kleine pieter man'. Volgens Van Hulle had de chirurg nog nooit zoiets eerder ge zien. Haar opgezwollen voeten kre gen alle kleuren van de regenboog. Ze wil strandbezoekers waarschu wen. ,,Mijn kleinkinderen gaan nooit meer zonder watersandalen de zee in of het strand op." Zeeuwse kust Het visje is slechts tussen de tien achttien centimeter lang, houdt van warmte en ondiep water en verstopt zich onder het zand. Ook langs de Zeeuwse kust komt de pie terman voor. Wie op de stekels gaat staan, vergaat van de pijn. Het beste is om meteen met je voet in een badje te gaan zitten met warm wa ter en eventuele stekels met een pincet te verwijderen. Slechts een enkeling krijgt een allergische reac tie, zoals sommigen ook krijgen bij een wespensteek. Waarschuw dan meteen een arts. Het zijn voornamelijk wande- Mijn kleinkinderen gaan nooit meer zonder sandalen de zee in of het strand op laars of zwemmers die gewond ra ken, doordat ze per ongeluk op het ingegraven visje trappen. Maar ook duikers hebben regelmatig een confrontatie met het gevaarlijke visje. It I donderdag 27 juni 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 ZEELAND5 ZEELAND10 FOTO BOAZ TIMMERMANS Giftig visje slaat toe op strand Het aantal giftige kleine pieter mannen in de Noordzee neemt toe. Het diertje sloeg vorige week toe op het strand van Knokke waar een vrouw werd gestoken en met spoed naar het ziekenhuis werd gebracht. Maurice Steketee Vlissingen - Vlaams Instituut voor Kust en Zee - Isabelle Van Hulle, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29