i 23 Het NK beloofde een strijd te worden tussen de beste drie tijdrijdsters ter wereld. Maar het draaide uit op een 'onewomanshow' van Annemiek van Vleuten (36). Van Emden op z'n best Bertens bij laatste acht Rus nadert Wimbledon Bayardo naar Spelen in Tokio FLITSEN Ede Heel even valt ze stil. Niet op de fiets, maar na afloop. De woorden stroom over de lippen van Anne miek van Vleuten stokt als ze Ellen van Dijk ziet binnenkomen. Die is anderhalve minuut trager. Van Vleuten schudt haar hoofd in onge loof. Zucht eens diep. En zegt dan: ,,Ik ben sprakeloos. Echt, sprake loos. Wit een gat.'' Er zijn weinig nationale tijdrit kampioenschappen die zó sterk be zet zijn als het NK van de vrouwen in Ede. Alleen al omdat het hele WK-podium van 2018 - Van Vleu ten, Van der Breggen, Van Dijk - aan de start staat. Vorig jaar was het NK een secondenspel, dat werd ge- UITSLAGEN wonnen door Van Dijk. In Ede is het eerder een minutenspel. Van Vleuten verplettert haar concur renten op het bijna 32 kilometer lange parkoers en pakt haar vierde nationale titel op dit onderdeel. Van Dijk krijgt dik anderhalve minuut aan haar broek, Anna van der Breg gen en Lucinda Brand zelfs bijna twee. Als een raket Vorig jaar, in Bergen op Zoom, startte Van Vleuten te rustig. In Ede vertrekt ze als een raket. ,,De dood of de gladiolen. Of, hoe zegt Dylan Groenewegen het ook al weer? Po dium of jodium. Vorig jaar heb ik echt een fout gemaakt, dat wilde ik niet nog een keer laten gebeuren. Ik merkte onderweg dat het hard ging, PROGRAMMA ik zag de teller niet vaak onder de 50 komen.'' Ze wijst op haar regen boogtrui. ,,Ik moet zeggen dat zo'n truitje ook motiverend werkt. Ik heb het afgelopen jaar dubbel zo veel op mijn tijdritfiets getraind. Hard work pays off. Ik kan veel lan ger in de ideale houding blijven lig gen zonder dat het oncomfortabel wordt.'' Van Dijk en Van der Breggen zijn na afloop een tikje beduusd. Met het vlakke, weinig technische par koers kreeg Van Dijk toch een ide aal NK voor haar wielen. Van der Breggen geeft de schuld aan haar voorbereiding: ,,Die kan beter. Dit is geen typische tijdrit voor mij. Het ging niet geweldig. Maar het is wel een meetmoment en het is duide lijk dat het beter moet. Ik heb huis werk.'' Daarna, vinnig: ,,Wat moet ik er nog meer over zeggen? Dat ik het opgeef? Nee, hoor. Juist die on derlinge concurrentie jaagt ons naar zo'n hoog niveau.'' Van Vleuten zelf heeft overigens nog wel een alternatieve verklaring voor het verschil tussen vorig jaar en dit jaar: drank. ,,Ik krijg al jaren een dure fles champagne van mijn mecanicien. Vóór het NK, om klaar te leggen in de ijskast. Dat doe ik een beetje huiverig, het lijkt op vra gen om problemen. Maar meestal gaat het goed. Vorig jaar zei hij dat hij nog wat beters had: Westvlete- ren (trappistenbier, red.). Maar toen werd ik vierde. Dat bracht ongeluk. Dus dit jaar is het gewoon weer champagne. Die gaat mooi open vanavond.'' Het NK is voor Van Vleuten de voorlaatste stop op weg naar de be- MANNEN langrijkste etappekoers voor vrou wen: de Giro Rosa, die ze vorig jaar won. ,,Daar gaat het heel veel bergop, dus ik heb veel geklommen tijdens mijn trainingen. Ik wist al dat ik er goed voorbereid naartoe kon, maar het is extra mooi dat ik het ook nog kan in een vlakke tijdrit. Dat geeft heel veel vertrouwen.'' donderdag 27 juni 2019 TENNIS Kiki Bertens (foto) heeft de kwartfinales be reikt van het grastoernooi in Eastbourne. De als derde geplaatste tennis ster schakelde gisteren in twee sets de Duitse Anna- Lena Friedsam uit. Bertens was na anderhalf uur klaar met de nummer 356 van de wereldranglijst: 6-3 6-3. In de kwartfinale treft ze Arina Sabalenka uit Wit- Rusland. TENNIS Arantxa Rus is doorgedrongen tot de derde en laatste kwalifica tieronde van Wimbledon. Ze won van Jekaterine Gorgodze uit Georgië: 6-3 6-3. Ook Lesley Kerkhove bereikte de laatste hinder nis. Zij verraste de Ameri kaanse Varvara Lep- chenko: 4-6 6-1 6-2. Tallon Griekspoor en Richèl Hogenkamp sneuvelden. HANDBOOGSCHIETEN Gabriela Bayardo (25) mag volgend jaar meedoen aan de Olympische Spelen in Tokio. Ze stelde een ticket veilig door bij de Europese Spelen in Minsk de halve eindstrijd te bereiken op de recurve. Bayardo is de eer ste Nederlandse vrouwe lijke handboogschutter in 23 jaar tijd op de Spelen. Drie Nederlanders be reikten gisteren de laatste vier op de Europese Spe len in Minsk (tevens EK). Jemyma Betrian (tot 57 kg) was in Wit-Rusland te sterk voor Alessia Mesiano: 3-2. Nouchka Fontijn was een maatje te groot voor Busenaz Surmeneli: 5-0. Enrico Lacruz (tot 64 kilo) ten slotte won met 3-2 van Erdemir Tugrulhan. Steden de Olympische Spelen willen organiseren, dienen eerst een referen dum te houden onder de inwoners, alvorens zich of ficieel kandidaat te stellen. Dat is besloten op het con gres van het Internationaal Olympisch Comité in Lau sanne. Champagne brengt Van Vleuten geluk Annemiek van Vleuten stond zelf van haar optreden in Ede te kijken. ,,Ik ben sprakeloos. Wat een gat.'' foto bsr agency Thijs Zonneveld Wielrennen NK tijdrijden, Ede Mannen: 1. Van Emden 40,8 km in 46.59, 2. Langeveld +0.08, 3. Van Baarle +0.27, 4. Bouwman +1.06, 5. Terpstra +1.16. Vrouwen: 1. Van Vleuten 31,8 km in 39.14, 2. Van Dijk +1.35, 3. Van der Breggen +1.49, 4. Brand +1.51, 5. Markus +2.38. Zaterdag 14.35 uur NK wegwedstrijd vrouwen (122,6 km) Zondag 12.05 uur NK wegwedstrijd mannen (223,4 km) EDE Je kunt er de klok op gelijkzet- ten. Als Jos van Emden zich niet helemaal goed voelt, is hij op z'n best. Voor het NK tijdrijden gaf de 34-jarige ren ner van Jumbo-Visma aan dat hij niet helemaal hersteld was van de Giro d'Italia en de ZLM Tour. Hij zou hard van start gaan en het dan wel zien. Bij het eerste tussenpunt was hij de snelste en daarna behield hij zijn voorsprong. Aan de fi nish hield hij acht seconden over op Sebastian Langeveld. Dylan van Baarle, de winnaar van vorig jaar, werd derde. Van Emden won de titel ook al eens in 2010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23