'Mijn vrouw vindt het heerlijk dat ik nog werk' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Piet genoeg? thuis misschien de kapotte airco kon repareren. ,,Dat is dan wel een beetje ongemakkelijk. Ik ben gewoon bij een klant aan het werk. Winke lende mensen spreken me vaak genoeg aan voor een klusje bij hen thuis, en ze verwachten dan ook nog dat het gratis of goedkoop kan. Maar ik kan niet iedereen helpen die me iets vraagt.'' 'Of ik even naar de ketel of vriezer kan kijken? Het gebeurt zo vaak, dat ik het vervelend ben gaan vinden' Ook voor Wenting is het op verjaar dagen vaak raak. ,,Ze pikken op dat ik in de koeltechniek werk en handig ben. Of ik even naar de vriezer, de koelkast of de ketel kan kijken? Het gebeurt zo vaak dat ik het vervelend ben gaan vinden. Vroeger ging ik er nog weleens op in, maar dat doe ik niet meer. Ik vraag toch ook niet aan een vreemde of die mijn belasting aangifte wil doen?'' Vrienden en familie helpen, dat is voor Wenting 'de uitzondering op de regel'. Vriendendiensten horen erbij, vindt Wenting. ,,Dat doe ik ook graag. Ik heb een goede vriend die ik regelmatig help met klusjes in huis. En hij heeft een hoveniersbedrijf, dus hij helpt mij in de tuin. En ja, laatst nog heb ik een vriendin gevraagd die fysiotherapeut is of ze mij wilde intapen voor een sport evenement. Maar over het algemeen maak ik bij klachten gewoon netjes een afspraak bij de fysio.'' Jordan Wulffraat heeft een admini stratiekantoor in Rotterdam: Cijfer meester Rotterdam Noord. Als boekhouder is hij gestrikt voor menig vrijwillige functie als pen ningmeester. Vrienden en familie weten hem te vinden, zeker als het weer tijd is voor de jaarlijkse belas tingaangifte. Ook op verjaardagen wordt hij vaak genoeg aangeklampt. ,,Als het kabinet weer een nieuwe wet of nieuw beleid heeft bedacht, vragen mensen aan mij wat dat betekent voor hen als ondernemer of als persoon, bijvoorbeeld toen de btw verhoogd werd. Dat is leuk, want zo blijf ik uitgedaagd om goed op de hoogte te zijn van de ontwik kelingen in mijn vakgebied.'' Minder leuk is het wanneer men sen hun ongenoegen over dat nieuwe beleid op Wulffraat afrea geren. ,,Als mensen er op achteruit gaan, komen ze weleens bij mij 'ver haal halen'. Maar ik maak het beleid niet: don't shoot the messenger." Via via benaderen mensen hem voor vrijwilligersfuncties. ,,Ik zit nu onder andere in het bestuur van Manege De Hazelaar, waar ook ge handicapten rijden. Bij het werken met gehandicapten komt veel kij ken, ook financieel en fiscaal. Daar kan ik echt een mooie bijdrage leve ren als penningmeester.'' Voor de vriendendiensten die hij regelmatig verricht, ontvangt hij meestal bloemen of een doos chocola. ,,Een uurtje hier, een paar uurtjes daar. Dat loopt snel op. Maar dat hoort er een beetje bij, ik doe het graag.'' En natuurlijk vraagt Wulff- raat een ander ook weleens wat. ,,Maar dat betekent niet 'voor wat hoort wat', hoor.'' van en hoopten ze dat ik daar thuis even naar kon kijken. Ik bedankte daar vriendelijk voor.'' ,,Ik woon en werk in een klein dorp. Dus ik kom regelmatig patiën ten tegen op straat. Dan vertellen ze over hun klachten. Laatst nog, kwam ik iemand in het tuincentrum tegen die bij mij onder behandeling is ge weest. Ze hopen volgens mij dat ik ter plekke de behandeltafel open klap. Maar het probleem is dat ik ze op die manier meestal niet kan hel pen. Daar moeten we echt even de tijd voor nemen en grondig kijken. Ik geef dan ook altijd het advies om even een afspraak te maken.'' Ook op verjaardagen is het vaak raak. Er is altijd wel iemand die begint over een pijntje. Bij kleine dingen geeft ze ad vies (,,even je been omhoog of goed koelen''), maar ook dan is het beste advies volgens Zwagerman meestal: maak een afspraak. Of ze het zelf ook weleens doet, vriendendiensten vragen aan ken nissen? ,,Nu je het zegtLaatst appte ik de huisarts met wie ik samenwerk een foto van mijn zoontje die rode vlekken had. Bleek waterpokken te zijn. Ik heb eigenlijk nooit gevraagd of hij dat erg vindt, haha!'' Koelmonteur Theo Wenting uit Best legt koelinstallaties aan, onderhoudt koelingen die in winkels en groot handels staan en lost storingen met de installaties op. Eerder werkte hij in de 'verwarmingswereld' en de elektrotechniek. ,,Ik ben allround, dus mensen denken: Theo kunnen we overal voor vragen.'' Laatst nog. Hij was bij Albert Heijn aan de koeling aan het sleutelen, toen een man vroeg of hij bij hem ,,Ik verdien netto 10 euro per uur, inclusief vakantiegeld. Ik heb een nulurencontract. Ik ben oproepbaar, maar ga elke morgen. Uiteindelijk verdien ik per maand 1000 euro, soms 1200." Blij mee? ,,De baan vind ik heel leuk, vandaar dat ik het nog doe. Toen moést ik werken, nu mag het. Financieel gezien hoeft het niet meer. Ik heb een pensioentje en AOW. Mijn vrouw ook. Toen ik 65 werd, vroeg ik of ik mocht blijven. Ik ben halve dagen gaan werken. Van 7 tot 12 in de middag. Vijf dagen in de week.'' ,,Het is een fijn bedrijf. Fijne collega's. Ik word door iedereen gewaardeerd. Ik ben altijd onder nemer geweest. Ik ben tot m'n 51ste zelfstandig kweker geweest." ,,Ik had een klein bedrijf en door schaalvergro ting dacht ik: dit hou ik niet vol. Dus heb ik m'n bedrijf overgedaan aan de buurman. Toen ben ik bij de andere buurman gaan werken. In de kamerplanten. Dat leek me leuker." ,,Nee hoor. Misschien omdat het een goeie werk gever is. Nooit heb ik me opgejaagd gevoeld." ,,Nee, eigenlijk niet. Geld is voor mij niet heel belangrijk. Maar geldtekort is niet leuk. Als ondernemer kwam het nog weleens voor dat ik m'n rekeningen niet kon betalen. In loon dienst is dat me nooit meer overkomen." ,,Halve dagen zou ik aanbevelen. Dat lijkt mij goed. Mijn vrouw - ook 77 - stuurt me niet de deur uit, maar vindt het heerlijk dat ik nog werk. Zij doet vrijwilligerswerk, voor de kerk en in een winkel. Zingeving is belangrijk." donderdag 27 juni 2019 GO Dierenarts Sjoerd Klarenbeek, fysiotherapeut Frouwke Zwagerman, monteur Theo Wenting en boekhouder Jordan Wulffraat. foto's marco okhuizen, corné sparidaens, koen verheijden, marco de swart aan het werk -THEO WENTING JORDAN WULFFRAAT (48), Boekhouder THEO WENTING (33), Monteur Leeftijd: 77 jaar Opleidingsniveau: mbo Branche: Landbouw Werkervaring: 60 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3.203 euro voor 40 uur. Bij het invullen liepen we een beetje vast. De leef tijdsgrens ligt op 65 jaar en werkervaring op maxi maal 45 jaar. ,,Het is lastig in te vullen voor iemand van 77, maar ik ben tevreden met wat ik krijg." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl Wat verdient u? Waarom werkt u nog? Waarom bent u gestopt met ondernemen? Was het lastig om na een carrière als zelf standige te stoppen en in loondienst te gaan? Heeft u onderhandeld over uw salaris? Vindt u doorwerken een aanrader? BABETTE RIJKHOFF Vandaag: Piet (77), onderhoudsmedewerker bij een plantenkwekerij. Piet werkt gemiddeld 20 tot 25 uur per week. Hij heeft een eigen kwekerij gehad, maar wilde niet stoppen op zijn 65ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19