Iedereen krijgt wat hem toekomt Operator Als je een 'handig' beroep hebt WERK 18 WAT DOET EEN.... Honderden reacties kreeg dierenarts Sjoerd Klarenbeek, toen hij op Twitter vroeg of anderen ook te pas en te onpas om gratis consults worden gevraagd. ,,Op een verjaardag heb ik niet altijd zin om met werk bezig te zijn.'' Je brein op het werk Sjoerd Klarenbeek uit Zaandam is dierenarts en kankeronderzoeker in het Antoni van Leeuwenhoekzieken huis. Als dierenarts krijgt hij vaak genoeg zomaar vragen van mensen over hun huisdieren. Klarenbeek: ,,Het zijn meestal ditjes en datjes, zoals helpen met nagels knippen en verkoudheid. In negen van de tien gevallen doe ik dat graag. Ik help ook op de kinderboerderij bijvoorbeeld. Dan stuur ik ook geen factuur. Ik heb gewoon een baan en een salaris, en ben blij als ik daarbuiten kan helpen.'' Maar, het ligt wel aan het moment. ,,Ik vind dat ik ook 'nee' moet kun nen zeggen. Als ik gevraagd word te helpen, ga ik in de professionele modus, dan wil ik het ook goed doen. Op een verjaardag heb ik daar niet altijd zin in. En wat ook heel belang rijk is: ik moet het wel goed künnen doen. Soms kun je iets niet in een oogopslag zien, moet je ergens echt even de tijd voor nemen, en kan het eigenlijk niet in de huiskamer. Dan doe ik het niet.'' Laatst had de hond van een goede vriend een naald doorgeslikt. Hij vroeg Sjoerd om advies: ernaar laten kijken bij de dierenarts in de praktijk. Het liep goed af. ,,Nog altijd krijg ik te horen hoe hoog de rekening was van de behandeling die zijn hond toen heeft gekregen. Zo is het wel.'' Zelf past hij wel op met vriendendiensten vragen aan kennissen. ,,Een goede vriend van mij is kapper. Ik laat me gewoon knippen bij hem in de zaak en reken netjes af.'' Ook al vragen mensen vaak zomaar om advies, opvolgen doen ze het lang niet altijd. ,,Ik krijg bijvoorbeeld al tijd de vraag: is mijn hond te dik? Dan weten ze het antwoord zelf al, natuurlijk. Ik kan goede adviezen geven over hoe het leven van hun huisdier gezonder zou kunnen, maar zie die adviezen zelden opgevolgd.'' Fysiotherapeut Frouwke Zwagerman uit Emmen, met een eigen praktijk in Klazienaveen, moet vaak genoeg in haar vrije tijd 'een knie tapen of kij ken bij iemand die door zijn rug is gegaan'. ,,De buurvrouw die op vrij dagavond door haar enkel is gegaan en vraagt of ik even wil kijken, help ik graag. Met volstrekt vreemden op een feestje, of patiënten die ik in de winkel tegenkom, ligt het anders.'' Want overal waar ze komt, wordt ze om advies gevraagd. Zelfs in de kroeg. „Vroeger, als ik in het café ver telde over mijn werk, deden jongens weleens een grappige versierpoging. Dan hadden ze opeens ergens last Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Onlangs werd me de weg gevraagd naar de daklozen- opvang. Ik schrok, de jongen die het vroeg leek helemaal niet op een stereotype dakloze. Hij was timmerman, vertelde hij. Maar het leven gebeurde en zijn zaak ging failliet, met als gevolg dat hij zojuist op straat was gezet door een deurwaar der. Hij frutselde aan zijn tele foon, het enige dat hij nog had. betrapte mezelf er ook op dat ik zijn pech probeerde te ver klaren. Was hij verwikkeld in illegale praktijken? Had hij iets kunnen doen om huis uitzetting te voorkomen? Wij mensen zijn namelijk geneigd om te geloven in een eerlijke wereld: iedereen krijgt wat hem toekomt. Werk je hard, dan krijg je promotie. Ben je lui of oneerlijk, dan heb je een rotbaantje. Dat ons leven vooral wordt bepaald door geluk of pech, daar den ken we liever niet aan. Sociaal psycholoog Melvin Lerner ontdekte deze aan name, de just-woMfallacy, in de jaren 60. Uit zijn onderzoek bleek dat mensen denken dat iemand die de loterij wint er Tegelijkertijd zijn we bikkel hard voor mensen met pech. Die collega die altijd ziek is, zorgt niet goed voor zichzelf, alleen die muts van admini stratie is zo dom dat ze zich laat oplichten via WhatsApp. Hoe harder iemand wordt geraakt, hoe meer we denken dat het zijn eigen schuld is. Gebeurt ons iets naars, dan hebben we drie keer pech: we lijden verlies, mensen denken dat we het verdienen en we zijn ons vertrouwen in een eerlijke wereld kwijt. harder voor heeft gewerkt dan degene die net misgrijpt. Ook werden de winnaars sympa thieker en leuker gevonden. Terwijl de loterij winnen natuurlijk puur geluk is. Deze eerlijke wereld-denk fout heeft een functie. We willen ons helemaal niet voor stellen dat onszelf iets naars kan overkomen. Geloven in een eerlijke wereld helpt ons om te gaan met stress. Wij zijn goede mensen, dus onze toe komst is veilig. Dit heeft ook nadelen. Het maakt ons gevoelig voor op lichters, die weten dat ze ons veel geld en ware liefde kun nen beloven. We tuinen er met open ogen in. donderdag 27 juni 2019 GO Zij zijn altijd LOUDI LANGELAAN SJOERD KLARENBEEK (42), Dierenarts FROUWKE ZWAGERMAN (39), Fysiotherapeut Zijn wanhoop raakte me. Ik BOY WAALS (30) is operator bij Bavaria. Wat zeg je in de kroeg over je werk? „Vaak maken mensen eerst een grapje: 'Ben je proever?' Ik hou me bezig met het bottelen van het bier in blikjes. Ik voer veel controles uit." Was dit vroeger je droombaan? ,,Nee. Maar echt waar, dat is het nu wel." Als je over je werk klaagt, waarover dan? ,,Ik klaag weinig, maar soms ben ik moe. Kinde ren en ploegendiensten is lastig combineren." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures als ope rator op de site van deze krant bij /werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18