II ECONOMIE 17 Huizenbezitter beter beschermd Woningbezitters worden per i juli beschermd als ze ge bruik maken van rentemidde ling. Hypotheekverstrekkers mogen dan hooguit de boete rente nog in rekening bren gen. Dat meldt de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Huizenbezitters kunnen ge bruik maken van rentemidde ling als ze hun hypotheek oversluiten voor het einde van de rentevaste periode. Banken brengen dan door gaans een boeterente in reke ning die gelijk is aan het ren tebedrag dat ze door het over- sluiten mislopen. Dat bedrag is niet voor iedereen in één keer op te brengen. Door ren temiddeling toe te passen kan die boeterente gespreid wor den betaald over de rest van de looptijd van de hypotheek. Vaak rekenden hypotheekver strekkers een hoger bedrag bij rentemiddeling dan alleen de boeterente. De banken von den namelijk dat zij een hoger risico liepen. Als een hypo theek voor het einde van de looptijd wordt overgesloten, lopen ze een deel van de boe terente mis, was hun verkla ring. Die vlieger gaat vanaf juli dus niet meer op. De VS zouden beter af zijn met ECB-voorzitter Draghi als topman van de Fed 'Nederland profiteert van handelsoorlog' De handelsoorlog tussen China en de VS biedt ook kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Dat zegt Roland Palmer, hoofd Benelux bij het Chinese Alibaba en verant woordelijk voor diens betaal dienst Alipay in Europa. Vol gens Palmer profiteren het jeansmerk G-Star, Douwe Eg berts, FrieslandCampina, Phi lips, Heineken, Unilever en Shell nu al van het wapenge kletter tussen de twee groot ste economieën ter wereld. terstof als een onmisbare bouw steen om van de C02-uitstoot af te komen. Shell heeft grote verwachtingen van waterstof als brandstof voor au to's. Komende anderhalfjaar moe ten er zestien waterstofstations in Nederland komen om dat deel van de waterstofeconomie een zwieper te geven. Eerste stap „Je moet ergens beginnen", zegt de Japanse waterstofdeskundige Kat- suhiko Hirose over HyStock. „Dit is een mooie eerste stap." Hij is bij de opening als pleitbezorger van de waterstoftoekomst. Hirose stond bij Toyota aan de wieg van de hybride techniek en propageert nu over heel de wereld waterstof als dé energie drager van de toekomst. ,,We gelo ven erin. Tot dusver hebben we 9000 exemplaren van onze water stofauto Toyota Mirai verkocht. De productie gaan we opvoeren naar 30.000 exemplaren per jaar.'' Hirose legt de koning de werking van de waterstofauto uit. Eind dit jaar presenteert Toyota de verbe terde opvolger van de Mirai. ,,BMW werkt met ons aan een eigen water stofauto. En Audi werkt met Hyun dai aan een exemplaar.'' Om die au to's een succes te maken, zijn er vol doende pompstations nodig en veel en goedkoop waterstof. Dat moet komen van enorme windparken op de Noordzee. Op af gedankte olieplatforms kan van het overschot aan elektriciteit water stof worden gemaakt dat wellicht zelfs via de bestaande leidingen aan wal kan worden gebracht. ,,Onze aardgasleidingen zijn geschikt te maken voor waterstof'', zegt direc teur strategie van de Gasunie Hans Coenen. ,,In Zeeland hebben we dat al met een stuk gedaan en het werkt. Er ligt 12.000 kilometer gas leiding in de Nederlands bodem; die zijn miljarden euro's waard. La ten we die leidingen vooral blijven gebruiken.'' Niet ieder huis zal over vijftien jaar een waterstofmeter hebben. ,,We gaan van groot naar klein. Eerst de vijf grote industriegebie den in Nederland op waterstof. Die willen we verbinden met leidingen zodat ze daar zelf van waterstof weer elektriciteit kunnen maken. Om waterstof te kunnen gebruiken in de huizen moet de prijs omlaag. Maar het kan wel. Remeha heeft al een cv-ketel die op waterstof werkt.'' De bedrijven en de bestuurders willen wel, maar heeft de Gro ningse bevolking niet de buik vol van gas? Willen ze nog wel de gas voorraad van Nederland beheren? Gedeputeerde Brouns: „Natuurlijk is er nu een enorm probleem met scheuren in huizen en woningen die niet veilig zijn. Maar waterstof is anders. Ik denk zeker dat er draagvlak is. Iedereen wil het warm hebben thuis en verlichting als je de schakelaar omdraait.'' Schiphol zakt op ranglijst Hoes nieuwe voorman NVM Weer Tesla- manager weg donderdag 27 juni 2019 GO AMSTERDAM Donald Trump haalt weer uit naar Fed-voorman Jerome Powell die de rente in Amerika niet wil verlagen. UTRECHT ADe waterstofinstallatie HyStock van Gasunie. foto corné sparidaens TROJAANS PAARD Volledig opgebouwd uit computeronderdelen staat dit Tro jaanse paard bij de universiteit van Tel Aviv. Daar wordt mo menteel een conferentie gehouden over cyberveiligheid die steeds vaker onder vuur komt te liggen. foto epa BRUSSEL Schiphol is een plek gezakt op de ACI-ranglijst voor best verbonden overstapluchtha- vens. Vooral de ca paciteitslimiet van de Nederlands luchthaven zorgde ervoor dat de tweede plaats moest worden af gestaan. Volgens de luchthaven- brancheorganisa tie ACI is Schiphol nu na Frankfurt en Dallas-Fort Worth de nummer drie. NIEUWEGEIN Onno Hoes wordt de nieuwe voorzit ter van de Neder landse Vereniging van Makelaars. Hoes neemt in au gustus het stokje over van de als solistist bekend staande Ger Jaarsma. PALO ALTO De man die verant woordelijk was voor de productie van de Tesla's in Fremont, werkt niet meer voor de maker van elektri sche auto's. Peter Hochholdinger werkte sinds 2016 voor Tesla dat al langer te maken heeft met een groot verloop bij het hogere ma nagement. Eind vorig jaar gingen ook al vijf hoge managers weg. A Koning Willem-Alexander stelt zich op de hoogte van het HyStock-project. foto anp MOI Er ligt 12.000 kilometer gaslei ding in de Nederlands bodem. Gasleidingen kunnen in principe worden gebruikt waterstof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17