Dief 0) \^m PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE NIEUWE TECHNOLOGIE VEENDAM Groningen gruwt tegenwoordig van de aardgasrijkdom in de bodem, maar de provincie beseft ook dat de chemische industrie en gastechniek die in de provincie is ontstaan, onmisbaar is. Waterstof moet die gaseconomie de komende decennia overeind houden. Ben jij een dief? Nee, antwoord je waar schijnlijk. En als ik de vraag nu anders stel: heb jij weleens een schrijfblok of pen van de baas mee naar huis genomen, ge zwegen toen je te veel geld terug kreeg van de caissière of geld op straat gevonden en niet naar de politie gebracht? Nog steeds nee? Als we maar een klein bedrag achterover drukken, zien we onszelf niet zo snel als dief. Zo concluderen wetenschappers naar aanleiding hun onder zoek, gepubliceerd in het tijdschrift Science. Onderzoekers van de universiteiten Michi gan, Zürich en Utah deden het lost wallet-expe riment, een klassieke test om de eerlijkheid van mensen op de proef te stellen. Wetenschappers laten een x-aantal portemonnees achter en tur ven hoeveel er netjes worden teruggebracht. Dit keer op grote schaal: de onderzoekers verspreid den in 355 steden in veertig landen zo'n zeven tienduizend portefeuilles. Verschil met eerdere onderzoeken was dat de onderzoekers de porte monnees niet op straat achterlieten, maar ze af gaven aan de balie bij politiebureaus, postkanto ren, banken, musea en ho tels. De portemonneetjes bevatten onder meer een boodschappenlijstje en een visitekaartje van de zoge naamde eigenaar: soms zat er cash in, soms niet. Wat bleek? Die met geld kwa men vaker terug, dan die zonder. En hoe hoger het geldbedrag, des te groter de kans was dat de portemon nee werd teruggegeven aan de zogenaamde eigenaar. Gemiddeld nam 40 procent van de mensen contact op bij een lege portemonnee en 51 procent bij die met een beetje geld (rond 10 euro). Bij porte monnees met een bedrag van 75 euro erin - die werden verspreid tijdens een kleinere steek proef- was dat zelfs 72 procent. De wetenschappers vonden de uitslag opval lend omdat die indruist tegen de economische wet dat mensen altijd uit zijn op zoveel moge lijk winst. Het onderzoek rekent af met het idee van homo economicus, het mensbeeld waarin we vooral economische wezens zijn, gericht op bevrediging van onze eigen behoeftes. De homo economicus zou immers eerder een goed ge vulde portemonnee achterover drukken dan een lege. Maar volgens de onderzoekers zien échte mensen zichzelf niet graag als dief. Het onderzoek laat, volgens hen, zien dat we het be langrijk vinden om eerlijk te zijn. In ieder geval een beetje. Dat is op zich een hoopvol mensbeeld. Al vind ik dat er nog opvallend veel portefeuilles wor den gejat bij politiebureaus, postkantoren, ban ken, musea en hotels. In Nederland, dat op de derde plaats van eerlijke landen staat, komt 70 procent van de portemonnees, mét of zonder contant geld erin, weer bij de eigenaar terecht. Drie op de tien dus niet. Dat vind ik best schok kend voor openbare instanties, waarvan ik ver wacht dat ik daar wel een gevonden portemon nee kan inleveren. Als ik er ooit eentje vind, moet ik hem mis schien maar zelf houden. Volgens dit onderzoek zien mensen zichzelf niet graag als dief Arcelor Mittal donderdag 27 juni 2019 Air France KLM Besi Fagron Er staat veel op het spel voor Gro ningen. ,,Afhankelijk van welke deskundige je het vraagt, zijn er hier zo'n 10.000 tot 15.000 banen gemoeid met het aardgas. Daar tel ik dan ook de banen in de chemi sche industrie die op aardgas draait bij op'', zegt de Groningse gedepu teerde Patrick Brouns. Hij heeft zojuist gekeken hoe ko ning Willem-Alexander in Veen- dam HyStock heeft geopend. Een waterstoffabriek van de Gasunie waarin de elektriciteit van een bij horend zonnepark wordt omgezet in waterstof. Het is nog maar een proefproject. Het fabriekje is niet groter dan een paar zeecontainers en heeft een be scheiden vermogen van 1 mega Watt. In een halfuur produceert het apparaat genoeg waterstof om ze ven waterstofauto's vol te tanken. ,,HyStock is nog maar het begin'', zegt Brouns. ,,Volgend jaar komen er waterstofinstallaties van 20, 40 en 100 megaWatt. Waterstof moet ons de grote hoeveelheden energie geven die we na het tijdperk van olie en gas nodig hebben. De ko- mende tien jaar wordt er in Gronin gen 2,8 miljard euro in waterstof geïnvesteerd." Waterstof is geen energiebron, maar een energiedrager. Een over schot aan groene stroom wordt door middel van elektrolyse omge zet in waterstof dat later weer in elektriciteit kan worden omgezet. Wij hebben de kennis en de infrastructuur in de vorm van gasleidingen Een elektriciteitsbuffer in chemi sche vorm dus. Volgens de noorder lingen kan waterstof de CO2-uit- stoot van Nederland halveren, als er de komende zeven jaar massaal wordt geïnvesteerd in de productie van groen en blauw waterstof. Groen is opgewekt met groene stroom; blauw is waterstof uit (geïmporteerd) aardgas waarbij de vrijkomende CO2 wordt opgevan- gen en opgeslagen in lege gasvel- den. En waar kan dat beter dan in Groningen? ,,Wij hebben de kennis en de infrastructuur in de vorm van gasleidingen.'' En Groningen heeft het nieuwe groene gas nodig, want nu de gas kraan langzaam wordt dichtge draaid, dreigt de economie een op doffer van jewelste te krijgen. ,,Die 15.000 banen kunnen we behouden als we op waterstof overstappen. Sterker: er komt werkgelegenheid bij. In onze visie zijn we in 2050 CO2-negatief. Dan gebruiken we CO2 uit de lucht om met waterstof groen plastic te maken.'' Groningen heeft nóg een voor deel om de waterstofprovincie van de toekomst te worden. De giganti sche zoutcavernes onder de bodem - sommige zo groot dat je er de Eif- feltoren in kwijt kunt - kunnen een voorraad waterstofgas bergen om in de winter heel Nederland drie we ken warm te houden. Aan de animo ligt het niet. Niet alleen de provincie Groningen en de Gasunie klapten toen de koning HyStock symbolisch in bedrijf stelde. Ook Shell en Greenpeace waren van de partij en minstens zo enthousiast. Greenpeace ziet wa- Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O GO De staalfabri kant voerde de stijgers aan bij de hoofdfond sen op het Damrak. 4B De luchtvaart combinatie ging in de MidKap aan kop. Het chipbedrijf kon niet profite ren van de goede cijfers van het Amerikaanse Mi cron Technology. Het apotheekbe- drijf had geen beste dag op de beurs. o Ton Voermans Veendam -Patrick Brouns, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16