Europa's grootste partij crystal meth leidt weer naar Mexico Verdachte van doden Humeyra naar andere bajes na dreiging Rekenkamer: subsidie voor stekkerauto is een dure grap l EUWS 11 Bezoekers van het anonieme pand op het Rotterdamse bedrijventer rein Schiebroek, pal achter Rotter dam/The Hague Airport, hielden zich bepaald niet aan kantoortij den. Regelmatig reden auto's in het donker onder de aluminium roldeuren door. ,,Voor ons was wel duidelijk dat er iets niet in de haak was toen we daar een paar dagen heel veel politie in de weer zagen'', zegt een 'buurman' op het bedrij venterrein. ,,Maar dat het om een partij drugs met miljoenenwaarde ging, hadden we nooit gedacht.'' Een politieteam forceerde vorige week de deur van het bedrijfspand in de Dotterbloemstraat dat offici eel op naam staat van een autobe drijf. Toen de rechercheurs door de ruimte liepen, viel hen in eerste instantie niets vreemds op. Totdat oplettende agenten merkten dat de bovenverdieping van het pand iets kleiner was dan de begane grond. Over de hele breedte bleek een muur gemetseld met daar ach ter een verborgen ruimte. Wat ze daar aantroffen, tartte de verbeelding: honderden zwarte gesealde pakken met kleine kris tallen van het uiterst kostbare crystal meth, met een gewicht van meer dan 2500 kilo. De straat waarde van de kristallen komt al gauw over de 200 miljoen euro. Een partij van dit formaat is in Eu ropa nooit eerder aangetroffen. De megapartij uiterst verslavende en verwoestende drugs is vernietigd in een verbrandingsoven. Grondstof Analyse van de drugs levert een in teressant inzicht op. De crystal meth uit Rotterdam is volgens po litiebronnen gemaakt van efe drine, een grondstof die in Mexico wordt gebruikt om de drugs te produceren. Diezelfde met efe drine geproduceerde crystal meth is aangetroffen bij een eerdere vangst dit jaar in Moerdijk, waar een drugslab in een boot werd ont manteld. Op die boot werkten ten tijde van de inval Mexicanen, net als bij een eerdere inval dit jaar in een loods in Wateringen. De politie vermoedt dat crystal meth als half fabricaat naar Nederland wordt ge smokkeld, om het hier op te wer ken tot kristallen die hier zo'n 95 euro per gram kosten. Na de enorme vondst in Rotter dam stuitte de politie op een loods in Utrecht, waar maar liefst 17.500 liter chemicaliën lag opgeslagen. Alerte agenten troffen de partij aan in een verborgen ruimte achter een muur De vloeistoffen zijn geschikt voor het wassen van cocaïne en de pro ductie van synthetische drugs. In het pand in Utrecht trof de politie ook uitgeholde stenen aan waarin de eerder aangetroffen verdovende middelen vermoedelijk gesmok keld werden. Het rechercheonder zoek is nog in volle gang. Volgens de Brabantse recher chechef Rienk de Groot treft de politie steeds vaker labs aan in Ne derland die halffabricaten opwer ken tot het eindproduct. ,,We hou den de laatste tijd Mexicanen aan in labs, maar we weten hun achter gronden niet. Mogelijk komen ze hier om drugsproducenten te le ren hoe je het halffabricaat moet laten uitkristalliseren. Alleen in die vorm is het veel geld waard.'' De grote hoeveelheden crystal meth die in Nederland worden aangetroffen, zijn vrijwel allemaal voor de export. De drug, die ge bruikers na een tijd verandert in zombies met holle ogen, uitval- lende tanden en een pokdalige huid, wordt hier in de marge ge bruikt als lustopwekker tijdens ex treme seksfeesten. crystal meth vindt gretiger aftrek in de VS, Oost-Europa en met name Austra lië, dat het hoogste percentage methgebruikers ter wereld telt. Het aantal labs in Nederland neemt gestaag toe. Een paar jaar geleden bestonden ze hier nog niet. Vorig jaar werden er acht aan getroffen. Dit jaar staat de teller al op vijf. Menukaart Politiebronnen meldden eerder er rekening mee te houden dat Mexi canen de drugs in West-Europa willen afzetten om de markt te vergroten. Volgens drugsonder zoeker Ton Nabben staat crystal meth nog niet op de menukaart van de doorsnee straatdealer, maar breidt het aanbod zich in Amster dam langzaam uit. De prijs is in Nederland aan het dalen, wat duidt op een grotere beschikbaar heid. DEN HAAG De fiscale subsi diëring van elektrische auto's is een dure maatregel om CO2 - uitstoot te verminderen. Dat concludeert de Algemene Re kenkamer in een gisteren ver schenen rapport. Tot en met 2022 trekt het ka binet in totaal 700 miljoen euro uit voor subsidie voor stekker auto's. Volgens de Rekenkamer bedragen de kosten per verme den ton CO2 2000 euro, dat is 300 euro meer dan het bedrag waar het kabinet vanuit gaat. Ook stelt de Rekenkamer vraagtekens bij de berekening van staatssecretaris Menno Snel (Financiën) dat het fiscale voor deel voor mensen met een elek trische auto 5600 euro per jaar bedraagt. Mensen die privé in een stekkerauto rijden krijgen juist veel minder subsidie, ter- wijl het bedrag voor leaserijders via de bijtelling aanzienlijk ho ger is, vooral als zij een auto uit het duurste segment hebben, zoals een Tesla Model S, X of Ja guar I-pace. In 2013 en 2014 concludeerde de Rekenkamer ook al dat het fiscaal stimuleren van zuinige (hybride) auto's een dure ma nier is om de uitstoot terug te dringen en dat geldt ook voor de huidige stimulering van elektri sche auto's. ,,Bij een andere be steding van het geld had het ka binet vermoedelijk meer CO2 kunnen besparen'', schreef de Rekenkamer destijds. Staatssecretaris Snel noemt de conclusies van de Rekenkamer 'voorbarig'. Volgens de be windsman gaat het instituut bij de berekening onder meer uit van onterechte aannames. Bekir E. zat in hechtenis in de ge vangenis in Krimpen aan den IJssel. Hij zou daar in een isoleercel zijn geplaatst en moest apart worden gelucht met extra bewakers om zich heen. Medegevangenen had den het op Bekir gemunt. E. (32) heeft bekend dat hij in de cember vorig jaar op het Designcol lege in Rotterdam de 16-jarige Hu- meyra doodschoot. Bekir en Hu- meyra hadden een korte affaire, maar zij maakte het uit toen ze ont dekte hoe oud hij is. Hij stalkte en bedreigde het meisje daarna maan denlang met de dramatische afloop op 18 december 2018 als climax. Bekir E. beweert dat Humeyra ook gelogen heeft over haar leeftijd en dat hij 'ineens' voor pedofiel werd uitgemaakt. E. zegt spijt te hebben. Volgens een bron uit de ge vangenis in Krimpen aan den IJssel heeft hij daar echter geroepen 'dat ze haar verdiende loon heeft gekre gen' en maakte hij 's nachts veel ka baal. Voor zijn eigen veiligheid is hij inmiddels weggehaald. Tijdens een pro-formazitting zei hij dat hij het meisje niet wilde do den, maar dat hij begon te schieten toen ze wegrende op school. E. is inmiddels onderzocht in het Pieter Baan Centrum. Het Openbaar Ministerie Rotter dam wil alleen bevestigen dat hij is »E. zou hebben geroepen: ze kreeg haar verdiende loon overgeplaatst, maar zegt niet wat de reden is en waar hij nu verblijft. Jacques Taekema, advocaat van Be- kir E., wil niet reageren. ,,Over de veiligheid van mijn cliënt doe ik geen mededelingen." De familie van Humeyra is gisteren wel op de hoogte gebracht, bevestigt hun ad vocaat Nelleke Stolk. donderdag 27 juni 2019 GO Met een inval in een bedrijfs pand in Rotterdam heeft de po litie Europa's grootste opslag plaats voor crystal meth ooit opgerold. De 2500 kilo drugs ter waarde van honderden mil joenen, lijken als halffabricaat afkomstig uit Mexico. Hoe Ne derland verandert in een pro ductieland van crystal meth. Hessel de Ree, Sander Sonnemans en Koen Voskuil Rotterdam Kijk op de site bij /video voor beelden van de inbeslagneming. Bekir E., de man die heeft be kend in december 2018 de 16-jarige Humeyra op haar school te hebben doodgescho ten, is voor zijn eigen veiligheid overgeplaatst naar een andere gevangenis. Victor Schildkamp Rotterdam Bekir E. In Rotterdam is in een loods een partij crystal meth aangetrof fen die nog een laatste bewerking moest ondergaan. fotos politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11