10 NIEUWS Nederlandse leger oefent op grote schietbaan op de Duitse hei ■4 HIh 'Pang pang' roepen tijdens militaire oefeningen omdat er geen kogels voor handen zijn. Het was vier jaar terug een pijnlijke situatie voor de landmacht, maar de tijden zijn veranderd. Op de schietbaan in Duitsland ligt zo veel munitie dat militairen het bijna niet op krijgen. Bergen 'Heeft iedereen oordoppen in?', klinkt het uit de speaker op een uit kijkpunt van de Duitse hei vlakbij Bergen. Het aftellen voor de schiet- serie van vier tanks is begonnen, maar de knal die even later klinkt is ook met gehoorbescherming nog steeds oorverdovend. De tanks vu ren precies tegelijk op hetzelfde doel om een denkbeeldige vijand de schrik van hun leven te bezor gen. De grond trilt. Dikke rookplui men stijgen op. Motoren brullen als de stalen krachtpatsers zich in be weging zetten en ze in linie blijven vuren op schietschijven die links en rechts opkomen. Slechts vijftien se conden heeft de bemanning om de doelen op te merken, de granaten van 25 kilo per stuk met de hand in de loop te laden en te vuren. Anders is het mis. Rutger Poelakker, de plaatsver- vangend commandant van het es kadron dat hier nu traint, kijkt vol trots naar het vakwerk dat zijn col lega's 'op de mat' hebben laten zien. Helemaal als hij bedenkt dat het Nederlandse leger in 2011 geen tankeenheid meer had. Defensie moest bezuinigen en de politiek zette een rode streep door dit wa pen omdat het een achterhaald sys teem zou zijn. Iets wat volgens Poelakker absoluut niet waar is. De tank heeft in Afghanistan nog zijn nut bewezen bij de Canadezen en Denen. ,,Een tank jaagt de vijand zo veel schrik aan dat ze het gevecht vaak niet eens aan gaan. Daarmee voorkom je slachtoffers bij de eigen troepen.'' Poelakker, die in 2011 comman dant was op een tank, begeleidde zelf de verkoop aan de Finnen van de honderd stuks die Nederland ooit nog had. Met pijn in zijn hart, moet hij toegeven. Want een land macht zonder tank is een timmer man zonder hamer. Dolblij is hij dan ook dat het zwaarste wapen van de landmacht weer terug is. En dat zijn mensen bijna weer op het oude niveau zitten. Want dat verge ten ze in 'Den Haag' nog weleens. ,,Als je iets wegbezuinigt, duurt het jaren voordat je weer een eenheid hebt opgewerkt omdat ook alle kennis verloren gaat.'' Schietterreinen zoals deze in Een tank jaagt de vijand zo veel schrik aan dat ze vaak het gevecht niet aangaan Duitsland vervullen bij dat opwer ken volgens Poelakker een cruciale rol. Er zijn maar weinig gebieden in Europa die 800 meter breed zijn zo dat een tankpeloton in linie kan op rukken en daarnaast zo lang zijn dat ze zelfs op vier kilometer nog een doel kunnen raken. In Nederland komen ze niet verder dan een kilo meter. Het oefenpotje is niet goedkoop; alleen al de huur van deze schiet baan kost een miljoen euro per week. Dan moet er alleen wel munitie zijn, en daar ontbrak het in het ver leden nog weleens aan. In 2015 wa ren er door bezuinigingen zulke ernstige tekorten dat sommige mi litairen tijdens oefeningen 'pang pang' moesten roepen. Dat pro bleem speelde overigens niet zozeer bij de tanks - die zijn van de Duit sers en hebben Duitse munitie - maar vooral bij handwapens. Dat probleem is nu ook bij de land macht opgelost, zegt veiligheids commandant van de schietseries Bert Wijnhoud. Vorig jaar trok het kabinet 250 miljoen tot een miljard euro uit om de voorraden aan te vullen. Bunkers In de 28 bunkers nabij de schietbaan ligt nu zo veel munitie dat militai ren die bijna niet op krijgen voordat de houdbaarheidsdatum wordt overschreden. Alleen munitie voor artillerie en mortieren blijft schaars. Dat komt omdat veel landen de af gelopen jaren bezuinigden op voor raden en die nu willen aanvullen. ,,Fabrieken kunnen de vraag niet aan en dan sta je met zijn allen in de rij'', zegt Wijnhoud. donderdag 27 juni 2019 GO Nederlandse bemanningen van tanks en panservoertuigen oefenen op een schietbaan bij het Duitse Bergen. foto anp Landmacht schiet weer met scherp, niks 'pang pang' Raymond Boere —Rutger Poelakker, officier Een tankbemanning heeft 15 seconden nodig om een granaat van 25 kilo met de hand in de loop te laden en te vuren. Tanks oefenen in linie op de Duitse hei. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10