NYNKEDEJONG Druppelbril van Appie en Evert enorm in trek 6 Verschillende landen nemen maatregelen Column Ik had gedacht dat de grootste vraag van gisteren zou zijn hoe het toch kon dat onze hulp diensten op maandag urenlang onbereikbaar waren en alle back up telefoonnummers niet werk ten. Maar de discussie over wat je op zo'n warme dag aan mag naar je werk, was luider. De ene krant zei dat korte broeken wel mogen, maar alleen als je er het juiste figuur voor hebt. De andere krant stelde dat een korte broek echt een no-go is. Het ministerie van Soci ale Zaken maakte zelfs een richt lijn, compleet met leuke illustra ties. Hun advies? Blote benen mo gen, maar alleen als je rok tot op de knie komt. Belangrijk is wel dat je hierbij dichte schoenen draagt. En dit alles wordt alleen aangeraden wanneer de conditie van de benen toereikend is. weerspiegeling van onze schuifpui en dacht: daar zou Sociale Zaken nooit mee akkoord gaan. Striae, celluli tis, twee grote blauwe plekken en talloze enorme muggen bulten. Ik voelde me be- vrijd, omdat ik me als thuiswerker niks hoef aan te trekken van de dresscode van Sociale Zaken. En ik vind dat niemand zich met deze temperaturen druk zou moeten maken over roklengtes of bedekte benen. Allemachtig zeg, je bent al de hele dag bezig met voldoende drinken, probeert niet te bezwij ken onder de verzengende hitte. Je houdt je staande in een broei erige kantoortuin. Het laatste wat je wil is lichaamsbedekkende kleding, broekspijpen die tegen je benen plakken, een panty die voelt als een gevangenis. Bloter en luch tiger, dat wil je, en wat kan het jou dan schelen dat Herman van cre diteuren dat ongepast vindt? Ik wilde bijna naar het dichtst bijzijnde kantorencomplex fietsen om ze het daar allemaal te vertel len. Schijt aan de dresscode! Ook al zullen ze bij Sociale Zaken de con ditie van je benen niet goed ge noeg vinden! Maar ik kan jullie beter aanraden om thuis te werken. Als je werk het toelaat, mijd dan op dit soort dagen het kantoor. Ze missen je waarschijnlijk toch niet. Lekker thuis werken, waar de vriezer vol waterijs zit en niemand zeurt over je te korte zomerrok. Ddt advies had Sociale Zaken moeten geven. Lekker thuis werken, waar niemand zeurt over je te korte rok Evert van Voorst heeft in Amster dam natte washandjes klaarliggen ter verkoeling. Want op deze tro- pendagen is er geen tijd om gestrekt in een tuinstoel te liggen. Sinds Evert en kompaan Appie Zwaan af gelopen zaterdag in deze krant stonden met hun 'druppelbril', hebben ze er minstens duizend be stellingen bijgekregen. De twee brachten afgelopen jaar een brilletje op de markt, waarmee je oogdruppels kunt toedienen zonder morsen of gehannes. Het brein achter de handel is Appie die na een staaroperatie meerdere ke ren per dag zijn ogen moest drup pelen. Toen hij vergat zijn leesbril letje af te zetten tijdens het druppe len, kwam hij op een briljant idee. Hij boorde een gaatje in het glas en klemde daar het flesje in. De onder neming Druppelzorg was geboren. Inmiddels kunnen Evert en Appie de toestroom amper aan. ,,Goeiedag zeg, het is een lawine'', zegt Evert. Hij is naar de boekhandel gegaan voor extra rolletjes postzegels om samen met Appie de enveloppen handmatig te adresseren. „Normaal drinken we koffie, maar nu moet er elke dag gewerkt worden. De be stellingen kunnen een paar dagen op zich laten wachten, maar we houden het hoofd koel hoor.'' De brilletjes kosten 8,50 euro. Volgens gegevens van Météo France is Auvergne in Centraal- Frankrijk, met de steden Limoges en Clermont-Ferrand, de heetste plek van het land. De temperatuur loopt er op tot meer dan 41 graden. Elders komen de temperaturen uit hoog in de 30 graden. Het Franse meteorologisch in stituut heeft daarom code oranje afgekondigd. Overal in het land worden maatregelen genomen. In Parijs zorgen hulpverleners ervoor dat zwervers genoeg drinkwater hebben. Het stadsbestuur stelt met airconditioning gekoelde ruimtes open. Volgens minister van Onder wijs, Jean-Michel Blanquer, is het te warm om te studeren. Nationale examens die deze week zouden worden afgenomen, zijn opge schort tot volgende week. Wereld voetbalbond Fifa neemt extra maatregelen op het wereldkampi oenschap voetbal voor vrouwen. Tijdens de wedstrijden in Frank rijk worden er drinkpauzes inge last. Als de hitte te erg wordt, over weegt de Fifa wedstrijden uit te stellen. Zover hoeft het waar schijnlijk niet te komen omdat de meeste wedstrijden na de achtste finales 's avonds worden gespeeld. Extreem Frankrijk kent sinds augustus 2003 een 'hittewaarschuwingssysteem'. In dat jaar werd het land getroffen door extreme temperaturen, de hoogste in vijftig jaar. Er stierven toen naar schatting 15.000 mensen aan de gevolgen van de hittegolf. Onder de slachtoffers waren vooral ouderen in appartementen en verzorgingshuizen zonder air conditioning. Om herhaling te voorkomen heeft president Emmanuel Ma cron 'waakzaamheid' uitgeroepen tot woord van de week. ,,Jullie we ten allemaal dat in tijden als deze zieken, zwangere vrouwen, kinde ren en ouderen het meest kwets- baar zijn. Daarom moeten we nu goed op hen letten en voorzorgs maatregelen nemen'', aldus Ma cron. Minister van Gezondheids zorg Agnès Buzyn heeft hem er van verzekerd dat verzorgingshui zen, ziekenhuizen en ook het openbaar vervoer de nodige maat regelen hebben genomen. ,,Maar ook dan kan het misgaan'', aldus Buzyn. ,,Een hittegolf zorgt altijd voor een hoger sterftecijfer.'' Bosbranden Duitsland gaat ervan uit dat het oude hitterecord van de maand juni - 38,2 graden Celsius in Frank furt in 1947 - dezer dagen zal sneu velen. Volgens meteorologen wordt het op sommige plekken meer dan 40 graden. Ook bestuur ders in Duitsland roepen instan ties en burgers op extra aandacht te besteden aan jongeren, ouderen en zieken. In het noordoosten staat de brandweer in hoogste paraat heid uit angst voor bosbranden. In de deelstaat Brandenburg zou het risico op branden in de kurkdroge bossen het grootst zijn. De Zwitsers beleven voor de tweede keer in vier jaar extreem hoge temperaturen. Tot nu toe stond 2015 te boek als het 'heetste jaar ooit'. Deze week lopen de temperaturen op tot boven de 40 graden Celsius. Omdat de hitte gepaard gaat met een hoge lucht vochtigheid heeft MeteoSwiss alarm geslagen. Delen van Groot-Brittannië, waar een 'minihittegolf zorgt voor temperaturen laag in de 30 graden, gaan vooral gebukt on der zware onweersbuien. Wales en het noordwesten van Engeland kregen het begin deze week al te verduren met meer dan 13 milli meter water binnen een uur. In dorpen en steden stonden straten blank. Verwacht wordt dat de tem peraturen de komende dagen op lopen. woensdag 26 juni 2019 GO ^0 @nynke Blote benen Ik bekeek mijn eigen benen in de Klaverjasvrienden Evert (86) en Appie (84) die een brilletje ont wierpen om je ogen eenvoudig te kunnen druppelen, worden overstelpt met aanvragen. Hanneke van Houwelingen Amsterdam Kijk op de site bij /video hoe druk Evert en Appie zijn met hun uitvinding Hittegolf breekt records in Europa Niet alleen Nederland kent on gewoon warme dagen. Frank rijk en Duitsland maken zich op voor recordtemperaturen van boven de 40 graden Celsius. Ook onder meer Zwitserland zucht onder een hittegolf. Hans van Zon Parijs/Berlijn Een vrouw in Clermont- Ferrand krijgt wat water. foto afp In Auvergne in Frankrijk loopt de temperatuur op tot boven de 41 graden. Het is de warmste plek in het land. Evert van Voorst (l) en Appie Zwaan. foto marlies wessels Afkoelen onder een sprinkler in Berlijn. Ook in Duitsland loopt het kwik op. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6