'Goede organisatie groot voordeel' De onmisbare reisleider Maarten en Kiki van Eybergen enthousiast over rondreis Commerciële bijlage 26 juni 2019 'Laten we eens kijken hoe zo'n rondreis is' opperde Maarten van Eybergens echtgenote Kiki alweer enkele jaren geleden. Inmiddels hebben de twee meerdere georganiseerde reizen gemaakt en genieten ze van de voordelen die zo'n reis biedt. Van Eybergen en zijn echtgenote waren altijd al fervente reizigers, maar de stap om met een groep op reis te gaan, was niet eerder genomen. ,,Dat had met mijn vooroordeel te maken. Mijn grootmoeder boekte steevast een georganiseerde reis bij hetzelfde reisbureau. Vandaar dat ik bij een rondreis al gauw dacht aan een groep ouderen." Met de houding 'Ik laat het maar over mij heen komen' kozen hij en zijn vrouw Zuid-Afrika als bestemming voor hun eerste georganiseerde reis. ,,Dat is heel goed bevallen. De groep was heel gemengd van leeftijd. Zo'n reis heeft eigenlijk alleen maar voordelen, hebben wij ontdekt. Het grootste voordeel is dat het zo strak en goed is georganiseerd. Alles wordt voor je geregeld. Je hoeft niet in lange rijen bij bezienswaardigheden te staan, maar mag zo met de groep naar binnen. Zeker in warme landen is dat fijn, omdat je dan niet in de hitte hoeft te wachten", vertelt hij enthousiast. ,,En wil je een dag alleen op stap, dan is daar ook ruimte voor." Na die eerste reis heeft het echtpaar meer rondreizen gemaakt, maar ook stedentrips. Vijf tot zes keer per jaar zijn ze op stap. Het pensioen geeft hen immers alle vrijheid om elk moment de koffers te pakken. ,,KRAS heeft vaak aanbiedingen, daar maken wij graag gebruik van. Als je op eigen kracht zo'n rondreis maakt, ben je meer geld kwijt. Ook door alle bijkomende kosten, daar kun je als individu niet tegenop." Voor de Van Eybergens begint de geboekte reis vaak al met de voorpret en het inlezen. ,,Het is altijd weer leuk om je te verheugen op zo'n reis. Je weet datje duidelijke, volledige reizen gaat maken waarbij je de hoogtepunten te zien krijgt, □ie staan goed beschreven in de informatie die je vooraf krijgt." Dat laatste is een punt waar de gepensioneerd communicatieadviseur automatisch op let. „Heldere taal, zoals het hoort." Wie een georganiseerde reis boekt, gaat hem of haar in ieder geval ontmoeten: de reisleider. Zij zijn de onmisbare kennis ter plaatse: zij kennen het land, de gewoonten, weten wat wel en niet kan en leiden hun groep naar de mooiste plekken en bezienswaardigheden van het land. Soms ook buiten de gebaande paden, waardoor een reis iets extra's krijgt. Een goede reisleider geeft een reis of excursie net dat beetje meer. Natuurlijk zijn er papieren reisgidsen en is er internet waar heel veel informatie te vinden is. Maar juist het menselijke verhaal, vaak zo smakelijk verteld door de specialist ter plaatse, maakt het extra bijzonder. Alle reisleiders spreken Nederlands. Zij zijn vaak wandelende encyclopedieën, spreken uit ervaring, nemen taal barrières weg en kennen hun groep. Door hun enthousiasme over het land gaat een land ook leven bij de groep die zij begeleiden. Tip van reisleider Susan: Ga met een open mind op pad. De bestemming en route zijn bekend, je weet echter nooit wat je onderweg tegenkomt. Juist die onverwachte aspecten zijn erg leuk en blijven je bij. Highlights van Vietnam Maak in 17 dagen kennis met charmante steden, groene rijstvelden en de gastvrije bevolking Vietnam, ook wel het 'Land van de Rijzende Draak' genoemd, is een intrigerende reisbestemming. Duizenden mythen en legenden worden hier al eeuwenlang verteld. De historie is rijk en turbulent. De natuur prachtig en afwisselend, met vruchtbare rivierdelta's, prachtige bergpassen en groene dalen met rijstvelden. Gratis excursie naar de Waterpuppet-show in Hanoi incl. diner Inclusief twee binnenlandse vluchten Met drie fietstochten en vier boottochten Vele gegarandeerde vertrekdata Boek nu op pzc.nl/vietnam DAGEN Rondreis vanaf Het voordeel Ga naar pzc.nl/ontdekken Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63