Darmkankerstudie kan direct van start dankzij zwemgeld Docenten: 'Angstcultuur bij Politieacademie' 5 Verhitte reacties op roklengte Er stond een band Leefte spelen. Dat was erg stimulerend veel minder. Sterker, de verwachting is dat het er alleen maar meer wor den door de vergrijzing. Het pro bleem is nu niet ineens opgelost.'' Van der Wijden oogt fit en mon ter, nog geen 24 uur nadat hij in Leeuwarden uit het water werd ge hesen. De zwemmer is alweer aardig hersteld van zijn monsterprestatie, vertelt hij. ,,Ik had verwacht dat ik me ellendiger zou voelen. Ik heb net jes twaalf uur geslapen. Ik heb wel wat spierpijn en last van schuurplek- ken, maar voor de rest gaat het eigen lijk wel. Het lichaam herstelt snel.'' Bang dat hij lichamelijk iets aan zijn Elfstedenzwemtocht overhoudt, zegt hij niet te zijn. ,,Oh nee hoor, helemaal niet. Dat was vorig jaar niet het geval, en nu was ik zo goed voor bereid dat ook dit wel goed komt.'' Twijfel Zo'n moment als vorig jaar, waarbij de zwemmer het zo zwaar had dat zijn vrouw Daisy hem letterlijk uit zijn tent moest praten, heeft Van der Weijden dit jaar niet gehad. Maar, zo zegt hij, toen iedereen maandagoch tend dacht dat hij 'het wel even zou gaan halen', sloeg de twijfel toe. ,,M'n tempo zakte in, het ging snel slech ter. Ik had geen goede nacht gehad, ik had het echt wel zwaar.'' Ook zijn vrouw Daisy, die hem be geleidde vanuit de volgboot, vreesde toen dat het weer verkeerd zou aflo pen. ,,Hij had erg veel last van schuurplekken, die bij elke slag pijn deden. Hij wist zich even geen raad met zichzelf', vertelt ze. ,,Toen zijn we vooral lief voor hem geweest. We zeiden: wanneer je ook aankomt, het is allemaal oké. Neem je tijd.'' Vorig jaar strandde Van der Weij- dens Elfstedentocht na 163 kilome ter, in Burdaard. Hoe het nu was om nu langs dat gehucht te zwemmen? ,,Ik was daar erg mee bezig: als ik daar ben, ga ik door'', zegt hij. ,,Er stond een lokale band Leefte spelen. Dat was erg stimulerend.'' Daisy: ,,Vorig jaar was voor Maar ten een lijdensweg, heeft hij het ont zettend zwaar gehad. Dit jaar was daar niet mee te vergelijken. Ik heb hem nu enorm zien genieten. Hij maakte grapjes onderweg, gaf high fives, zwaaide naar mensen op de kant. Dat was echt een verschil.'' Dat zat hem niet alleen in de wa terkwaliteit die nu beter was, en de dagen die nu langer waren - vorig jaar ondernam de zwemmer zijn po ging in augustus. Ook de aanpak was ditmaal anders, vertelt zijn echtge note en mental coach. ,,Vorig jaar vroegen we voortdurend aan Maar ten: hoe gaat het, hoe voel je je? Nu had hij van tevoren gezegd: jullie mogen me niks vragen. Er is alleen communicatie als ik dat wil. Nou, ik kan je vertellen: dat is best moeilijk als iemand vier dagen in het water ligt en dat ook nog eens je man is.'' Maar zulke veranderingen hebben zich wel uitbetaald, zegt de zwem mer. ,,Ik heb nog niet zo veel kunnen napraten, maar dat idee had ik wel. De organisatie stond heel strak.'' Hij vertelt dat hij veel steun ervoer van de massale, vrolijke support die hij onderweg kreeg. Zeker maandag, toen hij er aardig doorheen zat. ,,Maandagochtend dacht ik: nu is ie dereen aan het werk. Dat Dokkum zo vol stond, dat is bizar. Ik voel me enorm gedragen en gesteund.'' Zijn hele tocht lang bleef hij zich verwon deren over al die toeschouwers langs de kanalen en sloten. ,,Wat voor kle ren ze aan hadden, wat er op de spandoeken stond: dat krijg je alle maal mee.'' Of hij het nog een keer gaat doen? ,,Misschien kunnen we iets doen met al die meezwemmers. Voor mezelf denk ik dat dit het wel was", zegt hij. Dat hoopt zijn vrouw ook. Maar helemaal gerust is ze er niet op, lacht ze. ,,Vorig jaar kwam hij een paar da gen na de finish met het leuke nieuws dat hij het nog een keer wilde gaan proberen. Dus ik wacht met spanning af wat hij nu nog in petto heeft.'' ,,Natuurlijk stond ik ook jui chend aan de kant'', bekent Ge- raldine Vink van het UMC Utrecht. ,,Ik vind het echt een heldenactie.'' Voor de program mamanager van het grootste landelijke onderzoek naar darmkanker is het niet alleen een stoere actie, maar betekent het ook klinkende munt voor dit onderzoek. Welgeteld: 1.085.006 euro en 90 cent. Maarten van der Weijden koos het onderzoek samen met patiënten, en voor hen kan het onderzoek echt een wereld van verschil maken, legt Vink uit. In 2018 kregen er ongeveer 14.000 nieuwe patiënten de diagnose dikkedarmkanker. ,,Nu krijgen alle patiënten met dikkedarmkanker en uit zaaiingen in de lymfeklieren na de operatie chemotherapie aan geboden. Maar van de tien pa tiënten die je behandelt, zou den vijf sowieso genezen zijn door de operatie, krijgen drie de ziekte sowieso terug en zijn er twee patiënten die de ziekte niet terugkrijgen omdat je ze die chemo hebt gegeven.'' Een bloedtest zou kunnen helpen om een betere afweging te maken. ,,Eigenlijk krijgt nu 80 procent van de dikkedarm- kankerpatiënten die chemo voor niks'', rekent zij de gevol gen van die zwaar belastende behandeling voor. Wat dat in de praktijk bete kent? Door de chemo's kunnen de zenuwen beschadigen, waardoor mensen tintelingen krijgen in hun tenen en vinger toppen. ,,Daardoor kunnen mensen bijvoorbeeld de knoopjes van hun overhemd niet meer zelf dicht maken. In het ergste geval gaat die zenuw pijn nooit meer over.'' Energie Ook hebben ex-kankerpatiën ten vaak te kampen met ver moeidheid. ,,En dat is niet zo maar vermoeidheid'', bena drukt Vink. ,,Deze is niet over na een nachtje goed slapen. We hebben het over een algeheel gebrek aan energie voor alles.'' Vink hoopt dat zij met colle ga's Remond Fijneman van het Antoni van Leeuwenhoek en Veerle Coupé van VUMC de be handeling van kankerpatiënten 'meer op maat' kan maken. ,,Met dit onderzoek kan een deel van de darmkankerpatiën ten hopelijk een onnodige che- mokuur bespaard blijven.'' Hoe de test werkt? Sinds kort is het mogelijk om het dna van tu moren op te sporen in bloed en te analyseren. Met dit door de Friese zwemtocht gefinan cierde onderzoek wordt onder zocht of zo'n bloedtest kan voorspellen welke darmkanker patiënten met lymfeklieruit zaaiingen baat hebben bij aan vullende chemotherapie na de operatie. Door het dna te testen na de operatie, kan onderscheid ge maakt worden tussen darm kankerpatiënten die geen reste rende tumorcellen hebben en darmkankerpatiënten die wél resterende tumorcellen hebben. Vink: ,,De eerste groep is ziek- tevrij, de tweede groep loopt hoog risico op terugkeer van de kanker.'' Vink is extra verguld met het geld voor het onderzoek, omdat in de wetenschap vaak meer aandacht en geld is voor het ontdekken van bijvoorbeeld nieuwe geneesmiddelen tegen kanker. ,,Onderzoek naar bijwerkin gen van medicijnen is nou een maal minder sexy, maar kan voor een grote groep patiënten wel een groot verschil maken in hun dagelijks leven.'' Terwijl de behoefte aan nieuwe docenten groot is, worden vacatu res 'niet of nauwelijks' opgevuld, schrijven de bezorgde docenten in de brief. ,,Er heerst angst en do centen willen terug naar de een heden, zo blijkt uit sollicitaties.'' Afgelopen week maakten twee sectorhoofden bekend op te stap pen. De Politieacademie is de oplei ding voor toekomstige agenten, rechercheurs en politiespecialis- ten. Het rommelt al langer binnen de organisatie. Docenten uit het Basis Politie Onderwijs trokken in april aan de bel over een te hoge werkdruk. Ze zeggen 50 procent meer uren te maken dan in hun contract staat. De komende jaren moet de Politieacademie honderden extra agenten opleiden om de vergrij zing binnen de politie op te van gen. Docenten zeggen die groei niet te kunnen bijbenen als er niet voldoende versterking is. Sinds hun eerste noodmelding aan deze krant is 'op verschillende locaties de spanning om te snij den', schrijven de docenten. Ze voelen zich 'onveilig en niet ge hoord'. Een intern onderzoek bij de Politieacademie trok in mei harde conclusies over de leiding van het opleidingsinstituut. Er was onder meer 'onvoldoende chemie' in de top. Na het verschijnen van dit rap port maakte de politie het vertrek van directeur Leon Kuijs en hoofd Met alles wat we in ons hebben zijn we bezig problemen aan te pakken bedrijfsvoering Dineke Oldenhof bekend. Woordvoerder van de Politie academie Pieter Beljon zegt te be treuren dat docenten 'hun grieven via anonieme brieven aan de krant menen te moeten uiten'. Volgens Beljon is de leiding van het opleidingsinstituut de afgelo pen maanden intensief in gesprek gegaan met alle betrokken docen ten. ,,Met alles wat we in ons heb ben, zijn we bezig problemen aan te pakken.'' Van een leegloop is volgens Beljon geen sprake. De Politieaca demie doet er volgens hem alles aan om meer docenten aan te ne men. ,,Maar het kost tijd om deze mensen pedagogisch en didac tisch op te leiden.'' DEN HAAG Een kledingadvies voor warm weer van Sociale Zaken zorgde gisteren voor kri tiek en hilariteit. Het ministerie deelde gisteren een folder van de arbodienst waarin dames het advies kregen een rok te dragen tot op de knie. Bij 'verzorgde benen' is bloot geen probleem, aldus de folder. Twitteraars vroe gen zich af wat 'verzorgd' in houdt. Geschoren, zonder spat aderen, gebruind? „Scheer je weg, SZW'', reageert iemand. ,,Is dit een grap of om te huilen?'', aldus een ander. ,,Is het 25 juni 1959?'' Het mininisterie noemde het advies 'onhandig'. woensdag 26 juni 2019 GO -Maarten van de Weijden Kijk op de site bij /video Maarten blikt terug op zijn zwemtocht. Het eerste concrete resul taat van de zwemtocht van Maarten van der Weijden staat vast. Het hoogste be drag gaat naar onderzoekers die met een bloedtest vast willen stellen of darmkanker patiënten na hun operatie chemotherapie nodig heb ben. Marcia Nieuwenhuis Utrecht/Amsterdam n M Direct na de zwem tocht van Van der Weijden stond de tel ler op ruim 3,9 miljoen. FOTO ANP De Politieacademie kampt met een angstcultuur en leegloop, waarschuwen docenten in een brief aan deze krant: ,,De span ning is om te snijden.'' Het be stuur ontkent verontrustende signalen. Koen Voskuil Apeldoorn - Pieter Beljon, Politieacademie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5