hier nog zijn communie De doopvont staat nu in een andere kerk Na preken nu spierballen kweken ZEELAND 15 dan een voormalige kerk. Dat er kent ook Luitjens. ,,Twee dingen waren echt spannend voor ons. Het geluid en de warmte. De galm was hier zo sterk dat je elkaar op een paar meter afstand al niet meer kon verstaan." Hij wijst naar boven. Wat in eerste instantie op zwarte verf lijkt blijkt een geluid dempende vezel te zijn die op het plafond gespoten is. ,,Het neemt 85 procent van de galm weg." Koel Dat de kerk ondanks het tropische weer binnen lekker koel blijft, blijkt wel. Dat krijg je voor een deel cadeau met de dikke muren van een kerk. Warm kan het wel worden, verzekert Luitjens. ,,De oude verwarmingsinstallatie heb ben we vervangen voor vloerver warming. We kunnen het zo heet stoken dat het niet lekker meer is." Wendy Wagenmakers Bruinisse Op de plek waar tot dertig jaar ge leden werd gepreekt en gebeden tot God, komen nu mensen samen om spierballen te kweken. Het ge bouw van de oud gereformeerde gemeente in Bruinisse is getrans formeerd tot fitnesscentrum. Miranda Bolijn was niet degene die van de kerk een fitnessclub maakte. ,,Dat deed de vorige eige naar al. Daarna namen mijn man Cees en ik het pand over om er ons reclamebureau in te vestigen, maar toen dat te klein werd, dacht ik: ik kom uit de sportwereld, ik Eigenlijk merk je nauwelijks dat dit vroeger een kerk was begin er gewoon weer een fitness club." Dus werden er weer fitness apparaten het voormalige kerkge bouw in gesjouwd. ,,We hebben nog een rond raam en het pand is hoog, maar verder merk je eigen lijk nauwelijks dat dit vroeger een kerk was." Niet vloeken De gemeente die in het gebouw kerkte, was van het 'zwaardere' soort. Bolijn: ,,Misschien wel de zwaarste van Bru. Daarom komt het ook nooit voor dat mijn klan ten dit gebouw vroeger als kerk ganger hebben bezocht. Ik heb een heel andere doelgroep. Wel zeg ik wel eens voor de grap: niet vloe ken, want je bent in de kerk!" Michiel Bouwman Goes De protestantse gemeente in Goes (PKN) verkocht in 2016 het gebouw De Hoogte in de Populierenstraat aan Gors. Onder meer vanwege de dalende bezoekersaantallen. ,,We gingen van drie ochtenddiensten in Goes naar één", herinnert scriba Flip Homburg zich. Het gebouw met het koperen puntdak veranderde daarna in een appartementencomplex, ontwor pen door architectenbureau Roos- Ros. Acht cliënten kunnen er nu wo nen, terwijl er in de kelder plaats is voor dagbesteding. Het gebouw verving de voorziening voor men sen met verstandelijke beperking en autisme in Kruiningen. Veel van de kerkinventaris is ver huisd naar andere kerken. Zoals het pijporgel, vertelt Homburg. ,,Dat is naar hervormde gemeente De Le vensbron in Goes gegaan. Die had nog een elektronisch orgeltje." De doopvont en een kaarsenstandaard worden nu gebruikt in de Vredes- kerk aan de Bergweg. woensdag 26 juni 2019 GO sportschool of restaurant Begeleidster Kim Voet loopt over de extra gebouwde verdieping in De Hoogte in Goes. foto marcelle davidse -Miranda Bolijn, eigenaresse Waar nog niet zo heel lang gele den kerkgangers op de banken zaten en de dominee de dienst voorging, zijn nu de woonka mers van cliënten van zorgin stelling Gors in Goes-Zuid. A In het voor malige kerk gebouw De Hoogte in Goes wonen nu cliënten van Gors. foto MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47