fix Corazonbox moet minderbedeelden helpen Eén regeling huisvesting migranten BEVELANDEN EN THOLEN 13 Nieuwe steiger kost gemeente zeven ton GOES WOONWIJK vr. 9 COLIJNSPLAAT De opvolger van de visserijsteiger in de Co- lijnsplaatse haven is bekend. De versleten steiger maakt dit najaar plaats voor een combinatie van zware betonnen pontons en wa tersportpontons. De kosten: 675.000 euro. De drijvende constructie moet uitkomst bieden tot het moment dat duidelijk is hoe de uitbrei ding of herinrichting van de Co- lijnsplaatse werk- en recreatie haven eruit gaat zien. Dat kan nog een aantal jaren duren en zo lang gaat de huidige steiger niet meer mee. Bij een inspectie eind oktober bleek het bouwwerk op instorten te staan. Tijdelijke ver stevigingen en een gedeeltelijke afsluiting moeten de steiger tot het eind van het hoogseizoen veiligstellen. De steiger waarvoor de ge meente Noord-Beveland heeft gekozen, is met 675.000 euro de duurste van vier varianten. De overige drie opties waren het op knappen van de huidige steiger voor een periode van drie tot vijf jaar (315.000 euro), de steiger slo pen en watersportpontons op een nieuwe plek in de haven leg gen (607.000 euro) of water sportpontons plaatsen op de plek van de huidige steiger (533.000 euro). De duurste optie heeft om meerdere redenen de voorkeur. Allereerst brengt 'ie de minste risico's met zich mee: in tegen stelling tot de watersportpon tons is de betonnen constructie geschikt voor het aanmeren van viskotters. Ook gaat deze variant langere tijd mee. Dat doet de huidige steiger na een opknap beurt ook, maar daarbij bestaat het risico dat er alsnog een tijde lijk alternatief moet komen als de herinrichting van de haven onverhoopt langer op zich laat wachten. Tot slot is het de be doeling dat de pontons, loop brug en een aantal afmeerpalen ook in de toekomstige haven een plekje krijgen. Op die manier be spaart de gemeente weer. Directeur Martijn van Sabben van aanne mingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp - de ontwik kelaar van de wijk - kan nog geen exacte datum geven. ,,Maar ik ver wacht dat bewoners aan het eind van het jaar gebruik kunnen ma ken van de nieuwe ontsluiting", zegt hij. Deze toegangsweg van de wijk heet straks de Vleugelweg. Het Pykeswegje (de weg die uit komt bij de grote kruising bij het ziekenhuis) blijft in de toekomst overigens ook gewoon beschikbaar voor mensen die de wijk willen in- of uitrijden. De meest zuidelijk gelegen wijk van Goes groeit ondertussen ge staag door. Fraanje is vorige week begonnen met de verkoop van de woningen in wat 'Fase K' heet. Deze ligt oostelijk ten opzichte van de al bestaande woningen in Aria, dus richting het ziekenhuis. In dit deel van de wijk komen al lerlei soorten woningen: vrij staand, tweekappers en rijtjes. ,,We gaan er ook iets nieuws doen'', zegt Van Sabben. ,,Er komt een woonhofje. De bewoners van de huizen die daar omheen staan, hebben straks een gezamenlijke binnentuin.'' Van Sabben verwacht dat de bouw van de eerste huizen in dit deel van de wijk in september of oktober begint. Een informatiedag trok vorige week zo'n zeventig be langstellenden. Met 'Fase K' komt het einde van de wijk zeker nog niet in zicht. ,,We kunnen echt nog wel wat jaren vooruit.'' Aria krijgt in totaal 350 woningen, waarvan straks ruim de helft is ge bouwd. ,,Later zullen we het Py- keswegje oversteken'', zegt de di recteur van Fraanje. ,,De wonin- De woningen komen uiteindelijk bijna tot aan de 's-Graven- polderseweg gen komen uiteindelijk bijna tot aan de 's-Gravenpolderseweg.'' Kantoren Pal aan die weg - bij de stoplichten - ligt overigens een stuk grond waarop in de toekomst ook (lichte) bedrijfsmatige activiteiten mogen plaatsvinden of bijvoorbeeld kan- toren of maatschappelijke en cul turele voorzieningen kunnen ko men. Wat er gaat komen, is vol gens Van Sabben nog niet duide lijk. Samen met het Goese Diep (tus sen het havenindustrieterrein en het Goese Meer) is Aria is op dit moment de enige nieuwbouwwijk in Goes waar nog flinke groei in zit. In Riethoek worden momen teel de laatste paar woningen ge bouwd en in het noordelijk gele gen Mannee zijn vrijwel alle kavels vergeven of gereserveerd. De ge meente oriënteert zich momen teel op toekomstige woningbouw, maar een grote nieuwbouwwijk is op dit moment niet in zicht. Goes moet weliswaar nog heel wat woningen bouwen om aan de toekomstige vraag te kunnen vol doen, maar richt zich daarbij ook nadrukkelijk op zogeheten inbrei- dingslocaties. Voorbeelden daar van zijn de Van Dusseldorpkavel en het voormalige GAK-gebouw. SINT-ANNALAND Mensen met een minimuminkomen wekelijks voorzien van een groente- en fruitbox tegen een lage prijs. Dat is het streven van de Stichting Corazon uit Sint- Annaland. Richard en Hannie Lanser, bestuursleden van de stichting, begonnen in 2016 met de ver koop van groenten en fruit, die vanwege vorm, formaat of kleur hun weg niet naar de consument vonden, maar zou den worden weggegooid. Omdat de losse verkoop van die groenten en fruit behoor lijk wat tijd in beslag nam, kwamen zij op het idee van de Corazonbox: een box met groenten en fruit voor een week. Naast 'buitenbeentjes' en bij de groothandel inge kochte groenten en fruit bevat de box steeds meer streekpro ducten. ,,Wij vinden het be langrijk om lokale, kleinscha lige en diverse teelten te sti muleren", zegt Richard. De stichting heeft via voedsel-actie.nl een speciaal fonds opgericht waarmee ze het project wil financieren. Wie de box niet kan betalen, kan beroep doen op die stich ting. Die betaalt dan de helft. Willem Adriaansens Kruiningen Met zijn vijven hebben de Beve- landse gemeenten een onderzoek laten doen door de Stec Groep. In het onderzoek is gekeken naar de huidige situatie en naar de toe komst. Op dit moment werken er zo'n 2350 arbeidsmigranten in de vijf gemeenten. Die zijn vooral ac tief in de land- en tuinbouw en de voedingsindustrie, inclusief de visverwerking. Er werken 15 pro- cent meer arbeidsmigranten op de Bevelanden dan er wonen. Tij dens piekmomenten is dat huizen tekort zelfs nog groter. Er is dus te weinig huisvesting voor de in de regio werkzame ar- Er is te weinig huisvesting voor arbeidsmigranten en dat wordt in toekomst alleen maar erger beidsmigranten. En dat wordt in de toekomst alleen maar erger. De vraag naar arbeidsmigranten is vol gens het onderzoek structureel en zal de komende tien jaar toenemen met minimaal 450 en maximaal 2000 arbeidsmigranten. Het rap port gaat uit van een gemiddelde groei van 100 migranten per jaar. En dat tien jaar lang. Aan het onderzoek hebben ook bedrijven deelgenomen. Die heb ben aangegeven nog volop plannen te hebben. In totaal voor ongeveer 730 huisvestingsplaatsen. Zo'n 135 daarvan zijn bedoeld voor vervan ging van kwalitatief slechte of dure huisvestingsvormen. Een stuk of 60 voor verhuizing van arbeidsmi granten die in West-Brabant wo nen maar op de Bevelanden wer ken, maar het meeste (535) voor uit breiding. Nu voert elke gemeente echter nog steeds het eigen beleid uit. Na de vakantie wordt gekeken hoe er tot één gezamenlijk beleid gekomen kan worden. woensdag 26 juni 2019 De wijk Aria in Goes zal in de toekomst nog flink uit breiden in zuidoostelijke richting (het bovenste deel van de foto). Helemaal bo venaan is zie kenhuis Adrz te zien. foto MARCELLE DAVIDSE Ontsluiting Aria komt dit jaar GO Bewoners van de nieuwbouw wijk Aria in Goes hoeven binnen kort niet meer per se via het smalle Pykeswegje te rijden om thuis te komen. De aanleg van de hoofdontsluitingsweg, die aansluit op de Nansenbaan, be gint binnen afzienbare tijd. Rob Paardekam Goes -Martijn van Sabben De vijf Bevelandse gemeenten gaan samenwerken bij de huis vesting voor arbeidsmigranten. Borsele, Goes, Kapelle, Noord- Beveland en Reimerswaal zullen daarvoor een gemeenschappe lijk beleid ontwikkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45