Nieuw compromis voor woningbouw Cleene Hooge d Open dagen Vauo 9 zaterdag 29 juni 2019 dinsdag 2 juli 2019 NOLLEBOS OPRUKKENDE IRRITERENDE EXOOT uan 09.30 tot 11.30 uur uan 16.00 tot 19.30 uur Claudia Sondervan Vlissingen Als bewoner van de Van Woelde- renlaan is het bos en park Westduin zowat zijn voortuin. Met een spade ging Van Isacker (64) op een zater dag een flinke 'plantage' van de me tershoge, stekelige schermbloemige te lijf. Na een paar uur stevig steken, hakken en spitten, in goed bescher mende kleding, ligt er een 600 vier kante meter van de sterk irrite rende, forse plant plat. Her en der steekt nog een bloem omhoog. De vernieling zal de planten niet do den, die lopen weer uit, maar deze bloeironde zullen de berenklauwen geen zaad zetten om nog verder op te rukken. Rond de zitbanken en het wandelpad schieten alweer jonge planten op, soms verschanst in braamstruiken. De bosgrond is waarschijnlijk één grote zaadbank met nog voor jaren zaden die wachten op een kans tot ontkiemen, als er vol- TKaée Jean-Marie van Isacker hakte eigenhandig 600 vierkante meter berenklauw weg. foto lex de meester doende licht op valt. Wegspuiten mag niet meer. Voor schapen die de jonge berenklauwen wel lusten, is het terrein ongeschikt. Geregeld blijven vernielen tot de planten te verzwakt zijn om te herstellen is het enige wat helpt, weet Van Isac- ker. Hij boekte met die aanpak eer der goede resultaten bij de jacht haven Oranjeplaat bij Arnemui- den. ,,Je zou eigenlijk met een groepje vrijwilligers om de zoveel tijd op pad moeten om de beren klauw te bestrijden." Wie daar wel een dag of wat aan kwijt wil zijn, mag zich bij hem melden: thedol- phin@xs4all.nl. ,,Ik weet niet of ik daar een club voor bij elkaar krijg, maar het zou mooi zijn", vindt de natuurliefhebber. ,,De beren- klauw-busters". Die inzet is nodig omdat de ge- meente Vlissingen de planten en kel bestrijdt op plaatsen waar bos- en parkbezoekers risico lopen in contact te komen met de brand- naalden op blad en stengels. Op slecht toegankelijke plaatsen, zoals de open plek tussen de bomen dieper in het bos waar Van Isacker bezig is geweest, laat de gemeente de planten met rust. ,,Maar dat helpt niet tegen de verspreiding", wijst hij naar de jonge aanwas. „Gemeenten zijn sinds 2017 ver plicht de reuzenberenklauw te be strijden." Als reuzenberenklauw groeit op riskante plaatsen, kun nen mensen dat de gemeente mel den via meldingen@vlissingen.nl. Dan wordt de plant aangepakt, laat een woordvoerder weten. Boomrot Het stoort hem dat er weinig on derhoud aan het gebied wordt ge pleegd. Ook aan de bomen. ,,Als de grote solitaire bomen geregeld worden gecontroleerd, hoe kan het dan dat er laatst bij windkracht acht een grote es is omgegaan? Als je kijkt, zie je hoe ver en hoe zicht baar de zwarte schimmel de stam aan de voet doorgerot heeft. Die boom stond midden in het gras, vlakbij de skatebaan. Daar had ie mand bij gewond kunnen raken." De laatste vijf maanden zijn wel vijf bomen gesneuveld in het veld tussen de skatebaan en de Burge meester van Woelderenlaan, weet Van Isacker. ,,Twee populieren uit de jaren '70 die na inspectie onvei lig werden verklaard zijn verwij derd, de andere drie populieren zijn door de kracht van de wind omgewaaid. Eén populier is nu te rug geplant. Een tweede zou ko mend najaar de grond in gaan." Een tweede compromis ligt klaar voor woningbouw in de Cleene Hooge bij Middelburg. Ook dat komt tegemoet aan wensen van omwonenden, zegt initiatiefne mer Piet Kraan van de LPM. Tege lijkertijd houdt het rekening met de financiële belangen van de ge meente. Stichting De Cleene Hooge pleit voor zo weinig mogelijk wonin gen, vrije zichtlijnen vanaf de Laurens Stommesweg richting de duinen en verkoop van de grond die de gemeente niet voor wo ningbouw nodig heeft. ,,We wil len luisteren naar de omwonen den", zegt Kraan. Daarom is met steun van coalitiegenoten SGP en VVD een voorstel gemaakt om het uitzicht vrij te houden en te on derzoeken of de bouw van enkele landgoederen een alternatief kan zijn voor de bouw van tientallen huizen. De resterende grond verkopen hoeft van LPM, SGP en VVD niet per se. Daarmee blijft het voorstel acceptabel voor de vierde coalitie partij, het CDA. ,,Wij dienen het niet mee in, want wij hebben hier geen behoefte aan. Zelf was ik lie ver verder gegaan, zelfs verder dan het plan van het college. Maar ver moedelijk zullen we dit voorstel van de LPM wel steunen als we daarmee ergere dingen kunnen voorkomen", zegt CDA'er Wim Kant. Dat 'ergere' is in zijn ogen een ander compromis, dat is ge maakt door de PvdA en op de steun kan rekenen van de volle dige oppositie. In dat voorstel wordt de reste rende grond verkocht, maar zo ver gaat de LPM niet. Die wil wel dat de grond aan andere partijen wordt verhuurd. ,,Het beheer moeten we niet in eigen hand houden", vindt Kraan. Dat is na melijk een zorg van de omwonen den: die vrezen dat dan later als nog meer woningbouw in beeld komt. ,,Die angst willen we weg nemen en dat kan met langlo pende contracten voor het beheer van dat gebied", zegt Kraan. Voor de LPM is van belang dat de zichtlijnen vanaf de Griffioen over de Cleene Hooge richting de duinen open blijven. Het CDA is daar kritisch over. ,,Zichtlijnen zijn een particulier belang. Door hier rekening mee te houden kun nen we een precedent scheppen voor andere projecten zoals Essen- velt", waarschuwt Kant. Dat is het open gebied tussen Middelburg Zuid en Oost-Souburg waar Mid delburg ook woningen wil bou wen, zo'n vierhonderd in totaal. De gemeenteraad neemt mor genavond een besluit. Ravensteijnweg 1, Middelburg Ravensteijnweg 1, Middelburg VIietstraat 11a, Terneuzen woensdag 26 juni 2019 GO Gezocht: berenklauw-busters Het loopt uit de klauwen met de reuzenberenklauw in het Nolle- bos in Vlissingen. De gemeente kan te weinig mensen inzetten om de oprukkende, uiterst irrite rende exoot te bestrijden, vindt Jean-Marie van Isacker. Daarom dook hij zelf het bos maar in. «Sr Maurits Sep Middelburg De intakegesprekken vinden plaats van 5M juni tot en met 4 juli. Kijk voor meer informatie over het voortgezet algemeen volwassenen onderwijs op: SCalda.nl/uauo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41