Aantal zelfdodingen baart zorgen Opsporing Verzocht levert een tip over dode vrouw op ZEELAND 3 kijken later hoe we dit aan het cur riculum toevoegen." Wanneer de maatregel ingevoerd wordt, is ook nog onbekend. Bakker: ,,We willen ouders en leraren volop ruimte ge ven voor suggesties. Daarna kijken we hoe en wanneer we het beleid gaan uitvoeren." ,,Ik gebruik mijn telefoon vooral voor sociale media", zegt Koen Dorst (13) uit Kloetinge. ,,Ik zit op Instagram. Ik plaats er zelf niet veel op, maar ik volg wel klasgenoten en humoraccounts met grappige uit spraken en raadsels. Ik kijk ook filmpjes op YouTube en ik volg vechtseries op Netflix. Ik heb na tuurlijk ook Whatsapp en ik kijk op Nu.nl. Ik heb ook een app voor het rooster en cijfers van school. Tussen de lessen door kijk ik op mijn tele foon als ik niet weet in welk lokaal ik moet zijn. In de pauze gebruik ik mijn telefoon niet veel. Soms zoek ik iets op als ik een discussie heb met klasgenoten, bijvoorbeeld over sportuitslagen. En in een tussenuur speel ik wel eens een spelletje. Ik zou mijn smartphone niet missen op school. Ik snap de maatregel wel. Ik zie dat andere kinderen veel ga- men in de pauze. Het zijn volgens mij vooral de kinderen die thuis een schermlimiet hebben. Ik vind zo'n schermpje na een tijdje ge woon niet meer interessant. Ik zou mijn telefoon dan wel graag in mijn kluis hebben, zodat ik na schooltijd mijn moeder kan bellen of appen wanneer ik thuiskom." ,,Ik heb op school een Nokia, waarmee ik alleen kan bellen en sms'en", zegt Sandra Hoogerland (13) uit Krabbendijke. ,,Thuis heb ik samen met mijn moeder en broer- tje een smartphone. Daarmee kan ik op de klassenapp. Voor het roos ter heb ik geen app nodig: mijn moeder print het uit. 'Prima zo' ,,Mijn vriendinnen vertellen me wel wat er op de klassenapp ge beurt, en anders zie ik het na schooltijd. Er zijn nog drie andere kinderen in mijn klas die geen smartphone hebben. Ik vind het prima zo. Ik denk dat je door de smartphone veel minder contact heb met klasgenoten. Ze zitten soms allemaal te gamen. Dan denk ik: kun je ook nog normaal met el kaar praten? Als je steeds naar een schermpje kijkt, zie je geen ge zichtsuitdrukkingen. Dan zie je niet wat iemand bedoelt. Tijdens de les leiden smartphones soms af. Dan gaat er een telefoon af, terwijl we een psalm aan het zingen zijn. Dan denk ik: zet dat ding gewoon uit. Zonder telefoon kun je je beter concentreren in de les. Ik vind het goed dat het Calvijn College deze maatregel neemt. De school durft tegen de stroom in te gaan." In heel Nederland stapten 1829 mensen in 2018 uit het leven. In Zeeland ging het om 32 mannen en 20 vrouwen, zo blijkt uit cijfers die het CBS dinsdag publiceerde. Het aantal zelfdodingen in Zee land kende in 2017 een opmerke lijke stijging: van 37 naar 62. Tussen 1996 en 2016 varieerde het aantal suïcides van 26 tot 49 per jaar. In 2018 was er weliswaar sprake van een flinke daling, maar 52 is nog steeds erg hoog. Dat komt neer op 13,6 mensen per 100.000 inwo ners. In geen enkele provincie is dat zo hoog. ,,We zijn wel heel blij dat het hoge aantal van vorig jaar er niet Preventie is een kwestie van lange adem meer is", zegt Mischa Laeven, pro jectleider van Zeeland Zonder Zelf moord. ,,Terwijl landelijk een da ling van 5 procent speelt, is dat bij ons 16 procent, vooral onder man- nen. Daar hebben we ook vooral op ingezet. Niettemin steken we er landelijk nog steeds met kop en schouders bovenuit. Dat is een zorgwekkende situatie. Dat bete kent dat we nog een tijdje door moeten gaan. Preventie is een kwestie van lange adem." Zeeland Zonder Zelfmoord pro beert met publiekscampagnes het onderwerp beter bespreekbaar te maken. Daarnaast leren professio nals en huisartsen hoe zij signale ren dat mensen zelfdoding overwe gen, eerder signaleren. De komende tijd wordt onder meer extra aandacht besteed aan LHBTI'ers. ,,Onder die doelgroep komen suïcidale gedachten en po gingen veel meer voor, omdat ze vaak worstelen met de situatie waar ze in zitten." WESTDORPE De politie tast nog steeds in het duister wie de overle den vrouw is die zaterdag in West- dorpe is gevonden. gisteravond werd een foto van haar getoond in het televisieprogramma Opsporing Verzocht. Er wordt nauw samengewerkt met Belgische collega's om haar identiteit te achterhalen, daarom werd het programma ondertiteld in het Frans. Er zijn geen persoonlijke spullen bij het lichaam aangetrof fen. De vrouw heeft meerdere ope raties ondergaan. Zo is onder meer haar baarmoeder en galblaas ver wijderd. Foto's van de vrouw zijn te zien op de website van Opsporing Ver zocht. Er kwam een tip binnen. Het totaal aantal tips staat nu op 23, maar geen enkele zegt iets over haar identiteit. De vrouw is met geweld om het leven gebracht, dat maakt de politie op uit de verwondingen die op het lichaam zijn aangetrof fen. Ze werd gevonden in een wei land aan de Sint Anthoniekade, niet ver van de grens met België. De vrouw was daar zonder kleding achtergelaten. Weiland Het politieteam, dat uitgebreid on derzoek heeft gedaan in de omge ving van het weiland, hoopt dat mensen die meer weten zich mel den. 'Het móet zo zijn dat iemand haar mist', schrijft de politie in een bericht dat vandaag is uitgestuurd. woensdag 26 juni 2019 blijft straks in de kluis Leerling Koen Dorst (l) zou zijn smartphone niet kunnen missen op school. Sandra Hoogerland (r) staat juist achter het besluit van haar school. foto marcelle davidse Het aantal zelfdodingen in Zee land is vorig jaar behoorlijk ge daald. Kwamen er in 2017 62 zelfdodingen voor, in 2018 waren dat er 52. Dat is, afgezet tegen het aantal inwoners, nog steeds het hoogste van het land. Rolf Bosboom Goes -Mischa Laeven, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35