Voorzichtig met staatsuitgaven Man uit Terneuzen krijgt jaar langer tbs Kralenstrijken Nog een jaar tbs voor inwoner Sint-Maartensdijk 2 CALVIJN COLLEGE MAATREGEL Commentaar Geld moet rollen. Dit is de bekende mantra van hoogleraar economie Coen Teulings. Al jaren verliest hij zijn doel niet uit het oog. Dus ruim voordat een studiegroep van het ministerie van Financiën, van het Centraal Planbureau en van de Nederlandsche Bank begint na te denken over wat de overheid de komende jaren kan uitgeven, herhaalt Teulings zijn pleidooi nog maar eens in deze krant: de regering moet snel veel geld in de economie pompen in plaats van de staatsschuld aflossen. Teulings zit in het kamp dat pleit voor een creatiever - lees minder streng - begrotingsbeleid als middel om een positiever economisch klimaat te scheppen. Teulings, voormalig directeur van het CPB, is niet de eerste de beste econoom. Maar hij be geeft zich steeds op glad ijs. Theoretisch kan het misschien wel kloppen dat het op de lange termijn gezien beter is om nu wat minder zuinig te zijn. Maar er is ook zo iets als de harde praktijk. Die heeft ons geleerd dat het op schulden gebaseerde economische groeimodel vroeg of laat leidt tot een nieuwe diepe crisis. Daarom is het huidige begrotingsbeleid zeer verstandig. Het haalt misschien wat minder uit de economie dan theoretisch mogelijk is, maar het maakt Nederland met minder schuld iets minder afhankelijk en dus minder kwetsbaar. De Nederland- sche Bank steunt niet voor niets deze voorzichtige aanpak. Praktijk heeft ons geleerd dat het op schulden gebaseerde groeimodel onvermijdelijk weer onderuit gaat MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren bepaald dat de tbs van de 32-jarige S. B. uit Terneuzen met een jaar wordt ver lengd. Het Openbaar Ministerie had twee weken geleden verzocht, de tbs-termijn met twee jaar te ver lengen. B. is in 2005 veroordeeld omdat hij samen met de 41-jarige R. D. uit Terneuzen de toen 47-jarige Peter de Blok uit Reuzenhoek om het le ven heeft gebracht. De Terneuze- naar kreeg destijds een celstraf van drie jaar en tbs. Gedragsdeskundigen hadden de rechtbank twee weken geleden nog geadviseerd dat B. nog twee jaar langer tbs moest krijgen, omdat hij meer tijd nodig had om te resocia liseren. De rechtbank heeft dat dus beperkt tot een jaar extra tbs. B. en D. waren in december 2004 onder invloed, toen ze samen naar ALMANAK de woning van De Blok gingen en hem mishandelden. Ze smeten on der meer een stofzuiger en een te levisietoestel op zijn hoofd. Toen De Blok al bijna stervende was, besloot B. er een eind aan te Gedragsdeskundigen hadden geadviseerd dat B.nog twee jaar langer tbs moest krijgen maken door hem in zijn nek te za gen. Kort daarop overleed het slachtoffer aan een schedelbasis- fractuur, verschillende botbreuken, ernstige weefselbeschadigingen, een geperforeerde long en hersen beschadiging. Iedereen die wel eens met strijkkralen heeft gewerkt, weet dat je een mooie kant hebt en een lelijke. De kant waar de strijkbout de kralen aan elkaar smelt is niet de kant die je aan oma presenteert. Daarom leg gen kinderen met een beetje kralenstrijkervaring ook niet OMA, maar AMO. Als je Anna of Elle heet maakt dat natuurlijk niks uit als je je naam in kralen legt. Maar ja, sommige meisjes op Tholen heten nou eenmaal Lana. Toen vond mamma het een mooie naam. Maar nu ze het uit moest leggen had ze wel een beetje spijt. Tweetal met drugs aangehouden Sanne de Regt in huwelijksbootje KAPELLE Gewonde bij ongeval op A58 Het Calvijn College wil mobiele telefoons uitbannen. Als het aan het bestuur van de reformatorische middelbare school ligt, laten leerlingen in de zeven vestigingen hun smartphones straks thuis of in hun schoolkluis. De tafeltennistafels en voetbaltafels staan de laatste jaren aan de kant in de kantine van het Calvijn College in Goes. Ze worden nauwelijks ge bruikt, zegt Jan Bakker, voorzitter van het college van bestuur. ,,Vier jaar geleden werd er nog om ge vochten, vertelde de conciërge me. Nu zitten veel leerlingen op hun smartphone in de pauze." De school wil een verandering teweegbrengen met een drastische maatregel. Smartphones, smart- watches en andere digitale commu nicatiemiddelen worden verboden. 'Onze j ongeren worden via internet en hun smartphone overspoeld met 'geestelijke boosheden'', staat in een brief aan ouders. Er wordt gesproken van een 'vernietigende invloed op moraal en zeden'. Bak ker: „Jongeren kunnen verslaafd ra ken aan het spelen van games. Als het nou om Scrabble of Master mind ging, dan was dat niet zo erg, maar het gaat bijvoorbeeld om Fortnite, waarin ze andere mensen neerknallen. Dat doet iets met je brein. Jongeren kijken ook porno op hun telefoon." Mentale rust Bovendien zorgen smartphones voor 'storende afleiding'. „Jongeren hebben geen rust meer. Bij ieder piepje worden ze afgeleid. Natuur lijk zijn smartphones onderdeel van het maatschappelijk verkeer, maar als de jongeren onder onze verantwoordelijkheid zijn, dan moeten ze leren en met hun oplei ding bezig zijn. Daar is mentale rust voor nodig. Wetenschappelijk on derzoek heeft aangetoond dat leren stukken minder goed gaat met een smartphone." Het Calvijn College heeft een en quête uitgezet onder ouders. ,,Dit is een heel gevoelig punt. We willen weten of onze achterban dit voor nemen steunt. Als dat niet zo is, dan doen we het niet. Als je een af spraak maakt, dan moet je die ook nakomen. Als we steeds in discus sie moeten met ouders, dan kun- Jongeren hebben geen rust meer. Bij ieder piepje worden ze afgeleid nen we deze maatregel niet hand haven." Daarnaast wordt ook de mening van docenten gevraagd. ,,Veel docenten hebben last van smartphones in de klas. Eén van de docenten vertelde me dat het hem niet meer lukt om les te geven zoals hij tien jaar geleden deed. Jongeren lezen niet meer, ze zijn volledig op beeld gefocust en hebben een span ningsboog van een paar seconden. Daar speelt de smartphone een be langrijke rol in."Het Calvijn College wil meer lessen mediaopvoeding gaan geven. ,,Dat kan ook zonder een smartphone in je zak. We be- De 74-jarige B. van 't H. uit Sint Maartensdijk moet nog een jaar langer tbs met dwangverpleging ondergaan; dat heeft de rechtbank in Middelburg gisteren bepaald. B. is destijds veroordeeld voor het in 1995 om het leven brengen van de toen 40-jarige Carla Aarts. Van 't H. ontmoette Aarts in sep tember 1995 in een café aan de Ne derlands/Belgische grens. In zijn auto kregen ze ruzie over seks. Met een karatetrap verbrijzelde de man haar strottenhoofd, waarna ze over leed. Hij dumpte het stoffelijk over schot in een greppel bij het Spuika- naal in Bath. Een dag later vertelde hij haar moeder dat hij haar in Ant werpen was kwijtgeraakt. Na en kele weken vonden wandelaars het lichaam van het slachtoffer. Doordat de moeder van Carla het kenteken van zijn auto had geno teerd kon deze worden achterhaald. Van 't H. werd in België aangehou den en aan Nederland uitgeleverd. Bij zijn elfde verhoor legde hij een bekentenis af. Zelfstandigheid In het extra jaar tbs kan er worden gewerkt aan de zelfstandigheid van Van 't H. en een mogelijke voor waardelijke beëindiging van de dwangverpleging. woensdag 26 juni 2019 II Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag op het IJplein in Middelburg twee ver dachten aangehouden omdat zij drugs en een groot geldbedrag bij zich hadden. Agenten gingen rond 1.45 uur een kijkje nemen na een melding dat er mogelijk werd ge deald. Het ging om een 17-jarige jongen uit Oost Souburg en een 21-jarige man uit Middelburg. De agenten troffen bij het tweetal 14,6 gram hasj en enkele duizenden euro's aan contant geld aan. De twee verdachten zijn vastgezet en zijn gisteren verhoord. VLISSINGEN Voormalig miss Neder land Sanne de Regt uit Goes en acteur Chri- stophe Haddad zijn ge trouwd. 'We said yes', staat bij een foto die het tweetal deelt op Insta- gram. Haddad, momen teel te zien in de Vlaamse serie Thuis en in Neder land vooral bekend van wege zijn rol als Nick Sanders in de soap Goede Tijden, Slechte Tijden, vroeg De Regt - die werkt als model - vijf jaar geleden al ten huwe lijk. Afgelopen weekend was het dan zover. ,,Zo gelukkig dat Sanne en ik 'ja' tegen elkaar hebben gezegd." Bij een ongeluk op de A58 bij Kapelle is gister ochtend een persoon gewond geraakt. Het slachtoffer zat bekneld, de brandweer heeft de inzittende bevrijd. Die is met onbekende verwon dingen afgevoerd naar het ziekenhuis. Het on geluk gebeurde rond 11.40 uur op de rijbaan in de richting van Ber gen op Zoom. Meerdere brandweerwagens en de traumahelikopter werden opgeroepen. De auto lag in de midden berm. De weg werd af gesloten. Er ontstond een lange file en het ver keer werd omgeleid. Mobieltje Cornelleke Blok Goes - Jan Bakker, Calvijn College Arjen Nijmeijer Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34