ReddingsTeam Zeedieren pleit voor onderzoek en registratie aSÊElEEEai De kerk krijgt steeds vaker Aron Schott Volgens de Universiteit van Wa- geningen worden er per jaar 2000 zeehonden geboren, maar stijgt de populatie niet. ,,Het is een treurige zaak", zegt Middelburger Jaap van der Hiele over het aantal zeehon den dat dood aanspoelt. Het RTZ heeft het druk met het aantal mel dingen dat binnenkomt. Bijde stichting zien ze het laatste jaar een toename van dode zeehondenpups. Ook aan de Zeeuwse kust. Gisteren moest Van der Hiele nog naar Breskens voor een aange spoelde zeehond. ,,Een melding van een dode zeehond is normaal", zegt de RTZ-voorzitter, ,,maar we zien het nu te vaak voorkomen. De afge lopen weken kregen wij tientallen meldingen van dode pups." De Middelburger ziet in de media te veel misleidende berichten over de zeehond. ,,Veel media zeggen dat het goed gaat met de zeehondenpo pulatie", zegt hij. ,,Maar ik zie de feiten aan het strand. Als je alleen kijkt naar het aantal zeehonden dat leeft of geboren wordt, gaat het ook goed. Maar je moet ook kijken naar de sterfte. Dat wordt niet geregis treerd. Dat is in mijn ogen niet goed." Te weinig vis Voor Van der Hiele is het nog gissen naar de oorzaak. Het zou volgens hem kunnen liggen aan overbevis- sing of het dichtslibben van de bo dem. Hij wil dan ook dat er een on afhankelijk onderzoek komt. Daar is geld voor nodig. Hij ziet dat als een taak voor de overheid. Zelf wil het RTZ wel onderzoek doen naar de doodsoorzaak van een zeehond, maar niet naar het onder zoek wat volgens Van der Hiele lan delijk moet gebeuren. ,,Een slager keurt ook nooit zijn eigen vlees", zegt hij. Het onderzoeken van de doodsoorzaak is nog maar het be gin. Het moet een onderzoek wor- De afgelopen weken kregen wij tientallen meldingen van dode pups den naar het hele leefgebied. Na de zoogtijd gaat de zeehon denpup over op vis. ,,Het kan bij voorbeeld zijn dat er te weinig vis sen in de Oosterschelde leven, om dat er te weinig voedselbronnen voor die vissen zijn." Eén ding is voor Van der Hiele duidelijk: alle dode zeehonden moeten geregis treerd worden. ,,We moeten stop pen met onze kop in het zand te steken." Dat vindt Sophie Brasseur van Wageningen Research ook. Ze is expert op het gebied van zeezoog dieren. Meer onderzoek is volgens haar nodig. ,,Er moet een nauwkeu rige registratie komen van het aan tal zeehonden dat sterft, maar die is er op dit moment niet. Hoewel de zeehondenpopulatie inderdaad niet stijgt, hoeft dat niet aan de zeehondensterfte te liggen. ,,Het kan ook een fout in het tellen, of een verandering in het gedrag van de zeehonden zijn", zegt Bras- seur. een andere bestemming is sprinter en spits It woensdag 26 juni 2019 pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Helft jonge zeehonden sterft De helft van de gewone zeehon den die in Nederlandse wateren geboren worden, gaat dood. Dat zegt de Stichting ReddingsTeam Zeedieren (RTZ). Daarom luidt zij de noodklok. Er spoelen vol gens de stichting te veel zee hondenpups aan op de Neder landse kust. Volgens voorzitter Jaap van der Hiele moet er een onafhankelijk onderzoek komen om achter de oorzaak te komen. Koen Florusse Middelburg - Jaap van der Hiele, RTZ ZEELAND14 ZEELAND16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33